Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

22.12.2025 21:35 Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

Mustapha Amzil pelaa ensimmäistä kauttaan ammattilaisena. (Kuva: FIBA Europe)

Amzilista tuli ensimmäinen suomalaispelaaja Kosovon liigassa hänen tehtyä sopimuksen maan valtaseura Trepcan kanssa. Mitrovicalaisjoukkueen tarjoama paketti vakuutti Amzilin siinä määrin, ettei hänen tarvinnut epäillä laittaa nimeään sopimuspaperiin.

- He osoittivat kiinnostusta ja tarjolla oli iso rooli. Se on myös menestynyt seura Kosovossa ja pelasi FIBA Europe Cupia, joka toimii hyvänä näyteikkunana suurempiin sarjoihin. Joukkueessa on hyvä päävalmentaja, joka toimi Bosnia ja Hertsegovinan päävalmentajana kesän EM-kisoissa. Kokonaisuudessaan täällä oli tarjolla hyvä paketti, Amzil kertoo joukkuevalintansa taustoista.

Amzil on nauttinut uudesta joukkueestaan.

- Rento kaupunki ja minulla on joukkueessa hyvä rooli. Olen kyllä tykännyt.

Viiden yliopistovuoden jälkeen Amzil on saanut totuttautua jo miesten peleihin ja ammattilaiselämään. Ulkomaalaisvahvistuksella on aina eri paineet kannettavanaan, mutta Amzil on ottanut ne leveille harteilleen mukisematta.

- Yliopistosarja on enemmän sellainen kehityssarja, jossa on paljon nuoria pelaajia. Täällä vahvistuksia kohtaan on paljon isommat odotukset ja erityisesti ratkaisuhetkillä odotetaan vahvaa suorittamista. Koen sen kuitenkin sellaisena positiivisena paineena ja tykkään siitä.

Myös peli eroaa melkoisesti yliopistokorikseen verrattuna.

- Peli on nopeampaa, kun hyökkäysaika on lyhyempi ja vastassa on aikuisia miehiä. Paljon nopeampaa ja fyysisempää, Amzil arvioi.

Mustapha Amzil on nauttinut isoa vastuuta. (Kuva: FIBA Europe)

206-senttisen Amzilin ei tarvinnut kuitenkin hypätä suoraan syvään päähän, sillä hän pääsi koko kesän harjoittelemaan ja pelaamaan Susijengin kanssa. Harjoittelu kovassa ja ammattimaisessa ympäristössä valmisti häntä erinomaisesti ammattilaisarkeen.

- Ihan varmasti siitä oli apua, että sai koko kesän olla Susijengin mukana ja pelata kovien kavereiden kanssa. Siitä oli apua ihan fyysisesti ja henkisesti myös, ja se oli tosi positiivista aikaa.

Heti isoa vastuuta

Trepca pelasi FIBA Europe Cupissa, mutta taival katkesi alkulohkovaiheeseen. Amzil nautti suurta vastuuta pelaten keskimäärin lähes 32 minuuttia ottelua kohden. Tulos oli sen mukaista, sillä hän oli joukkueensa ykkönen teholuvussa (16,8), pistekeskiarvossa (14,8) ja levypalloissa (7,4) sekä kakkonen riistoissa (1,4) ja kolmonen syötöissä (2,2) ja torjunnoissa (0,4).

- Minulla on hyvä rooli ja olen tykännyt pelata tässä joukkueessa. Olen pelannut tasaisesti, joka on hyvä asia. Mielestäni ymmärrän peliä nyt myös paremmin.

Trepcalla oli kova lohko, jossa pelasivat kreikkalainen PAOK Thessaloniki, saksalainen Braunschweig sekä puolalainen Anwil Wloclawek. Trepca jäi ilman ainuttakaan voittoa, mutta Amzil nautti europelien annista.

- FIBA Europe Cup oli yksi iso syy miksi tulin tänne. PAOK on yksi Kreikan historiallisimmista joukkueista ja sitten pääsimme pelaamaan Saksan ja Puolan pääsarjajoukkueita vastaan. Se oli hyvä näyteikkuna ja pääsin näyttämään osaamistani. Mielestäni se meni henkilökohtaisesti ihan hyvin.

Kosovon liigassa Trepca on voittanut mestaruuden kahtena edellisvuonna ja vyöllä on myös neljä peräkkäistä cup-mestaruutta. Mikään muu kuin tupla olisi joukkueelle pettymys.

- Valmentaja on puhunut siitä paljon, että meidän pitää voittaa eikä muita vaihtoehtoja ole. Olemme tällä hetkellä sarjan kärkipaikalla, joten kausi on alkanut hyvin. Joulun jälkeen pelataan Kosovon cup ja koutsi on korostanut, että se pitää voittaa myös, Amzil listaa joukkueen tavoitteita.

