5.9.2003 Naisten koripallon mestarivaltikan keväällä Äänekoskelle menettäneen Panttereiden joukkue on viimeistä palastaan myötä valmis tulevalle kaudelle. Joukkueessa ei paljon muutoksia tapahtunut. Kaikkien aikojen naiskoripalloilija Lea Hakala on päättänyt jatkaa uraansa. Uudet kasvot ovat Lotta Koskela ja Johanna Lautala.
Panttereiden kesän ainoa menetys on Espanjaan ammattilaiseksi siirtynyt Mari Puustinen. Hänen jättämää aukkoa paikkaamaan tulleet Koskela ja Lautala ovat molemmat Tampereen Pyrinnön kasvatteja. Koskela pelasi viime kaudella Pussihukkien ja Lautala BC Nokian SM-joukkueessa.
Helsinkiläisjoukkue Panttereiden viime kauden runkopelaajista jatkavat mm. nuori Juta Jahilo, Susanna Rinta, Heli Roukanoja sekä Lea Hakala.
43-vuotiaan Hakalan uran jatkuminen tietää sitä, että hän kirjoituttaa jälleen naisten koripallohistoriaa uusiksi. Hakala on nimittäin ensimmäisenä naiskoripalloilijana lähestymässä 10.000 SM-runkosarjapisteen rajaa. Koossa Hakalalla on ennen kauden alkua 9.906 pistettä, joka oikeuttaa ylivoimaiseen ykkössijaan kaikkien aikojen tilastossa (kakkosena Nina Pajanti-Raudus, 5.827 pistettä). Hakala napannee ykkösijan nopeasti myös kaikkien aikojen levypallotilastossa, jossa hän on toisena (3.894) vain 15 levyrin päässä Auli Nymanista (3.909).
Hakalalla on ennestään koossa mykistävät 251 maaottelua ja 15 Suomen mestaruutta, jotka hän on koonnut siitä huolimatta, että on viettänyt urastaan hyvän aikaa Espanjan, Italian ja Yhdysvaltain koripallokentillä.
Panttereiden valmennuksesta vastaavat tulevalla kaudella vuoden tauon jälkeen kaksikko Mikko Kurki-Annamaija Keturi. Kurjen ja Keturin opastuksella ”pantterilauma” on harjoitellut jo kolmen ja puolen kuukauden ajan.
- Kulunut harjoittelukausi on ollut pirteä kokemus. Sapattivuoden jälkeen virtaa tuntuu riittävän ja on omalla tavallaan kiehtovaa nähdä millainen sarjasta tulee. Joukkueiden menestymisen etukäteen arviointi on tavallista hankalampaa, pohdiskeli Keturi viitaten mm. keväällä tehtyyn EU-/ETA-alueiden ulkopuolisten vahvistusten poistopäätökseen.
Pantterit pelaa kotoisten SM-sarjan ja Suomen Cupin ohella myös tulevalla kaudella Baltian liigassa. Joukkue hakee näin kansainvälisistä otteluista kovuutta jo neljäntenä peräkkäisenä kautena. Viime keväänä Pantterit selviytyi, ehkä hieman yllättäenkin, Baltian liigan lopputurnauksessa aina finaaliin saakka.
Luhtasen valinta täydentää vuonna 2026 Hall of Fameen nostettavien viiden legendan ryhmän.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Koripalloliiton SUSI-valmentajaverkoston kevättapaaminen järjestettiin 13.–14.5.2026 Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tilaisuus kokosi yhteen alkavan kauden maajoukkueiden valmentajat sekä kaudella 2025 All Stars -toiminnassa mukana olleet valmentajat.
Hall of Fame täydentyy tänä vuonna viidellä uudella legendalla ja esittelemme heidät yksi kerrallaan. Legendat nostetaan virallisesti suomalaisen koripallon kunniagalleriaan Superlauantai-tapahtumassa 23.5.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Tänä vuonna Vuoden muuvi -voiton vei Ura Basketin Benjamin Granström muuvilla, jossa yhdistyivät luovuus, rohkeus ja kylmäpäinen viimeistely.
Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan