FoKoPo aloitti jatkoaikavoitolla

3.10.2008 Nousijajoukkue Forssan Koripojat aloitti Korisliigan makealla jatkoaikavoitolla, kun viime kauden nelonen ToPo kukistui Forssassa kahden jatkoajan tuloksena lukemin 92-82 (37-41, 72-72, 81-81).

FoKoPo pääsi yrittämään voittokoria summerin soidessa sekä varsinaisen peliajan että ensimmäisen jatkoajan lopulla, mutta vasta kolmas kerta sanoi toden, kun kotijoukkue vei viimeisen jatkoajan selvästi 11-1.

- Pelimme parani loppua kohden, kun puolustus tiivistyi ja saimme levypallotkin haltuumme, tiivisti FoKoPon valmentaja Timo Nieminen.

Voittajien ratkaisijoiksi nousivat Vincent Hunter 25 pisteellä, Mikko Jalonen 16 pisteellä sekä Ray Cunningham 14 pisteellä ja 20 levypallolla.

- Meillä on peli vielä vaiheessa, mutta hyvin nuoret pojat yrittivät. Kun saamme Timo Heinosen, Panu Majalan ja kolmannen jenkin mukaan, on pelimme toisennäköistä, sanoi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.

James Allen heitti ToPolle 21 pistettä ja Elias Kajander 18, joista 16 jo taukoon mennessä.

ToPo sai perjantaina kokoonpanoonsa uuden parimetrisen amerikkalaislaitahyökkääjän Robert Eppsin, joka keräsi kymmenen pistettä.

Honka voitti finalistien kohtaamisen

Viime kevään loppuottelijat kohtasivat heti avauskierroksella, kun mestaruutta puolustava Honka otti 76-62 (31-30) -kotivoiton Kouvoista.

Kouvot johti viimeisen kerran kolmannen jakson alkupuolella, jonka jälkeen Honka alkoi pikkuhiljaa kasvattaa johtoaan.

- En odottanutkaan ensimmäisestä ottelusta pelillisesti paljon. Hyökkäys ei ollut erikoista ja käskinkin joukkueen keskittymään puolustukseen. Se toimi varsinkin tauon jälkeen, sanoi Hongan valmentaja Mihailo Pavicevic.

Korinalustoja hallinneesta Hongasta tehomies löytyi takamieskaartista, kun Akeen Scott heitti 28 pistettä. Monte Cummings päätyi 14 pisteeseen.
Kouvoista Calvin Walls teki 17 pistettä ja Roope Suonio 14.

Vain kahdeksan pelaajan kokoonpanolla matkassa ollut Kouvot sai perjantaina pelinrakentajaksi yhdysvaltalaisen 178-senttisen Brian Swiftin, joka ei kuitenkaan pelannut vielä Espoossa.

Kouvoilta puuttui runkopelaajista polvivaivainen Jukka Kataja.

- Pakettimme on vielä sekaisin. Olemme pyrkineet harjoittelemaan lähinnä puolustusta. Hyökkäyksen vuoro tulee sitten, kun näen, mitä Swift pystyy tekemään, totesi Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.

Korihait hiosti Katajaa

Ennakkosuosikki Joensuun Kataja sai kotipelissään kovan vastuksen Uudenkaupungin Korihaista 86-80 (39-39) -numeroihin päättyneessä pelissä.

Korihait nousi vielä 17 sekuntia ennen loppua 82-80 -tilanteeseen, mutta Petri Virtanen ja Jeremiah Wood sinetöivät vapaaheitoilla Katajan voittopisteet.

Wood heitti kaikkiaan 23 ja Virtanen 21 pistettä.

Korihaiden tehomies Mark Zoller keräsi 25 pistettä.

Namika Lahdelle suurin voitto

Namika Lahti otti avauskierroksen suurimman voiton kukistettuaan kotonaan Porvoon Tarmon 102-82 (50-48).

Lahtelaiset karkasivat kolmannen jakson lopulla 68-65 -tilanteesta 86-71 -johtoon, jota Tarmo ei enää tavoittanut.

Ilkka Vuori heitti voittajille peräti 33 pistettä ja Bilal Abdullah 28.
Tarmon tehoparin muodostivat 17 pisteen miehet Esa Mäki-Tulokas ja Steve Barnes.

KTP kuittasi cup-tappionsa

KTP-Basket kuittasi tiistaina Karkkilassa kärsimänsä Suomen cupin tappion voittamalla Kotkassa Team Componentan 81-68 (43-37).

KTP johti lähes koko pelin ja nousi päätösjakson lopulla ratkaisevasti 17 pisteen johtoon.

Lahdesta Kotkaan siirtynyt Ville Mäkäläinen aloitti uudessa joukkueessa 21 pisteen teholla. Pyrinnöstä tullut Damon Williams heitti 17 pistettä.

KTP joutui sarja-avaukseen ilman nilkkansa loukannutta Steve Smithiä ja akillesjännevammaa potevaa Toni Ilmosta. Smithin tilalle joukkueeseen tupsahti Williamsin kanssa Tampereen Pyrinnössä hopeakaudella 2000-01 pelannut ghanalainen Darrell Waters, joka teki seitsemän pinnaa.

Componentasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Frank Richards 17:llä ja Clifton Jones 12 pisteellä.

Laitinen palasi voitokkaasti Tampereelle

Tampereen Pyrinnön monivuotinen valmentaja Jarmo Laitinen teki voitokkaan vierailun vanhaan kotihalliinsa nyt Lappeenrannan NMKY:n valmentajana, kun voitto meni vieraille 98-106 (47-55) -tuloksella.

LrNMKY hivuttautui edelle toisella neljänneksellä ja karkasi kolmannen jakson lopulla jo ratkaisevaan 85-65 -johtoon.

HL Coleman heitti voittajille 27 pistettä ja Tuukka Kulha piste-ennätyksensä 24. Pyrinnöstä Kurtis Rice pääsi 20 pisteeseen ja Joni Harjula 16:een. Ulkomaille tähyävä ja Pyrinnössä ottelukohtaisella sopimuksella pelaava maajoukkuesentteri Antti Nikkilä teki yhdeksän pistettä ja poimi 13 levypalloa. 

(STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

Näytä lisää vastaavia