1.6.2006 Kahtena keväänä koripallon SM-kultamitalin kaulaansa pujottanut Mika Turunen jatkaa Lappeenrannan NMKY:n vastuuvalmentajana kaksi seuraavaa kautta, jos hän ei saa sopimusta ulkomaille 16. kesäkuuta mennessä.
Mika Turunen kertoi jo kevättalvella, että hän jättää Namikan valmentajan tehtävät ja pyrkii ulkomaille valmentamaan. Hän ei hakenut avoinna ollut valmentajan paikkaa, mutta Namika teki hänelle valmennustarjouksen, kun seuran tukiryhmät alkoivat huolestua lappeenrantalaisen koripallon tulevaisuudesta.
- Viikon verran tätä asiaa varmasti pohdin. Lopullisesti pää kääntyi siinä vaiheessa, kun seuran kunniapuheenjohtaja Heikki Kaarna tuli vaimonsa kanssa meille kylään ja taivutteli minua suostumaan. Olen tuntenut Heikin seitsemänvuotiaasta ja hän pyyntönsä merkitsi minulle paljon. Heikki sanoi, että älä sinä huolehdi ja murehdi kaikesta, vaan keskity valmennukseen, Mika Turunen kertoo Etelä-Saimaan verkkosivuilla.
- Sopimuksessa on sellainen optio, että minulla on 16.6. saakka aikaa muuttaa suunnitelmia ja tehdä ulkomaille valmennussopimus. Haluan vielä katsoa yhden ulkomaankortin, Turunen muistuttaa.
Namikan joukkueenjohtaja Kari Mellon mukaan kymmenkunta valmentajaa oli kiinnostunut Namikasta.
Mika Turusen rooli on jatkossa entistä selkeämpi. Hän on kuukausipalkkainen päävalmentaja, jolle ikään kuin perintönä jää vielä sponsorisopimusten neuvottelu parin firman kanssa. Muut neuvottelut hoitaa Namikan talousryhmä. Turunen jatkaa leipätyössä Lappeenrantalaisen ilmoituspäällikkönä ja on yhtenä osakkaana avaamassa tämän viikon lopulla sporttibaaria.
Namikan valmennuspakettiin osana kuuluu se, että kaksivuotisen sopimuksen kakkosvalmentajan tehtävästä allekirjoittanut Lassi Tuovi aloittaa tammikuussa armeijan jälkeen oppisopimusmallilla valmentajakouluttautumisen Namikassa ja etäopiskelun Vierumäellä. Kuntopuolen valmennuksesta Namikassa vastaa edelleen kaksikko Risto Kangas-Tapani Valkonen.
Ensi kauden joukkueen rakentaminen on Turusen mukaan jo hyvässä vauhdissa. Keskustelua käydään niin viime kauden pelaajien kuin uusien ehdokkaiden kanssa.
- Ensimmäisten joukossa on tarkoitus tehdä sopimus kotimaisen jo hieman kokeneemman pelaajan kanssa. Hänet koulutetaan Namikassa kaksivuotisella räätälöidyllä ohjelmalla seuraan tulevaksi johtajaksi, vähän niin kuin Lassi tulevaksi valmentajaksi. Jatkuvuutta tähän organisaation nimenomaan tarvitaan, Mika Turunen korostaa.
Viime kauden joukkueesta Namikassa jatkosopimuksen ovat tehneet Lasse Hintsala ja Kimmo Tolvanen. Paluumuuttajiin kuuluu Mika Haakana.
Namika käy Turusen mukaan keskusteluja jatkosta myös mestaruusvuosien kotimaisten luottopelaajien Pasi Riihelän ja Jussi Kumpulaisen kanssa. Vaikka valmentaja- ja pelaajaratkaisut siirtyivätkin kesän kynnyksellä, Turunen uskoo, että mitään ratkaisevaa ei ole hukattu.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.