25.6.2020 08:43 Korisliigan Kobrat ovat solmineen yhden kauden kattavan sopimuksen yhdysvaltalaisen Jordan Loveridgen, 27, kanssa. Loveridge pelasi viime kaudella Itävallan Gmundenissa suomalaisvalmentajana Anton Mirolybovin alaisuudessa.

198-senttinen Loveridge on ehtinyt pelata jo mittavan ammattilaisuran, jonka aikana hän on pelannut Unkarissa, Sveitsissä, Saksassa, Puolassa ja viimeisimpänä Itävallassa. Ammattilaisuralle hän siirtyi vietettyään koko yliopistouransa Utahin yliopistossa.
Mirolybovin alaisuudessa Loveridge tehtaili viime kaudella Itävallan pääsarjassa keskimäärin 17,8 pistettä, 7,0 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden. Erinomaisena heittäjänä tunnettu Loveridge upotti kolmosensa 44,7% tarkkuudella.
– Mirolybovin kanssa keskusteltuani olin täysin vakuuttunut siitä, että sää on meidän pelaaja, jos vain sopimustekniset asiat loksahtaisivat kohdalleen. Suuri kiitos hyvästä pelaaja-analyysistä kuuluukin Coach Mirolyboville, päävalmentaja Ville Turja kertoo seuran tiedotteessa.
Kobrat ovat olleet Loveridgen perässä jo viime syksynä 2019, mutta silloin sopimus jäi vielä tekemättä.
– Olin kiinnostunut tuomaan Loveridgen joukkueeseemme jo viime kaudella, mutta meiltä puuttui enää vitospaikan pelaaja, ja koin, että Loveridge ei alle parimetrisenä olisi pystynyt joukkueen isoimman pelaajan paikkaa täyttämään. Tällä kaudella hän sitten oli mielessäni ensimmäisten pelaajien joukossa lähtiessäni miettimään tulevaa kautta.
Kobrien aikaisempiin kiinnityksiin kuuluvat Antto Nikkarinen, Jussi Turja ja Anthony Gaines Jr. Päävalmentajana toimii Ville Turja.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.