PuHu ja KTP trillereiden kautta välieriin

21.3.2003 SM-Koriksen välierissä on mukana runkosarjan kärkinelikko. Vantaalaisjoukkue Pussihukat selvitti tiensä välieriin kukistamalla viidennessä ja ratkaisevassa puolivälierässä Vilpas Vikingsin Salosta 95-82. KTP puolestaan vei trillerivoiton BC Jyväskylästä 92-91 Roope Mäkelän viime sekuntien vapaaheitoilla. Näin välierissä kohtaavat otteluparit Kataja-KTP ja Honka-PuHu.

Välierät käynnistyvät sunnuntaina 23.3. Joensuusta ja Espoosta. (Välierien otteluohjelma artikkelin lopussa.)

Vantaalla PuHu:n ja Vilppaan viides kohtaaminen oli tunteita ja latausta täynnä. Molempia lisäsi ääriään myöten täyteen ahdettu katsomo, joka eli täydellä sydämellä pelissä mukana. Kamppailu oli saada heti dramaattisen käänteen, kun PuHu:n Erron Maxey sai jo reilun viiden minuutin kohdalla kolmannen virheensä. Heti perään painista Phil Hickeyn kanssa vastannut Vilppaan Mika Vesterinen koki saman kohtalon. Sekä Maxey että Vesterinen menivät vaihtoon. Vaihtopenkkiin turvautuminen kannatti erityisesti Tomi Kamisen luotsaamalle PuHu:lle, joka sai vaihtomiehiltään maksimaalisen suorituksen. Nuoret Nanayaw Awuah-Addae ja Elias Kajander loistivat. Kaksikon johdolla PuHu otti 16 minuutin kohdalla ottelun suurimman johtonsa (42-27).

Kolmas neljännes oli Vilppaan. Jukka Katajan ja Derrick Stroudin kolmosilla ja muilla henkilökohtaisilla suorituksilla salolaiset nousivat jopa hetkeksi johtoon (57-56). PuHu ei kuitenkaan antautunut. Tilanteessa 70-68 Ville Olki kasvatti kolmosellaan PuHu-johdon viiteen pisteeseen, Hickey lisäsi sitä onnistuneilla vapareillaan ja Awuah-Addae vielä riiston jälkeisellä korillaan. Vilpas ei kesälomille vielä halunnut, mutta ei yrityksestään huolimatta onnistunut enää kaventamaan merkittävästi eroa. Loppuhetkillä Klingberg ja Awuah-Addae pyörittivät rauhallisesti PuHu:n peliä, kuluttivat tarvittavia sekunteja ja upottivat ratkaisevia vapaaheittoja.

Maxey nousi lopulta kotijoukkueen parhaaksi pistemieheksi (17/6), mutta parhaana palkittiin ansaitusti Awuah-Addae. Äskettäin nuorten maajoukkuepelaajien tehoharjoitteluryhmään, NOKIA Teamiin, valittu Awuah-Addae pussitti täydellisellä heittopelillä 14 pistettä, jonka lisäksi hän riisti kaksi kertaa pelivälineen vastustajalta tärkeässä paikassa. Hickey, Klingberg ja Olki heittivät kaikki 16 pistettä mieheen. Stroud (30/14) oli Vilppaan ykkönen. Kataja (19/4) pelasi määrätietoisesti ja piti heikoilla hetkillä joukkuettaan pystyssä.

- Emme halunneet päättää kautta kolmella tappiolla, jonka luulen painaneen puntarissa paljon. Latinki oli parempi kuin aikaisemmissa peleissä ja saimmekin onnistumisia laajalla rintamalla. Nyt vain jalat maahan ja Hongan kaatoon, totesi Kaminen, jonka kädet selkeästi syyhysivät jo pelkästä ajatuksesta.

Mäkelän hermot rautaa

Perjantain toisessa viidenteen otteluun venyneessä puolivälierässä ratkaisu nähtiin vasta kaksi sekuntia ennen päätössummeria. BC Jyväskylä johti ottelua 91-90, kun KTP:n konkari Roope Mäkelä pääsi vapaaheittoviivalle. Hongan riveissä kaksi viimeistä Suomen mestaruutta voittaneen Mäkelän käsi ei tärissyt. Hän upotti molemmat vaparinsa. Jyväskylän liukas Petri Virtanen pääsi vielä summerin soidessa heittämään vaikeasta paikasta, mutta heitto ei uponnut.

