Mikael Jantunen vei Euroliigan suomalaiskohtaamisen – ”Eipä saanut tehtyä pisteitä”

24.11.2025 14:16 Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.

Mikael Jantunen ja Miikka Muurinen iskivät yhteen Euroliigassa. (Kuva: FIBA Europe)

Jantunen oli Fenerbahcen paras pistemies 99-87-voitossa heittämällä uudeksi Euroliigan piste-ennätyksekseen 19 pinnaa. Jantunen hiljensi yli 18 000-päisen yleisön naulaamalla viidestä kolmen pisteen yrityksestään neljä sisään.

- Tiesimme tunnelman olevan kuuma ja ottelusta tulevan kova, sillä vastassa oli erittäin hyvä joukkue. Pysyimme kuitenkin rauhallisina ja saimme hommat tehtyä ja se oli tärkein asia.

Jantunen teki muutenkin tarkkaa jälkeä, sillä kahden pisteen heitot upposivat 2/4 ja neljästä vapaaheitosta kolme löysi tiensä sukan läpi.

- Joukkuekaverit löysivät minut hyvistä paikoista ja tehtäväkseni jäi laittaa heitot sisään. Mielestäni pelasimme joukkueena hyvin. Tällainen ilmapiiri ei tee sitä koskaan helpoksi, mutta samalla siitä pitää pystyä nauttimaan. Ei sitä ihan joka päivä pääse pelaamaan tällaisessa tunnelmassa, Jantunen fiilistelee.

Muurinen pelasi ottelussa reilut pari minuuttia ja suomalaiskaksikko oli sen ajan samanaikaisesti kentällä. Jantunen jopa puolusti Susijengin joukkuekaveriaan.

- Oli kiva nähdä häntä taas. Hän näytti taas pidemmältä, mikä oli aika hullua, Jantunen naureskeli.

- Se oli sinänsä ihan mukava, että oli ainakin yksi tuttu vastustaja, jota vastaan on saanut pelata aika paljon. Eipä saanut tehtyä pisteitä ja tuli voitto tästä suomalaiskohtaamisesta, ja ne olivat tärkeimmät asiat tässä.

Muurisen ainoaksi tilastomerkinnäksi jäi yksi virhe, kun hän yritti lyödä palloa Fenerbahcen pelaajan kädestä. Suomalaiskaksikko kävi tilanteesta pientä keskustelua vapaaheiton aikana.

- Miikka kysyi, että rikkoiko hän jengiläistäni ja sanoin, että rikkoi. Hän yritti sanoa osuneensa palloon, mutta vastasin hänen olleen liian aggressiivinen tai se näytti liikaa virheeltä, joten totta kai tuomarit viheltävät sen. Kävimme vähän läpi tilannetta, muttemme ehtineet siinä sen kummemmin juttelemaan.

Muurinen on kerännyt suurimmat minuuttinsa tähän saakka Adrianmeren ABA-liigassa, mutta Jantunen näkee 18-vuotiaalla superlahjakkuudella olevan edellytyksiä ottaa isompi rooli kauden edetessä.

- Hän on äärimmäisen lahjakas, mutta hänen on ansaittava peliaikansa. Hän on hyvin kilpailuhenkinen ja tulee varmasti tekemään parhaansa saatuaan mahdollisuuden. Tärkeintä on, että hän on hyvässä ympäristössä ja oppii paljon.

Opettavainen alku Fenerbahcessa

Jos on Muurinen kerryttämässä oppia valmentajalegenda Zeljko Obradovicin alaisuudessa, niin Jantunen puolestaan luo uraa hallitsevan Euroliiga-mestarin riveissä. Jantunen siirtyi istanbulilaisjoukkueeseen täksi kaudeksi ja on ottanut heti ison roolin.

Sekä Euroliigassa että Turkin liigassa peliaikaa on tullut noin 20 minuuttia ja Euroliigassa hän on ollut avausviisikossa yhdeksän kertaa 12 ottelussa. Jantunen kuitenkin myöntää, että alkukauteen on mahtunut omat vaikeutensa.

