Maurizio Pratesi vahvistamaan Tarmoa

20.5.2003 Suomen koripallomaajoukkueen vakiokalustoon lukeutuva Maurizio Pratesi siirtyy SM-Koriksessa pelaavan porvoolaisjoukkue Tarmon miehistöön. Tuore sopimus on kaksivuotinen. Viime kaudella Pratesi oli voittamassa Suomen mestaruutta Hongan riveissä.

Ennen paluutaan Suomeen 190-senttinen ja 28-vuotias Pratesi pelasi viisi kautta ulkomailla Ruotsin ja Saksan liigoissa. Pratesin sopimus Tarmon kanssa pitää sisällään pykälän, joka mahdollistaa miehen siirtymisen takaisin ulkomaille.  

Parin viimeisen kauden ajan Pratesi on kärsinyt selkävaivoista. Kuluneella kaudella hän oli muutamaankin eri otteeseen sivussa kipeän selkänsä vuoksi. Pratesi kävi kauden jälkeen hakemassa helpotusta vaivoihinsa leikkauspöydältä.  

- Operaatio oli onnistunut. Tulevat kuukaudet tulevat näyttämään, tuottiko se toivotun tuloksen. Se on kuitenkin varmaa, että pääsen vähintään samaan kuntoon, kuin missä olin kuluneella kaudella, kertoi parhaillaan kissamaisen kepeällä pelityylillä kentällä viilettävä Maurizio Pratesi.  

Pratesilla on käynnissä selän kuntoutus. Kevyen lajiharjoittelun hän saa aloittaa kesäkuun puolivälin jälkeen. Sillä välin hän matkaa Jamaikalle tapaamaan siellä asustavaa isäänsä. Pratesin silmissä kiiltää täyteen pelikuntoon pääseminen kesän aikana, joka mahdollistaisi parhaimmillaan hänen esiintymisensä elokuussa Suomi-paidassa, kun maajoukkue isännöi Tampereella huipputurnausta.  

- Ensisijainen tavoite on, että pääsen takaisin kuntoon ja pelaamaan terveenä. Porvoo on organisaatio, jonka taustat ovat kunnossa, kaupungissa on koripallobuumi meneillään ja Tom Johnson on hyvä valmentaja, jonka tunnen jo Saksan-vuosiltani, luetteli Pratesi syitä siirtoonsa korostaen samalla, että hänen lähtöönsä Hongasta ei liity minkäänlaista dramatiikkaa.  

Pratesi oli kuluneella kaudella mukana Hongan 27 SM-runkosarjan ottelussa, joissa hän tehtaili keskimäärin 12,0 pistettä. Pudotuspeleissä Pratesin pistekeskiarvo kohosi 14,1 ”pinnaan”, jotka hän heitti erinomaisilla heittoprosenteilla (kakkoset 67,3 %, kolmoset 44,4 %). Kausi päättyi kuitenkin varvasvammaan, joka piti miehen sivussa käytännössä katsoen kolmesta viimeisestä SM-finaalista.  

Urallaan Pratesi on pelannut 38 miesten ja 24 nuorten maaottelua. Tuoreen Suomen mestaruutensa lisäksi Pratesi on saavuttanut kahdesti hopeaa Saksan Bundesliigassa.  

”Maltillista kehitystyötä”

Pratesin sopimuksen lisäksi Tarmo on kiinnittänyt tulevan kauden joukkueeseensa Mikael Holmeen, Petter Lahtisen, Roni Leimun, Mikko Pakkasen, Petri Urosen sekä valmentaja Tom Johnsonin. Joukkue havittelee vielä muutamaa isokokoista suomalaispelaajaa. Vasta tämän jälkeen Tarmo päättää mahdollisesta ulkomaanavusta.  

Porvoossa uskotaan Maurizio Pratesin tuovan lisäpiristettä jo varsin viriiliin koripallotoimintaan.  

- Olemme nyt maltillisesti rakentaneet kolmen vuoden ajan iskukykyistä joukkuetta sekä koko organisaatiota kaikilla tasoilla. Menee vielä jonkin aikaa ennen kuin pääsemme nauttimaan juniorityömme hedelmistä edustusjoukkueen parissa. Pratesi on erinomainen joukkuepelaaja ja roolihahmo niin toiminnassamme mukana oleville nuorille kuin joukkueen sisälläkin. Näin hänen liittymisensä Tarmon joukkueeseen tukee pitkäjänteistä kehityssuunnitelmaamme, iloitsi Tarmon joukkueenjohtaja Mikko Hirvonen.  

Kuluneella kaudella Tarmo sijoittui sarjanousijana SM-Koriksessa kymmenenneksi. Joukkue oli pitkään kiinni pudotuspelipaikassa, joka karkasi lopullisesti vasta SM-runkosarjan päätöskierroksella. 

Asiat

 
19.4.2026 20:11 16-vuotiaiden poikien SM

HNMKY/ Black on 16-vuotiaiden poikien Suomen mestari

16-vuotiaiden poikien Suomen mestari selvisi tänään, kun HNMKY/ Black voitti Tapiolan Hongan 59-72 (31-38). HNMKY voitti finaalit suoraan otteluvoitoin 2-0.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

18.4.2026 11:04 Susijengi

Jantusen Fenerbahce kohtaa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä

Mikael Jantusen edustama Fenerbahce aloittaa Euroliigan mestaruuden puolustamisen puolivälieräsarjalla hallitsevaa Liettuan tuplamestaria Zalgiris Kaunasta vastaan. Fenerbahce päätti Euroliigan runkosarjan vierasvoittoon ranskalaisesta ASVELista yltäen neljännelle sijalle ja puolivälierien kotietuun.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

16.4.2026 15:48 Valmentajat

Koripalloliitto käynnistää toukokuussa uuden koulutusohjelman, Master Coach -verkoston

Verkosto on täydennyskoulutusohjelma HKVT:n suorittaneille valmentajille ja se korvaa aikaisemman JVV-ohjelman. Koulutus on kohdennettu ennen kaikkea niille valmentajille, jotka haluavat auttaa toisia valmentajia kehittymään paremmiksi mentoroinnin ja vertaispalautteen avulla. Koulutuksessa on vielä 6 vapaata paikkaa.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

14.4.2026 00:04 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan kausi päättyi pettymykseen

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.

13.4.2026 23:53 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen palasi pelikentille

Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.

Näytä lisää vastaavia