3.11.2021 23:52 Alexander Madsen auttoi vahvalla pelillään VEF Riian avausvoittoon Mestarien liigan lohkovaiheessa. Ilari Seppälä ja Daniel Dolenc esittivät myös parastaan, mutta Carl Lindbom sekä Edon Maxhuni kokivat viimeisen sekunnin tappiot FIBA Europe Cupissa.
Alexander Madsen oli isossa roolissa voitto-ottelussa. (Kuva: FIBA)
Mestarien liigassa Alexander Madsenin VEF Riika otti pakkovoiton kaataessaan AEK Ateenan 92-76 (46-34). Madsen hääri tehokkaana 13 pisteen, kahdeksan levypallon, kahden syötön ja kahden torjunnan tilastoilla. Lisäksi hän säväytti iskemällä estelyistä huolimatta jysäyttävän donkin rautojen läpi. Voitto oli samalla VEF:lle ensimmäinen.
- Tärkeä voitto meille. Pidämme itsemme mukana taistelussa jatkopaikasta. Nyt vajaa pari viikkoa paikallista sarjaa ja sitten iso peli jälleen AEK:ia vastaan Kreikassa, Madsen kommentoi ottelun jälkeen.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.😳😳😳 THE STARE DOWN!!!#BasketballCL | @vefriga pic.twitter.com/wHKWyM0hSW
— Basketball Champions League (@BasketballCL) November 3, 2021
FIBA Europe Cupissa Carl Lindbomin Sopot koki kovia, kun Kiova haki 66-65 (26-34)-voiton. Ottelu ratkesi vasta viimeiseen heittoon, kun Michael Caffreyn vaikeasta asennosta ja kaukaa lähtenyt kolmen pisteen heitto upposi sisään samalla, kun summeri soi. Lindbom kartutti tilastojaan kahdella pisteellä, viidellä levypallolla ja torjunnalla. Sopotilla on yksi voitto ja neljä tappiota.
Ottelutilastot
Edon Maxhuni nosti Heroes Den Boschin kuilun partaalta mukaan peliin, mutta Heroes hävisi kotonaan Benficalle 76-78 (38-47). Reilu minuutti ennen loppua Maxhuni toi joukkueensa kolmen pisteen heitollaan kolmen pisteen päähän, ja viimeisellä minuutilla hän väänsi rikottuna akrobaattisesti pallon koriin tasoittaen pelin sitä seuranneella vapaaheitolla.
Ottelu ratkesi lopulta dramaattisesti, kun Benfican Aaron Broussard seurasi James Farrin ohiheiton ja nosti irtopallon sisään, kun pelikelloon jäi vain 0,5 sekuntia. Heroes sai vielä aikalisän jälkeen mahdollisuuden, mutta aika ei riittänyt kunnon yritykseen. Maxhuni keräsi tilastoikseen 14 pistettä, levypallon ja kolme syöttöä. Heroesilla on kaksi voittoa ja kaksi tappiota.
Ottelutilastot
Romanian liigassa Ilari Seppälä oli jälleen iskussa upottamalla 18 pistettä Pitestin voittaessa Steaua Bukarestin 93-65 (37-28). Seppälä heilutti nailonia 18 pisteen edestä ja nappasi lisäksi seitsemän levypalloa, antoi kaksi syöttöä ja riisti kerran. Pitesti jatkaa puhtaalla pelillä.
Ottelutilastot
Ranskan liigassa Lassi Tuovin valmentama Strasbourg otti jo neljännen peräkkäisen voittonsa kaadettuaan Orleansin 90-75 (39-37). Strasbourg on neljäntenä.
Ottelutilastot
Daniel Dolenc loisti Les Sablesin voittaessa Tarbes-Lourdesin selvästi 80-67. Dolenc heitti komeasti 20 pistettä ja koristeli tilastojaan myös kahdella levypallolla, syötöllä ja kahdella riistolla. Voitto oli Les Sablesille kolmas.
Ottelutilastot
Belgiassa Okko Järven Phoenix Bryssel hävisi Giants Antwerpenin vieraana 74-80 (40-37). Kymmenen sekuntia ennen loppua Phoenix oli vielä pisteen päässä, mutta Giants-pelaajien käsi ei tärissyt lopussa vapariviivalla. Järvellä oli vaikea heittopäivä ja hän keräsi viisi pistettä. Hän otti myös neljä levypalloa, antoi neljä syöttöä ja riisti kerran. Phoenix on viimeisenä yhdellä voitolla ja viidellä tappiolla.
Ottelutilastot
Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa ja Tuomas Iisalon Bonn ottivat tukevat otteet jatkopaikoista. Edon Maxhunin 28 pisteen iltapuhde ja Topias Palmin 22 pistettä eivät sen sijaan riittäneet voittoihin FIBA Europe Cupissa.
Susijengin pelaajat olivat vahvassa iskussa viikon peleissä Mestarien liigassa, FIBA Europe Cupissa ja kansallisissa sarjoissa. Topias Palmi ja Remu Raitanen rikkoivat 20 pisteen rajapyykin ja muutkin tositoimissa olleet pääsivät kymmenen paremmalle puolelle.
