13.2.2009 Kymenlaakson koripalloherruus kallistuu Korisliigan runkosarjan perusteella Kouvolaan, kun Kouvot otti perjantaina jo kauden kolmannen voittonsa KTP:stä. Nyt Kouvot haki voiton Kotkasta 61-70 (36-41) –tuloksella.
Runkosarjan aiemmissa kohtaamisissa Kouvot oli kukistanut kotkalaiset kahdesti 75-71 –numeroin.
Kouvot nousi voitolla sarjan kärkipaikalle. Kouvoilla on nyt yksi voitto ja yksi peli enemmän kuin Joensuun Katajalla, joka puolestaan on voiton verran edellä KTP.tä.
Peli alkoi kääntyä Kouvojen eduksi toisen neljänneksen lopulla 34-34 –tilanteessa, jonka jälkeen KTP ei päässyt enää johtoon. Kouvojen etu pysyi kolmannen ja neljännen jakson ajan vajaan kymmenen pisteen suuruisena.
- Voitto tuli kovalla puolustamisella ja etenkin erinomaisella joukkuepuolustuksella. Kaikki yhdeksän kentällä käynyttä peluria pistivät itsensä likoon täydellä sydämellä, kehui Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Kouvojen tehotrion muodostivat Calvin Walls 18 pisteellä, Matt Williams 16:lla ja Roope Suonio 11 pisteellä.
21 pallonmenetykseen sortuneesta KTP:stä ylsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain yhdysvaltalaispelaajat, kun Steve Smith keräsi 14, Durell Vinson 11 ja Damon Williams 10 pistettä sekä 13 levypalloa.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.