13.2.2020 09:28 Tuomas ja Joonas Iisalon Crailsheim Merlinsin upea kausi Saksan Bundesliigassa sai alkuviikosta jatkoa, mutta muiden suomalaisten joukkueilla oli nihkeämpää Saksassa ja Ranskassa.
Tuomas Iisalon valmentama Crailsheim pelaa sensaatiomaista kautta Saksassa. (Kuva: Oma Design)
Saksan Bundesliigassa Petteri Koposen Bayern München koki 81-90 (40-44)-yllätystappion Göttingenin vieraana. Koponen pussitti kahdeksan pistettä, otti yhden levypallon, kaksi syöttöä ja yhden riiston. Tappiosta huolimatta Bayern jatkaa Bundesliigan kärjessä.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.14. | 27-25 | #GOTFCBB@KoponenPetteri Kopo mit dem Auge für Danilo. 👀#FCBBlive #BBL #MünchenIstUnserCourt pic.twitter.com/xVqY463IVS
— FC Bayern Basketball (@FCBBasketball) February 11, 2020
Iisalojen valmentama Crailsheim Merlins sen sijaan pääsi juhlistamaan selvää 98-81 (50-43)-voittoa Braunschweigista. Merlinsin voiton arvoa nostaa se, että joukkueelta puuttui kolme avainpelaajaa ja joukkue joutui pelaamaan todella kapealla rotaatiolla.
- Valmistautumisemme peliin oli erittäin vaikea. Aamulla päätimme, ettei Jan Span pysty pelaamaan, joten meillä oli seitsemän pelaajaa rotaatiossa, Iisalo kertoi ottelun lähtökohdista Bundesliigan sivuilla.
- Olemme erittäin ylpeitä työstämme tässä vaikeassa tilanteessa, jossa meiltä puuttuu kolme tärkeää pelaajaa, Iisalo jatkoi.
Voitto oli Crailsheimille kolmas peräkkäinen ja se on sarjassa neljäntenä 13 voiton ja kuuden tappion saldolla.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.LIVE-VIDEO: Der fällt für die @cr_merlins! Moe Stuckey tütet den Buzzerbeater zur Halbzeitpause ein. #easyCreditBBL
— easyCredit BBL (@easyCreditBBL) February 12, 2020
Dieses und alle Spiele der easyCredit BBL gibt es LIVE und in HD auf https://t.co/bjHIRjvCnc. pic.twitter.com/nmdsLpBb7X
Daniel Janssonin apuvalmentama Ulm koki kirvelevän 106-112 (96-96, 54-53)-jatkoaikatappion Euroliiga-joukkue Alba Berliinille. Alba tuli varsinaisella peliajalla tasoihin summerikolmosella. Ulm kamppailee tiukasti pudotuspelipaikasta yhdeksän voiton ja kahdeksan tappion saldolla.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä..@PeypeySiva3!!! Mit diesem verrückten Dreier schießt uns Peyton in die Overtime bei @ratiopharmulm. pic.twitter.com/0LXa1uT94z
— ALBA BERLIN (@albaberlin) February 11, 2020
Jatkoaikatappion koki niin ikään Daniel Herbertin apuvalmentama Frankfurt, joka taipui Oldenburgille 81-85 (71-17, 45-32). Frankfurtilla on viisi voittoa ja 14 tappiota.
Ottelutilastot
Lassi Tuovin valmentama SIG Strasbourg kaatui Ranskan ProA:n ottelussa Boulogne-Levalloisin vieraana 89-97 (56-50). Tappio oli Strasbourgin 14. tällä kaudella ja voittoja on yhdeksän.
- Olen tyytyväinen, että pelaajat olivat valmiita ja juoksivat systeemiä. He aloittivat ottelun hyvin. Viimeisellä neljänneksellä olimme Levalloisin puolustuksen pihdeissä. Tiesimme heidän olevan erittäin intensiivisiä ja energisia, osasimme odottaa heidän reaktiotaan. Kukaan ei heitä tahalleen ohi. Me missasimme tänään monia heittoja, mutta se oli huonon sijoittumisen syytä. Yhtäkkiä se antoi viime aikoina paljon voittaneelle Levalloisille itseluottamusta, Tuovi pohdiskeli Strasbourgin kotisivuilla.
Ottelutilastot
Sarjaporrasta alempana Ilari Seppälän Aix-Maurienne taipui Fos-sur-Merin vieraana 78-83 (39-39). Seppälä pussitti yhdeksän pistettä ja antoi kaksi syöttöä. Aix-Mauriennen saldo on kahdeksan voittoa ja 12 tappiota.
Ottelutilastot
Elias Valtonen oli siivittämässä Granadaa elintärkeään voittoon Espanjan liigassa. Perttu Blomgren oli puolestaan isossa roolissa johdattamassa Ventspilsiä Latvian välieriin ja Romaniassa saatiin runkosarja pakettiin.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).
Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.
Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.
Topias Palmi oli hyvässä iskussa Italian Serie A2:ssa sivuten kauden piste-ennätystään. Remu Raitasen sekä Ilari Seppälän kaudet tulivat päätökseen ja Aatu Kivimäen mestaruusjahti jatkuu