8.8.2022 12:23 Belgian Tampereella kahdesti kohdannut Susijengi ottaa seuraavaksi suunnakseen Liettuan, jossa joukkue kohtaa väkivahvan isäntäjoukkueen keskiviikkona ja torstaina Kaunasissa ja Vilnassa pelattavissa maaotteluissa. Susijengin valmennusjohto on nimennyt Liettuaan lähtevään ryhmään neljätoista pelaajaa.
Mikael Jantunen kuuluu Susijengin Liettuaan lähtevän neljäntoista hengen ryhmään. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Belgia-ottelut olivat kiitettävä avaus intensiiviselle loppukesälle MM-karsintoineen ja EM-kisoineen. Pelin taso parani merkittävästi kahden ottelun välillä ja nyt meille tarjoutuu tilaisuus testata tasoamme vielä pykälää kovempaa vastustajaa vastaan, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi kommentoi.
- Sanomattakin on selvää, että kansainvälisen pelitempon on noustava uudelle tasolle Liettuan tasoista joukkuetta vastaan. Näistä otteluista ammennetaan lisää itseluottamusta jatkoa varten.
Susijengi matkustaa Liettuaan neljäntoista miehen voimin. Belgia-otteluista sivussa olleet ison pään luottopelaajat Alexander Madsen ja Mikael Jantunen ovat mukana Liettuan ryhmän nimivahvuudessa.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
7 |
Shawn HUFF |
198 |
1984 |
free agent |
9 |
Sasu SALIN |
191 |
1991 |
Lenovo Tenerife (ESP) |
11 |
Petteri KOPONEN |
194 |
1988 |
free agent |
13 |
Olivier NKAMHOUA |
203 |
2000 |
Tennessee (NCAA) |
14 |
Henri KANTONEN |
198 |
1997 |
Karhubasket, Kauhajoki |
16 |
Perttu BLOMGREN |
195 |
2001 |
Vilpas Vikings, Salo |
18 |
Mikael JANTUNEN |
205 |
2000 |
Treviso Basket (ITA) |
19 |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
Basquet Manresa (ESP) |
20 |
Alexander MADSEN |
208 |
1995 |
AEK Athens (GRE) |
21 |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
free agent |
29 |
Hannes PÖLLÄ |
211 |
1998 |
Kouvot, Kouvola |
35 |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
1993 |
Saint-Chamond (FRA) |
41 |
Topias PALMI |
196 |
1994 |
free agent |
44 |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
KTP-Basket, Kotka |
Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Lipunmyynti elo-syyskuun vaihteessa pelattaviin koripallon EM-kotikisoihin vetää ja Suomen otteluihin lehterit täyttyvät tasaisesti. Susijengin isännöimälle Tampereen kisaviikolle on myyty yli 70 000 pääsylippua.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Hallitsevana maailmanmestarina Tampereen EM-alkulohkoon saapuvan Saksan ykköstykki, Orlando Magicin 208-senttinen ja 23-vuotias Franz Wagner, on vahvistanut olevansa mukana EM-kisoissa. NBA-pelaajista mukanaolonsa Tampereen EM-alkulohkossa ovat tähän asti vahvistaneet mm. Nikola Vucevic (Montenegro), Jonas Valanciunas (Liettua) ja Pelle Larsson (Ruotsi).
Suomi-koriksen ykköstähti Lauri Markkanen, 28, lausui keskiviikkona kauan odotetut sanat Susijengin EM-kotikisakesän 2025 avanneessa mediatilaisuudessa Helsingin Urhea-hallilla. Markkanen vahvisti olevansa mukana Susijengin EM-kisaleirityksessä ja odottavansa kasvavan innon vallassa Tampereella ja Riiassa pelattavia EM-kisoja.
Susijengin EM-kotikisakesä 2025 on käynnistynyt Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallissa perinteisillä Open Gym -harjoituksilla, joihin päävalmentaja Lassi Tuovi on lähettänyt kutsut 43 pelaajalle. Susijengin EM-kisoihin valmistava ohjelma on puolestaan täydentynyt elokuun puolessavälissä Puolassa pelattavalla maaottelulla.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.
Tampere tarjoaa elo-syyskuussa pelattavien EM-kotikisojen vieraille kätevän lisäedun. Kaikkiin tapahtuman pääsylippuihin sisältyy automaattisesti matkaoikeus Tampereen seudun joukkoliikenteen busseissa, raitiovaunuissa ja junissa.
Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.