17.10.2024 10:57 Et ole yksin järjestää webinaarisarjan, joka on suunnattu seurojen ja liittojen työntekijöille ja käsittelee vanhempien osaa turvallisessa toimintaympäristössä.
Et ole yksin -palvelu järjestää webinaarisarjan, jonka ensimmäinen webinaari järjestetään 29.10. Webinaari on kaksikielinen.
Webinaarin aikana pohditaan yleisesti sitä, miten vanhemman rooli yhdistyy turvalliseen toimintaympäristöön ja mitä olisi hyvä huomioida esimerkiksi viestinnässä vanhempien suuntaan, kun lapsi aloittaa harrastuksen.
Lisäksi webinaarissa keskustellaan siitä, miten olla seuran toimintaan lapsensa ilmoittavien vanhempien luottamuksen arvoisia ja viestiä arvoista ja toimintatavoista erilaisia perheitä ja perhetilanteita huomioiden.
Webinaarin luennoitsijana toimii Et ole yksin -palvelun asiantuntija Nea Bäck.
Ilmoittaudu lokakuun webinaariin tästä >>
Toinen osa webinaarisarjasta on marraskuussa ja käsittelee samaa teemaa, ja se on suunnattu urheilevien nuorten vanhemmille.
Lisätietoja molemmista webinaareista: https://www.etoleyksin.fi/ajankohtaista/
Vimpelin Vedon yhteisö menetti reilu viikko sitten liikuntahallin tulipalossa peli- ja harjoituspaikan sekä harjoitusvälineet aina palloja myöten. Seura kerää nyt lahjoituksia tukirahastoon. Tavoite on hankkia uusia peli- ja harjoitusvälineitä ja palauttaa harjoittelu- ja peliolosuhteet mahdollisimman nopeasti.
Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Vuoden muuvi 2025 -kisassa haettiin juniorisarjojen kauden näyttävintä suoritusta. Kilpailuun saapui kymmeniä videoita, ja viime viikolla fanit äänestivät finalistien joukosta kolme parasta.
Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.
Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.
Vielä tämän viikon ajan seurat voivat ehdottaa puheenjohtajaa ja jäseniä liittohallitukseen. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Erityisesti junioripeleissä katsojilla on suuri merkitys nuorten pelaajien pelikokemukselle, itsetunnolle ja jopa urheiluharrastuksen jatkumiselle. Entiset huippupelaajat ja nykyiset korisvanhemmat muistuttavat, kuinka tärkeää on luoda kannustava ja kunnioittava ilmapiiri kentän laidalle ja osoittaa arvostusta niin vastustajaa, erotuomareita kuin toimitsijoita kohtaan.
Ensiapujoukkueen tavoitteena on, että noin 50 000 juniorijoukkuelaista on saanut ensiapukoulutuksen vuoden 2028 loppuun mennessä.
Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.