KTP hankkiutui Karhuvuoren hornankattilassa ensimmäisellä neljänneksellä kymmenen pisteen johtoon (34-24). Loppua kohden ero kutistui tasaisesti, kunnes BC Jyväskylä meni loppuhetkillä jopa ohi.

Roope Mäkelä oli kentän kuningas paitsi ratkaisevilla vapaaheitoilla myös keräämällään 31 pisteellä ja viidellä syötöllä. Greg Lewis oli myös hyvässä vireessä. Hän teki hyvällä prosentilla 25 pistettä ja poimi peräti 16 levypalloa. Patrick Savoy (24/6) ja Virtanen (22/3) olivat vieraiden tehokkaimmat. BC Jyväskylän Ville-Pertti Lind yllätti pirteällä esityksellään. Lind nosteli kymmenen pistettä ja metsästi yhdeksän levypalloa.

KTP kohtaa SM-välierissä siis runkosarjan voittaneen joensuulaisen Katajan. Samaiset joukkueet olivat vastakkain viime kaudella pronssiotteluissa. Tuolloin Kataja veti pidemmän korren ja pokkasi seuran historian ensimmäiset SM-mitalit.

Välierät (paras viidestä)

Pvm Ottelu Klo Paikka
su 23.03. Honka - PuHu 17:00 Tapiolan Urheiluhalli
su 23.03. Kataja - KTP 18:30 Joensuun Urheilutalo
ma 24.03. KTP - Kataja 18:30 Karhuvuoren Urheilutalo
ma 24.03. PuHu - Honka 18:30 Myyrmäen Urheilutalo
ke 26.03. Kataja - KTP 18:30 Joensuun Urheilutalo
ke 26.03. Honka - PuHu 18:30 Tapiolan Urheiluhalli
pe 28.03. KTP - Kataja * 18:30 Karhuvuoren Urheilutalo
pe 28.03. PuHu - Honka * 18:30 Myyrmäen Urheilutalo
la 29.03. Kataja - KTP * 17:00 Joensuun Urheilutalo
la 29.03. Honka - PuHu * 17:00 Tapiolan Urheiluhalli

Asiat

 
17.5.2026 08:00 Hall of Fame

Hall of Fame saa uuden jäsenen – Juha Luhtanen kunniagalleriaan

Luhtasen valinta täydentää vuonna 2026 Hall of Fameen nostettavien viiden legendan ryhmän.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

16.5.2026 09:22 Valmentajat

SUSI-valmentajaverkoston kevättapaaminen kokosi maajoukkue- ja All Stars -valmentajat Kisakallioon

Koripalloliiton SUSI-valmentajaverkoston kevättapaaminen järjestettiin 13.–14.5.2026 Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tilaisuus kokosi yhteen alkavan kauden maajoukkueiden valmentajat sekä kaudella 2025 All Stars -toiminnassa mukana olleet valmentajat.

16.5.2026 08:00 Hall of Fame

Seuraava Hall of Fame -nimi julki: Alarik Vihersola

Hall of Fame täydentyy tänä vuonna viidellä uudella legendalla ja esittelemme heidät yksi kerrallaan. Legendat nostetaan virallisesti suomalaisen koripallon kunniagalleriaan Superlauantai-tapahtumassa 23.5.

15.5.2026 15:06 3x3

Jamar Wilson ottaa ohjat 3x3-koripallon kehittämisestä

Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.

15.5.2026 11:45 Koripalloliitto

Vuoden muuvi 2026 on Benjamin Granströmin huikea “puikot ja and-one”

Tänä vuonna Vuoden muuvi -voiton vei Ura Basketin Benjamin Granström muuvilla, jossa yhdistyivät luovuus, rohkeus ja kylmäpäinen viimeistely.

15.5.2026 09:10 Hall of Fame

Annamaija Keturi Hall of Fame -kunniagalleriaan

Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

14.5.2026 09:00 Hall of Fame

Henrik Dettmann suomalaisen koripallon Hall of Fameen

Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.

13.5.2026 18:15 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket -tapahtuma ensimmäistä kertaa Kangasalalla

Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan

Näytä lisää vastaavia