Kosovon liiga on Suomessa suhteellisen tuntematon ja sarjassa pelaa kahdeksan joukkuetta. Trepca on ennakkosuosikki, mutta ilmaiseksi pokaaleja ei ole tulossa.

- Sarjassa on 3-4 muutakin joukkuetta, jotka kilpailevat kovalla tasolla. Alemmat joukkueet ovat sitten aika paljon ulkomaalaisten varassa ja pelaavat pienellä rotaatiolla. Kokonaisuudessaan sarjassa on ihan hyvä taso, Amzil vertailee.

Ennakkoluulottomasti Susijengin mukaan

Amzil edustaa uuden sukupolven Susijengin pelaajan prototyyppiä, jolla on kokoa, taitoa ja heittovoimaa niin läheltä kuin kaukaa. Muiden nuorten tulokkaiden tavoin häneltä löytyy myös ennakkoluulottomuutta, josta parhain esimerkki saatiin Ranskaa vastaan, kun Amzil kuritti vastustajan tähtipelaajia molemmissa päissä kenttää.

- Oli tosi kiva päästä pelaamaan Suomi-paita päällä ja hyvien kavereiden kanssa. Ranskasta saimme hyvän voiton, ja se oli tärkein asia. Olin aina kuvitellut millaista on pelata täyden yleisön edessä Susijengin kanssa, Amzil fiilistelee.

- En odottanut, että olisin päässyt pelaamaan niin paljon, mutta tietenkin toivoin isoa roolia. On hienoa päästä pelaamaan tuollaisia kovia pelejä ja pelaajia vastaan.

Amzil oli tärkeässä roolissa Ranska-voitossa. (Kuva: FIBA Europe)

Uuden Susijengi-sukupolven erityispiirteenä on ujostelemattomuus ja ennakkoluulottomuus, jolla pelaajat tulevat mukaan joukkueeseen. Amzilin mukaan nuoremmat pelaajat ovat kasvaneet katsoen Susijengin urotekoja arvoturnauksissa ja se on tarttunut ajan myötä.

- Olemme tosi kilpailullisia. Maajoukkueessa on paljon tuttuja pelaajia nuorten maajoukkueista ja HBA:sta ja meillä oli aina tosi kova kilpailu. Sitten näimme nuorena miten Susijengi pärjäsi aina isompia maita vastaan, niin ei ole sellaista tunnetta, että olisimme jotenkin altavastaajia. Kaikki lähtee siitä halusta olla paras, menestyä ja saada tuloksia.

Mestarien liigassa lohkovaihe päätökseen

Mestarien liigassa saatiin lohkovaihe päätökseen. Daniel Jansson luotsasi Academics Heidelbergin jatkoon ja lohkossa kakkoseksi voittamalla päätöspelissään Legia Varsovan. Vesa Vertion Rytas Vilna kuittasi lohkovoiton ja eteni suoraan 16 parhaan joukkoon. Aatu Kivimäki palasi pienen tauon jälkeen takaisin pelikentille, kun Patrioti Levice raivasi tiensä play-in -vaiheeseen. Alexander Madsenin Karditsa oli jo aiemmin varmistanut play-in -paikan ja Eetu Heinosen Gran Canaria oman lohkonsa voiton.

Andre Gustavsonin Oostenden taival puolestaan päättyi belgialaisjoukkueen hävitessä kaikki ottelunsa. Päätösottelussaan Oostende hävisi turkkilaiselle Mersinille, mutta Gustavson nappasi ottelussa 12 levypalloa, joista peräti kahdeksan tuli hyökkäyspäässä.

Italiassa Olivier Nkamhoua johdatti Varesen 84-69-voittoon Triestestä heittäessä 17 pistettä ja napatessa kuusi levypalloa.

Madsen järjesti Kreikan kentillä melkoiset blokkibileet torjumalla vastustajan heiton peräti seitsemästi, kun Karditsa kaatoi Maroussin.

Espanjan kentillä kuultiin myös siirtouutisia. Alex Murphy ja Lassi Nikkarinen eivät jatka Fuenlabradan riveissä. Alkukauden Cartagenassa pelannut Teemu Suokas puolestaan palaa Korisliigaan ja Salon Vilppaan paitaan.

Euroliiga-tähdet Mikael Jantunen ja Miikka Muurinen puolestaan parantelevat parhaillaan loukkaantumisia. Bayern Münchenin päävalmentajana viimeiset 1,5 kautta toiminut Gordon Herbertin tiet erosivat seuran kanssa. Herbertillä odottavat kesällä haasteet Kanadan maajoukkueen päävalmentajana.

