25.4.2012 Koripallon A-nuorten Suomen mestaruuksien kohtalot 2012 ratkesivat tiistaina. Helsingin NMKY kaappasi A-poikien mestaruuspystin haltuunsa kaadettuaan jännitysnäytelmäksi kasvaneessa kolmannessa finaalissa Tapiolan Honka Akatemian tuloksella 86-82 jatkoajan jälkeen. A-tytöissä Honka venyi mestaruuteen hakemalla ratkaisufinaalissa vieraskentältä 71-59-voiton WB/Capitalsista.

HNMKY vei nimiinsä A-poikien 3. finaalin ja Suomen mestaruuden jatkoajan jälkeen. Kuvassa sukkaa leikkaa Tuure Takala.

Täyteen ahdetussa Malmin Palloiluhallissa riitti tiistai-iltana finaalitunnelmaa.

A-tyttöjen 3. finaalista tuli Hongan juhlaa. Kuvassa Meral Bedretdin juhlatunnelmissa.

Hongan A-tytöt ovat voittaneet ikäluokan viidestä viime mestaruudesta kolme. Kuvat: Harri Vallila & Tytti Nuoramo.
Sekä A-poikien että –tyttöjen mestaruudet ratkesivat otteluvoitoin 2-1.
A-poikien SM-kulta oli ratketa Helsingin NMKY:lle jo varsinaisella peliajalla, kun Otso Laakkonen onnistui korinteossa kymmenen sekuntia ennen loppua, upotti päälle saadun vaparin nostaen helsinkiläiset 71-70-johtoon. Hongan Kalle Naapi vei kuitenkin viime sekuntien vapaaheitollaan ottelun jatkoajalle.
Jatkoajan HNMKY vei Malmin Palloiluhallin tiiviissä tunnelmassa 15-11. Lisäajan sankareiksi nousivat Oskar Michelsen, Markus Vallila ja Kristofer Clement. Nuorten maajoukkueista tuttu Michelsen upotti jatkoajalla kaksi kolmosta, Vallila viimeisteli onnistuneen kolmen pisteen hyökkäyksen loppuhetkillä, Clement pussitti loppulukemat vapaaheittoviivalta ja nappasi ratkaisevan riiston.
Henrik Pulkkisen ja ex-maajoukkuelegenda Martti Kuisman valmentaman HNMKY:n aloitusviisikosta Vallila tehtaili tehot 21/7, Michelsen 20/7, Clement 19/4 ja Laakkonen 17/8.
Hongan tehopeluri kolmannessa finaalissa oli koko kauden loistanut Anton Odabasi (24/13).
A-poikien Suomen mestaruus oli HNMKY:lle ensimmäinen sitten vuoden 2003, mutta kautta aikain jo seuran historian 12:s. Honka oli voittanut ikäluokan kolme edellistä mestaruutta.
HNMKY:n juhliessa mestaruutta Malmin Palloiluhallissa repesi kilometrin päässä Helmi Center Tapiolan Hongan A-tyttöjen mestaruusjuhliin. Runkosarjan ylivoimainen ykkönen WB/Capitals taipui kotikentällään tuloksella 59-71.
Honka Akatemia otti ohjat kolmannessa finaalissa jo avausneljänneksellä, eikä jäänyt takaa-ajajaksi enää sen jälkeen. WB/Capitals teki puoliajalle mentäessä kirin kaventaen tilanteeksi 30-33. Honka vei kuitenkin tauon jälkeiset minuutit 13-0 ratkaisten ottelun itselleen.
Irtiottovaiheen onnistujiin kuuluivat naisten maajoukkuerinkiinkin nimetyt Annika Holopainen (24/6) sekä Evita Iiskola (14/11) ja Roosa Myllyveräjä, joka teki ottelun seitsemästä pisteestä viisi vajaassa minuutissa. Emmi Leino (15/2) täydensi espoolaisten onnistujakaartia.
WB/Capitalsista kaksinumeroisiin pisteisiin ylsivät Noorat Järvikangas (17/3) ja Lakaniemi (14/4).
Jussi Laakson valmentama Honka on voittanut viidestä viimeisestä A-tyttöjen Suomen mestaruudesta nyt kolme. Kautta aikain mestaruus oli Hongalle ikäluokassa seitsemäs.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.
Vuoden ensimmäisellä viikolla naisten I divisioona ja miesten I divisioona B olivat vielä joulutauolla, mutta miesten I divisioona A:ssa pelattiin jo kolme ottelua. Raholan Pyrkivä otti tärkeän voiton Torpan Pojista ja vei näin ollen tiukasti molemmat joukkueiden kohtaamisista runkosarjassa.
Miesten I divisioona B:ssa kevätkausi käynnistyy varsin mielenkiintoisista asetelmista. Kärkikaksikko on karannut hieman, mutta taistelu kotiedusta, playoff-paikoista ja putoajan välttelystä käy keväällä kiivaana. BC Nokia vahvistui joulutauon aikana merkittävästi. Pystyykö se haastamaan jopa kärkikaksikon keväällä?
Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.
Uudistunut naisten I divisioona on lunastamassa lupauksensa jo ensimmäisellä kaudellaan: uusi sarjajärjestelmä on tiivistänyt kilpailua, lisännyt merkityksellisiä otteluita ja synnyttänyt kuumia kamppailuja niin kärjessä, keskikastissa kuin putoamisviivan tuntumassakin. Ennakkosuosikit pitävät pintansa, mutta yllättäjät hengittävät niskaan – ja keväästä on tulossa poikkeuksellisen mielenkiintoinen.