Aapeli Alanen juoksee kenttää tänä vuonna Kouvot-paidassa – ”Pelityylimme vaatii sopeutumista ja poikkeuksellista ratkaisukykyä”

28.9.2023 19:00 Muualla Euroopassa kolme viimeisintä pelivuottaan viettänyt laituri Aapeli Alanen on liittynyt Jyri Lehtosen valmentamaan Kouvoihin, ja luvassa on pelaajan mukaan nopeaa toimintaa, joka aiheuttaa vastustajille varmasti valmistautumisvaikeuksia.

Kuva: Ville Vuorinen

Laitahyökkääjä Aapeli Alanen tekee kolmen kauden Euroopan-kierroksen jälkeen paluun Suomeen ja miesten Korisliigaan. Paita, jonka hän tänä syksynä pukee päälleen, tosin on hänelle täysin uusi. Sen etumusta komistaa Kouvojen logo.

Lahdessa koripallo-oppinsa aikoinaan saanut monipuolinen pelaaja kertoo odottavansa uutta kautta erityisellä mielenkiinnolla.

– On kiehtovaa nähdä, kuinka paljon joukkueet ovat poissaoloni aikana täällä muuttuneet, ja päästä tutustumaan lahjakkuuksiin, jotka ovat itselleni vielä vieraita. Se taas, että paljonko minä olen tänä aikana muuttunut, on ehkä itselleni vaikein arvioida. Ainoa, mitä pystyn sanomaan varmalla, on se, että olen kokeneempi ja vanhempi kuin kolme vuotta sitten.

Kouvolaan saapuessaan Alanen huomasi nopeasti olevansa itselleen täysin uudessa tilanteessa. Hänellä on ikää vasta 27 vuotta, mutta ennen ulkomaalaisvahvistus Kamau Stokesin hankintaa hän oli koko kokoonpanon vanhin.

– Olen yleensä tottunut olemaan nuorimmasta päästä. Tämä nykyinen tilanne tuo huomattavasti enemmän vastuuta ja tarkoittaa sitä, että minun täytyy olla se, joka näyttää omalla tekemisellään esimerkkiä kokemattomammille. Osa veteraanipelaajien tehtävää on johtaa ja auttaa joukkuetta juuri sen esimerkin kautta.

Pelillisesti Alanen ei koe merkittävästi muuttuneensa. Hän pelaa kovaa, puolustaa hyvin ja käyttää hyökkäyspäässä ratkaisupaikkoja viisaasti. Niillä avaimilla hän on auttanut joukkueitaan voittamaan pelejä tähänkin asti.

Toki joskus valmennuksella ja ympäröivällä joukkueella voi olla pelaajan avainominaisuuksista erilaisiakin näkemyksiä – sellaisia, joita pelaaja itse ei ole ehtinyt edes kunnolla hahmottaa.

– Se näkyy ehkä eniten siinä, kun välillä päätyy rotaatiossa pelipaikoille, joita ei yleensä pelaa. Olen Korisliigassa vuosieni aikana pelannut kaikkia mahdollisia paikkoja pelinjohtajasta ihan sentteriin asti. Kaikkea on kokeiltu, vaikka kentällä on paljon rooleja, joihin en todellakaan ole tottunut. Mutta jos tarve on, niin silloin pitää olla valmis niitä pelaamaan.

Nuori Aapeli. Kahdeksan Susijengi-ottelun lisäksi Alanen on pukenut maajoukkuepaidan ylleen 80 kertaa. Kuva: Koripalloliitto
Nuori Aapeli. Kahdeksan Susijengi-ottelun lisäksi Alanen on pukenut maajoukkuepaidan ylleen 80 kertaa. Kuva: Koripalloliitto

Taktisessa mielessä Kouvot on pyrkinyt hyvin erilaisiin lähestymistapoihin kuin monet muut joukkueista. Päävalmentaja Jyri Lehtosen alaisuudessa joukkue on panostanut äärimmäisen nopeaan peliin.

Aapeli Alanen uskoo, että perinteistä poikkeava tyyli tulee jatkossa aiheuttamaan vastustajille valmistautumisvaikeuksia.

– Tämä pelityyli vaatii ehdottomasti sopeutumista. Olin ensin sanomassa, että pelimme ei ole niin taktista, mutta siitä saa väärän kuvan. Kyllä meillä on tarkat kriteerit. Kyse on enemmänkin siitä, että pelikirjassamme hyökkäys ei ala aina siitä, että viisikko tuodaan rauhassa hyökkäyspäähän ja pelinjohtaja näyttää kuvion, joka juostaan, ja antaa avaussyötön. Koska hyökkäyksemme on nopea ja monin tavoin vapaampi, se vaatii pelaajilta poikkeuksellista ratkaisukykyä ja ymmärrystä olla oikeassa paikassa oikeaan aikaan.

Tyylissä on pieniä kaikuja siitä filosofiasta, jolla muiden muassa Mike D’Antoni tuli Yhdysvalloissa kuuluisaksi käyttäessään niin sanottua ”7 Seconds or Less” -taktiikkaa. Alanen myöntää hymyillen, että hänestä tuntuu, että Lehtonenkin on saattanut pelikirjaansa joitakin pieniä vivahteita ottaa tuosta strategiasta. Ainakin paljon enemmän kuin hänen viime joukkueidensa valmentajat ottivat.

– Etenkin jos vertaa Itävaltaan, jossa kaikki seurat pelasivat aivan harvinaisen hidasta koripalloa. Toisaalta taas pelissämme täällä on ollut hieman uutta vanhoillekin Kouvoille, koska isona muutoksena viime vuoteen meillä ei ole kumpaakaan isoista miehistä eli Hannes Pöllää tai Ilmari Toikkasta. Mutta onneksi saimme tilalle Topias Jokelan ja pystyimme pitämään yhä Joel Mäntysen. Kunhan uskomme omaan tekemiseemme, tästä saadaan vielä hyvä lopputulos.

Kouvot 23-24 pähkinänkuoressa

Henkilöt

 
10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

Näytä lisää vastaavia