Susijengin pelaajat viime viikolla:

Mestarien liiga:
Malaga-Karditsa 115-84
Alexander Madsen (Karditsa): 6 pistettä, 5 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Mersin-Oostende 84-76
Andre Gustavson (Oostende): 5 pistettä, 12 levypalloa, 1 syöttö, 2 riistoa
Ottelutilastot

Patrioti Levice-VEF Riika 85-69
Aatu Kivimäki (Levice): Ei tilastomerkintöjä
Ottelutilastot

Gran Canaria-Benfica 87-63
Eetu Heinonen (Gran Canaria): 1 levypallo
Ottelutilastot

Legia Varsova-Academics Heidelberg 83-88 2. ja.
Daniel Jansson (Heidelberg, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Promitheas-Rytas Vilna 111-95
Vesa Vertio (Rytas, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Italian Serie A1:
Varese-Trieste 84-69
Olivier Nkamhoua (Varese): 17 pistettä, 6 levypalloa, 2 syöttöä, 2 riistoa
Ottelutilastot

Saksan Bundesliiga:
Würzburg-Mitteldeutscher 89-71
Perttu Blomgren (Mitteldeutscher): 4 pistettä, 3 levypalloa, 3 syöttöä
Ottelutilastot

Academics Heidelberg-Towers Hamburg 108-111 ja.
Daniel Jansson (Heidelberg, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Bonn-Bayern München 55-83
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Kreikan liiga:
Karditsa-Maroussi 103-87
Alexander Madsen (Karditsa): 11 pistettä, 6 levypalloa, 1 syöttö, 7 torjuntaa
Ottelutilastot

Alankomaiden ja Belgian yhteisliiga:
Rotterdam-Oostende 82-84
Andre Gustavson (Oostende): 13 pistettä, 4 levpalloa
Ottelutilastot

Spurs Kortrijk-Landstede Hammers 87-67
Erik Sajantila (Landstede): 1 piste, 1 levypallo, 2 syöttöä
Ottelutilastot

Espanjan Primera FEB:
Menorca-Estudiantes 86-96
Sasu Salin (Estudiantes): 2 pistettä, 3 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Kosovon liiga:
Trepca-Bora 84-76
Mustapha Amzil (Trepca): 12 pistettä, 3 levypallo, 2 syöttöä, 2 riistoa
Ottelutilastot

Rahoveci 029-Trepca 57-110
Mustapha Amzil (Trepca): 18 pistettä, 5 levypalloa, 1 syöttö, 1 torjunta
Ottelutilastot

Unkarin liiga:
Egis Körmend-Kecskemet 93-69
Ilari Seppälä (Kecskemet): 13 pistettä, 3 levypalloa, 2 syöttöä
Okko Järvi (Kecskemet): 13 pistettä, 4 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Viron ja Latvian yhteisliiga:
Kalev/Cramo-Liepaja 99-73
Severi Kaukiainen (Kalev/Cramo): 10 pistetä, 4 levypalloa, 6 syöttöä
Anton Mirolybov (Kalev/Cramo, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Slovakian liiga:
Patrioti Levice-Handlova 98-77
Aatu Kivimäki (Levice): 7 pistettä, 2 levypalloa, 1 syöttö, 2 riistoa
Ottelutilastot

Slovan Bratislava-Kosice Wolves 74-67
Pieti Poikola (Kosice, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Kosice Wolves-Prievidza 52-70
Pieti Poikola (Kosice, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Tshekin liiga:
USK Praha-Olomoucko 99-67
Touko Tainamo (USK Praha): 12 pistettä, 12 levypalloa
Ottelutilastot

Adrianmeren ABA-liiga 2:
Mornar Bar-Siroki 63-102
Daniel Dolenc (Siroki): 6 pistettä, 1 levypallo, 3 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot

Bosnian liiga:
Zivinice-Siroki 83-89
Daniel Dolenc (Siroki): 1 syöttö
Ottelutilastot

Japanin B-league:
Saga-Jokohama 79-64
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Saga-Jokohama 90-74
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Euroliiga:
AS Monaco-Bayern München 103-77
Gordon Herbert (Bayern München, päävalmentaja)
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

ASVEL Lyon-Villeurbanne 76-74
Gordon Herbert (Bayern München, päävalmentaja)
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

FIBA Europe Cup:
Trefl Sopot-Murcia 77-93
Mikko Larkas (Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Puolan liiga:
Torun-Trefl Sopot 95-86
Mikko Larkas (Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Australian NBL:
Crains Taipans-New Zealand Breakers 99-95
Petteri Koponen (NZ Breakers, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Henkilöt

 
8.12.2025 15:20 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenin odotus kannatti – ”Olen tosi tyytyväinen”

Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

24.11.2025 14:16 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen vei Euroliigan suomalaiskohtaamisen – ”Eipä saanut tehtyä pisteitä”

Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.

17.11.2025 23:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni palasi tuttuun maahan – ”Ranska on sopinut minulle hyvin”

Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.

11.11.2025 10:22 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen teki seurapäätöksensä EM-kisojen jälkeen – ”Luotin, että työpaikka löytyy kyllä”

Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

Näytä lisää vastaavia