Pyrintö jahtaa paikkaa Baltian liigan välieriin

12.3.2014 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö kohtaa Baltian liigan puolivälierissä liettualaisen Kedainiai Nevezisin. Molemmat pudotuspeliottelut pelataan poikkeuksellisesti Pyynikin palloiluhallissa.

Antero Lehdon Pyrintö saa liettualaisvieraita Pyynikille. Kuva: Kai Kilappa.

Nevezis voitti Baltian liigan alkulohkovaiheessa pelaamastaan 12 ottelusta yhdeksän ja pudotti pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella BK Valmieran jatkosta lukemin 166–159. Ennen kauden alkua Nevezis voitti Baltian liigan cupin kaatamalla Tonybetin finaalissa 85–72.

 

Liettuan liigassa Nevezis pysyttelee tällä hetkellä yhdeksännellä sijalla voitettuaan pelaamastaan 24 ottelusta yhdeksän.

 

– Pelit etenee ja pidot paranee. Vastassa on toistaiseksi paras kohtaamamme joukkue BBL:ssä. Tosin Nevezis heikkeni hieman äskettäin, koska joutui talousvaikeuksissa myymään muutaman pelaajan, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kertoo.

 

Nevezisin peli on rakennettu kokeneiden ja taitavien takamiesten ympärille. Vidas Ginevicius (194 cm/35 v) on pelannut hyvällä menestyksellä Liettuan lisäksi Venäjän, Turkin ja Kreikan pääsarjoissa. Gintaras Leonavicius (194/30) on hakenut kokemusta Italiasta ja Espanjasta.

 

Laituriosastolla Euroliigan Zalgiriksesta kesken kauden siirtynyt huippulahjakkuus Tauras Jogela (202/20) sekä kokenut Valdas Dabkus (205/29) ovat Nevezisin syömähampaat.

 

– Joukkue juoksee pääasiassa Gineviciukselle ja Leonaviciukselle palloscreeniä, josta he ratkaisevat monipuolisesti itse ja myös osaavat jakaa palloa. Ei liene suuri yllätys, että joukkueesta löytyy todella isoja ja vahvoja sisäpelaajia, jotka rollaavat voimakkaasti palloscreeneistä korille ja asettavat myös ison haasteen levypallopelaamiselle, Poikola analysoi.

 

Pyrintö ja Nevezis kohtaavat poikkeuksellisesti kaksi kertaa Tampereella. Ottelut pelataan Pyynikillä torstaina 13.3. klo 18:30 ja perjantaina 14.3. klo 17:30.

 

Lisätietoja: Pyrinnön ennakko

Asiat

 
16.6.2026 09:37 WNBA

Kuier ensimmäistä kertaa aloituksessa tällä kaudella – Wings päihitti Acesin 30 pisteellä

WNBA:ssa Awak Kuier nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa tällä kaudella, kun Dallas Wings voitti hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 66-96 (37-56). Kuier pelasi 27 minuuttia ja tilastoi 7 pistettä, neljä levypalloa, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.

16.6.2026 08:18 Olosuhteet

Lauri Markkanen ja Jyväskylän kaupunki solmivat aiesopimuksen koripallohallin rakentamisesta

Koripallotähden nimeä kantava harjoituskeskus suunnattaisiin erityisesti lasten ja nuorten harrastamiseen.

15.6.2026 22:24 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavsonin Oostendelle hopeaa Belgiassa

Andre Gustavsonin kausi Belgiassa päättyi pettymykseen, kun Oostende joutui taipumaan Belgian liigan finaaleissa otteluvoitoin 2-3.

15.6.2026 15:07 Koripalloliitto tiedottaa

6–12-vuotiaiden lasten vahvistetut pelisäännöt kaudelle 2026–27

Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt ensimmäiset linjaukset lasten urheilun kehitystyön osalta, jotka pohjautuvat Olympiakomitean linjanvetoihin. Eri ikäluokkien sääntöihin on tehty muutoksia, jotka löydät kootusti uutisen lopusta.

15.6.2026 12:08 3x3

3x3-maajoukkueille rutkasti oppia EM-karsinnoista

Slovakian Košicessa pelatut EM-karsinnat olivat ensimmäiset Suomen 3x3-maajoukkueille. Suomen naiset sijoittuivat historian ensimmäisissä maajoukkuekarsinnoissa kuudenneksi. Miesten joukkue oli puolestaan kahdeksas.

12.6.2026 15:27 3x3

3x3 SM-kiertue jatkuu – Narinkkatori ja Kotkan Meripäivät kutsuvat mukaan kesän kuumimpiin 3x3-turnauksiin

Kesän 2026 3x3 SM-kiertue on täydessä vauhdissa, ja seuraavat tapahtumat tarjoavat niin pelaajille kuin katsojille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea urbaanin koripallon sykkeen keskellä kaupunkien kesätunnelmaa. Kiertue jatkuu Helsingin Narinkkatorilla ja Kotkan perinteikkäillä Meripäivillä ennen huipentumistaan elokuun SM-finaaleihin Espoossa.

12.6.2026 12:02 Sudenpennut

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueleirille kutsutut valittu

Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 11:51 Sudenpennut

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille kutsutut valittu

Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

Näytä lisää vastaavia