6.6.2021 21:31 Espanjan LEB Orossa ei saatu vielä finalisteja selville, kun Alex Murphyn Granada piti toiveensa elossa pakkovoitolla ja Roope Ahosen Breogan sen sijaan hävisi oman välieränsä.

Alex Murphyn nousujahti jatkuu. (Kuva: Ville Vuorinen)
Espanjan LEB Orossa Alex Murphyn Granada siirsi välieräparin ratkaisun kotikentälleen otettuaan 85-82 (44-35)-voiton Leyma Corunasta. Murphy heitti kahdeksan pistettä, otti kaksi levypalloa, antoi syötön ja riisti kahdesti. Ottelupari on nyt tilanteessa 1-1. Finaalipaikkaan tarvitaan kaksi voittoa.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.📝#CRÓNICA || El @Coviran Granada brilla en Riazor y se gana el derecho a volver al Palacio el miércoles.
— Coviran Granada (@CoviranGranada) June 5, 2021
👏#SigamosAplaudiendo
ℹ️ https://t.co/Rbmu8y9Yqf pic.twitter.com/QHS7prX0Mh
Roope Ahosen 10 pistettä eivät riittäneet siivittämään Breogania toiseen voittoon Alicantesta, vaan Breogan taipui vieraskentällä 66-77 (36-36). Ahonen koristeli tilastojaan myös kahdella levypallolla, kahdella syötöllä ja riistolla. Välieräpari on niin ikään tilanteessa 1-1.
Ottelutilastot
Ranskan ProA:ssa Lassi Tuovin valmentaman Strasbourgin kolmen ottelun viikko päättyi Le Portelin vieraana 80-74 (43-43). Strasbourg on sarjassa neljäntenä.
Ottelutilastot
Ranskan ProB:ssä Henri Kantonen lähenteli tupla-tuplaa 10 pisteen ja kahdeksan levypallon saldolla, mutta Aix-Maurienne hävisi Denainin vieraana 69-75 (36-29). Kantosen tilastoriviin kirjattiin myös kolme syöttöä. Ilari Seppälä kasasi kahdeksan pistettä ja syötön.
Ottelutilastot
Carl Lindbomin Antibes hävisi Saint-Chamondin vieraana 68-89 (35-48). Lindbom heitti kahdeksan pistettä, kahmi kolme levypalloa ja tarjoili kaksi syöttöä. Antibes ja Aix-Maurienne ovat tasapisteissä yhdeksällä voitolla ja 22 tappiolla.
Ottelutilastot
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Susijengin kapteeni Sasu Salinin edustama madridilainen Estudiantes peittosi Espanjan kakkosliigan (Primera FEB) lopputurnauksen semifinaalissa Oviedon lukemin 79-71 (46-39). Estudiantes huipentaa kautensa sunnuntai-iltana pelattavaan finaaliin, jossa se taistelee noususta Espanjan ACB-liigaan toisen semifinaalin voittajaa, Coruñaa vastaan.
Euroliigan Final Fourin jälkeen Mikael Jantusella ja Fenerbahcella riittää vielä panoksia kotimaan kentillä.
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Sasu Salin lämpenee kauden tärkeimpien pelien ollessa käsillä, kun Estudiantes jatkaa nousutaisteluaan.
Mikael Jantusen uran ensimmäinen matka Euroliigan Final Fouriin katkesi perjantai-iltana, kun runkosarjavoittaja Olympiakos Pireus haki mylvivän ateenalaisyleisön edessä vakuuttavan 79-61 (33-24)-voiton Euroliigan ensimmäisessä semifinaaliottelussa.
Viiden vuoden NCAA-taipaleen jälkeen uransa Euroopan ammattilaiskentillä viime syksyllä aloittanut Mustapha Amzil päätti ensimmäisen ammattilaiskautensa mestaruuteen, kun KB Trepca jyräsi Kosovon liigan neljännessä finaalissa Bashkimin vieraissa 78-98 (40-52). Samaan aikaan Islannissa Tindastollia edustavan Daniel Dolencin kaulaan ripustettiin hopeamitali neljännen finaaliottelun jälkeen.
Edon Maxhuni oli jälleen tehokkaalla pelipäällä, kun Gravelines-Dunkerque päätti kautensa. Tappiosta huolimatta joukkue säilyi niukasti sarjassa. Mustapha Amzil on lähellä Kosovon mestaruutta ja pudotuspelit ovat käynnistyvät isoissa sarjoissa.
Mustapha Amzil loisti Kosovon liigan finaalien avauksessa autettuaan Trepcan voittoon. Olivier Nkamhoua oli huippuiskussa, kun Italian Serie A1:ssä saatiin runkosarja päätökseen hänen heitettyään 30 pistettä.