19.3.2010 Uudenkaupungin Korihait vahvisti perjantaina Korisliigassa asemaansa kamppailussa viimeisistä pudotuspelipaikoista, kun se haki Joensuusta pisteet Katajalta 87-85 (47-45) -tuloksella.
Josh Gonnerin Korihait iski voittoon Katajan 60-vuotisottelussa.
Antto Nikkarinen ja Kouvot olivat FoKoPolle liian pahoja pideltäviä. Kuvat: Francois Perthuis & Matti Koskinen.
Ottelu oli huipputasainen, kun ero ei kasvanut missään vaiheessa kuutta pistettä suuremmaksi.
Korihait johti peliä pitempään eikä kotijoukkue päässyt johtoon enää kuuden viimeisen minuutin aikana. Viimeinen minuutti alkoi 85-85 -tilanteessa, jonka jälkeen Korihait pääsi kuittaamaan voiton kahdella vapaaheittopisteellä.
- Pystyimme roikkumaan koko pelin iskuetäisyydellä ja välillä johdimmekin. Lopussa onni oli meidän puolellamme. Hyvä niin, sillä olemme hävinneet ihan tarpeeksi tiukkoja pelejä, totesi Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen.
Josh Gonner heitti Korihaille 21 pistettä ja Arizona Reid 18.
Katajasta Sami Lehtoranta teki 26 ja Jeb Ivey 13 pistettä.
Kouvot palasi ainakin hetkeksi yksin sarjataulukon kärkeen, kun se otti 89-71 (41-26) -kotivoiton FoKoPosta.
Kouvot on nyt voiton verran edellä Tampereen Pyrintöä, joka on pelannut yhden ottelun vähemmän.
Kouvot piti FoKoPon takanaan alusta loppuun. Peli ratkesi käytännössä jo toisella neljänneksellä, kun kotijohto kasvoi 20 pisteeseen. FoKoPo ei päässyt loppupelissä enää 11 pistettä lähemmäs.
Ross Neltner nosteli Kouvoille 20 pistettä ja Antti Kanervo heitti 17 pistettä. Ville Kaunisto keräsi 11 pisteen lisäksi 13 levypalloa. Kouvoilta puuttui Yhdysvalloissa piipahtava Ajene Moye, jota tuurasi Issa Konare.
FoKoPosta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Alex Barnett 21:llä ja Durell Vinson 10 pisteellä. Vinson vei lisäksi 18 levypalloa.
(STT)
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.