Mestarien liigassa saatiin 16 parhaan joukkueen kesken pelattava jatkolohkovaihe käyntiin ja FIBA Europe Cupissa Edon Maxhuni piti Merlins Crailsheimin kiinni jatkopaikassa, kun taas Craiovan jatkohaaveet menivät Topias Palmin vahvasta pelistä huolimatta.
Alexander Madsenin edustama AEK selvitti tiensä Mestarien liigan 16 parhaan jatkolohkovaiheeseen peitottuaan turkkilaisen Bursan toistamiseen. Ilon aiheisiin kuului myös Ilari Seppälän paluu pelikentille.
Alexander Madsenin edustama AEK Ateena nousi jatkoon Mestarien liigan lohkovaiheesta. Sasu Salinin Teneriffa sen sijaan varmisti lohkovoiton.
Edon Maxhuni otti Merlins Crailsheimin reppuselkäänsä ja kantoi joukkueen voittoon entistä seuraansa Heroes Den Boschia vastaan FIBA Europe Cupin jatkolohkovaiheen avausottelussa. Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa varmisti lohkovoiton.
FIBA Europe Cupissa saatiin alkulohkovaiheet päätökseen ja suomalaispelaajista Shawn Hopkinsin, Topias Palmin ja Edon Maxhunin kamppailut jatkuvat jatkopeleissä. Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa on lähellä lohkovoittoa.
Edon Maxhuni pääsi makselemaan Topias Palmille ja Shawn Hopkinsille kalavelkoja, kun Merlins Crailsheim haki tärkeän voiton Craiovasta FIBA Europe Cupissa. Myös Mestarien liigassa nähtiin suomalaisten kohtaaminen.
Suomalaispelaajat ja valmentajat pääsivät juhlimaan voittoja eurokentillä. Susijengin tuore kapteeni Sasu Salin jatkoi kuumaa virettään Mestarien liigassa, Shawn Hopkinsin sekä Topias Palmin Craiova jatkaa puhtaalla pelillä ja Edon Maxhunin Merlins Crailsheim otti tärkeän voiton FIBA Europe Cupissa.
Viikolla pelattiin taas europelejä ja Elias Valtosen Manresa jatkaa puhtaalla pelillä Mestarien liigassa. Shawn Hopkinsin ja Topias Palmin Craiovan tappiotili on koskematon FIBA Europe Cupissa ja Edon Maxhunin Merlins otti tärkeän avausvoiton.
FIBA Europe Cupissa nähtiin keskiviikkona susijengiläisten kohtaaminen, kun Edon Maxhunin Merlins Crailsheim isännöi Topias Palmin ja Shawn Hopkinsin Craiovaa. Palmi ja Hopkins pääsivät kotimatkalla makean voiton kera.
Mestarien liiga tarjosi voittoja niin suomalaispelaajille kuin valmentajille, kun Alexander Madsen ja Elias Valtonen pistivät parastaan. Myös FIBA Europe Cupin lohkovaihe saatiin vauhtiin.
Elias Valtosen edustama Manresa jatkaa puhtaalla pelillä Mestarien liigassa. Eurokentillä tärkeitä voittoja pääsivät tuulettamaan myös Sasu Salin, Mikael Jantunen sekä Carl Lindbom.
Elias Valtonen auttoi Manresan komeaan voittoon Mestarien liigan ottelussa Hapoel Jerusalemia vastaan. Edon Maxhuni oli sen sijaan liekeissä FIBA Europe Cupin debyytissään.
FIBA Europe Cupissa pelataan tällä viikolla 16 parhaan joukkueen kesken pelattavat pudotuspelilohkot. Petteri Koposen Reggiana selvitti tieltään ensimmäisen esteen ennen kauden päättävää Final Four –turnausta voittamalla romanialaisen Sibiun. Elias Valtonen oli taas hurjana Saksassa ja Erik Murphy merkkautti tupla-tuplan Japanissa.
Ilari Seppälä ja Edon Maxhuni olivat alkuviikon suomalaisonnistujia, mutta heidän tehopelinsä eivät riittäneet voittoon.
Alexander Madsen pääsi syntymäpäivänsä lisäksi juhlimaan jatkopaikkaa Mestarien liigassa, kun VEF Riika puristi jatkoon. Petteri Koponen ja Carl Lindbom aloittivat lohkovaiheen pelit FIBA Europe Cupissa.
Tällä viikolla VeikkausTV:llä nähdään muun muassa Espanjan liigan suomalaiskohtaaminen, kolme Chicago Bullsin NBA-ottelua sekä Kataja Basketin kohtalonottelu FIBA Europe Cupin jatkolohkossa.
Koriksen ystävät voivat viettää pakkaspäiviä viihtyisästi vastaanottimien äärellä, kun VeikkausTV välittää suomalaisten otteita kansainvälisiltä kentiltä peräti 12 ottelun verran tällä viikolla.
Petteri Koponen pääsi keskiviikkoiltana juhlimaan Bayern Münchenin kolmatta peräkkäistä voittoa Euroliigassa ja EuroCupissa Sasu Salin ja Malaga päättivät alkulohkon tyylikkäästi voittoon.