19.12.2013 21:05 Kaksinkertainen Naisten Korisliigan mestari Catz Lappeenranta otti kolmannentoista voittonsa tällä kaudella. Kissalauman viimeisin saalis on HoNsU Jyväskylä, joka hävisi kotonaan Catzille 73-105 (35-55).

Catzin korkeimman pistemäärän 18 pistettä teki Dionne Pounds. Kuva: Kai Kilappa.
Voittokamppailu oli Jyväskylän Monitoimitalolla nopeasti ohi, kun Catz repäisi jo ensimmäisellä neljänneksellä kymmenen pisteen johdon ja kasvatti sitä seuraavat kaksi neljännestä.
Lappeenrantalaiset heittivät joukkueena tarkka-ampujien lailla: kakkoset 68%, kolmoset 42% ja vapaaheitot 93%.
- Hyvää hyökkäyspeliä. Seitsemän pelaajaa yli kaksinumeroisille pistelukemille ja paljon koriinjohtaneita syöttöjä. Totta kai meitä auttoi se, että Minna Sten, joka on HoNsUn puolustuksen tukijalka, puuttui, mutta voi silti olla todella tyytyväinen. Hyvä syyskauden lopetus, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kommentoi.
Näistä seitsemästä pelaajasta korkeimmat pisteet keräsivät Dionne Pounds (18/4), Jordan Murphree (15/3/5 syöttöä) ja Anni Mäkitalo (15/0).
Kotijoukkueelta erottuivat Nikki Speed (17/6), Katja Summala (17/4) ja Titta-Riina Lepistö (16/4).
Kipinä Basket juhlii miesten I divisioona A:n mestaruutta viemällä finaalisarjan 3-1. Naisten I divisioonassa Espoo Basket Team II voitti finaalisarjan näytöstyyliin.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.
Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.