9.1.2015 Korisliigaa johtava KTP-Basket päihitti täpärästi puolustavan mestarin Tampereen Pyrinnön. Pisteet jäivät Kotkaan lukemin 86-83 (47-50). Perjantain toisessa pelissä Joensuun Kataja palasi voittojen tielle Salon Vilppaan kustannuksella.

Brandon Jefferson ratkaisi voiton KTP:lle Pyrintöä vastaan.

Robert Arnold nosteli 22 pistettä, kun Kataja palasi voittojen tielle. Kuvat: Kai Kilappa & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
KTP on hävinnyt tällä kaudella vain yhden kotipelinsä. Pyrintö on toisaalta sarjan toiseksi heikoin vierasjoukkue ainoastaan yhdellä voitolla.
Tasainen peli ratkesi viimeisissä hyökkäyksissä. Brandon Jefferson nosti KTP:n voittokorin viisi sekuntia ennen loppua. Pyrintö epäonnistui viimeisessä hyökkäyksessään, jonka jälkeen Michael Pounds pääsi vielä nakkaamaan KTP:lle kaksi vapaaheittopistettä.
- Peli oli viihdyttävä ja molemmat joukkueet aggressiivisia. Jäimme kuitenkin korin alla Pyrinnön jalkoihin, kun hävisimme kolmella ensimmäisellä jaksolla hyökkäyslevypallot 18-3. Viimeisellä neljänneksellä sen sijaan voitimme ne ratkaisevasti 4-1, korosti KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
Seitsemännen peräkkäisen voiton ottaneen KTP:n tehokkaimpia olivat Lamonte Ulmer 17:llä ja Jefferson 16 pisteellä. Tyrone Kent teki Pyrinnölle 20 pistettä ja Antero Lehto 19.
Perjantain toisessa pelissä Joensuun Kataja voitti kotonaan Salon Vilppaan 84-68 (39-34). Vilpas johti vielä toisen jakson lopulla, mutta kolmannella jaksolla se jäi jo toistakymmentä pistettä tappiolle.
- Skouttauksessa kiinnitettiin huomiota Salon hyvään tekemiseen viime aikoina; tiukkoja häviöitä koville joukkueille. Joukkue uskoi tämän ja oli hyvin valmiina varsinkin alussa, Kataja-luotsi Pekka Salminen aloitti.
- Passivoiduttiin kuitenkin hyvän alun jälkeen ja päästettiin kaveri takaisin. Toki täytyy sanoa, että puoliaikajohto oli osin kovien henkilökohtaisten suoritusten ansiota. Kuitenkin hyvä joukkuepeli meiltä ja kentällä oli monia onnistujia.
Robert Arnold heitti Katajalle 22 pistettä ja Ken Horton 21. Juan Pattillo oli Vilppaan ylivoimainen ykkönen 27 pisteellä.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.