- On ollut sinänsä aika haastavat kaksi kuukautta. Vieläkin välillä tuntuu siltä, että olen ensimmäistä päivää mukana. Systeemit ovat uudet, joukkuekaverit ovat uudet, paljon on oppimista ja välillä on vähän aaltoilevaa. Se on kuitenkin osa tätä, ettei aina ole niin helppoa. On ollut aika opettavaista, Jantunen kertaa alkuaan.

Mikael Jantunen on ottanut heti ison roolin Fenerbahcessa. (Kuva: FIBA Europe)

Vaikka alkuun on mahtunut omat haasteensa, on Jantunen nauttinut pelaamisesta seurassa.

- On hienoa olla tällaisessa paikassa, jossa vaatimustaso on korkeimmalla mahdollisella tasolla. Jos se ei työnnä sinua eteenpäin pelaajana, niin en tiedä mikä sitten.

Fenerbahce putsasi viime kaudella palkintopöydän voittamalla ensin Turkissa triplan huipentaen kautensa Euroliigan voittoon. Tämä kausi alkoi kuitenkin vaikeasti, kun se hävisi neljästä ensimmäisestä Euroliigan ottelustaan kolme. Sen jälkeen peli on kuitenkin loksahdellut pala kerrallaan kohdilleen ja nyt joukkue liitää Euroliigassa neljän ottelun voittoputkessa.

- Mielestäni opimme ja parannamme joka päivä. Jokaisella pelillä on väliä ja täytyy käyttää kaikki mahdollisuudet oppia ja kehittyä.  Viime aikoina olemme alkaneet päästä joukkueen kanssa samalle sivulle, mikä on tärkeää jatkoa ajatellen.

Jantusen joukkuekavereina pelaavat muun muassa NBA-kokemusta omaavat Wade Baldwin, Brandon Boston, Devonte Hall, NBA-mestari Talen Horton Tucker sekä italialainen Euroliiga-jyrä Nicolo Melli. Jantunen yrittääkin ammentaa kokeneemmilta pelaajilta oppia.

- Nämä pelaajat ovat kokeneet tämän ja tietävät mistä on kyse, joten tässä on ympärillä aika paljon mistä voi ottaa mallia. Totta kai haluamme toistaa viime kauden ja voittaa kaiken mahdollisen. Siitä päivittäin lähdettään.

MM-projekti käyntiin

Susijengin MM-karsinnat käynnistyvät tulevana perjantaina, kun Unkari isännöi EM-nelosia ja maanantaina loppuunmyydylle Metro Areenalle saapuu Ranskan kivikova joukkue. Jantunen odottaa innolla paluuta taas maajoukkuepaitaan, kun jahti MM-paikasta käynnistyy.

- Nyt alkaa uusi projekti. Meillä on aika paljon samoja pelaajia ja kaikki yhteiset kokemukset ovat tärkeitä.  Lähdetään hakemaan heti kärkeen kaksi voittoa ja aloitetaan matka kohti MM-kisoja, Jantunen paaluttaa.

Severi Kaukiainen tykitti 24 pistettä - Mustapha Amzilille tupla-tupla

Severi Kaukiainen oli kovassa iskussa Viron ja Latvian yhteisliigassa, kun hän paukutti Kalev/Cramolle 24 pistettä. Latvian mahtiseura VEF Riika oli kuitenkin kotonaan niukasti vahvempi 90-85.

Tallinnalaisjoukkueelle mahtui kuitenkin myös ilonaiheita viikolla, kun se kaatoi FIBA Europe Cupissa puolalaisen Trefl Sopotin 101-83. Samalla ottelussa nähtiin suomalaisvalmentajien kohtaaminen, sillä Kalev/Cramon päävalmentajana toimii Anton Mirolybov ja Sopotia luotsaa Mikko Larkas.

Olivier Nkamhoua jatkoi vahvoja esityksiään Italian Serie A:ssa, mutta hänen 12 pistettään eivät riittäneet voittoon Varesen taipuessa Udinelle 59-66. Daniel Dolenc nosteli 14 pistettä, kun Siroki kaatoi Adrianmeren kakkosliigassa Druga ABA:ssa Skopjen selvin numeroin.

Kosovon liigassa Mustapha Amzil merkkautti 10 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan auttaessaan Trepcan 80-75-voittoon Sigal Pristinasta.

Susijengi kohtaa marras-joulukuun MM-karsintaikkunassa pe 28.11. klo 19.00 vieraskentällä Unkarin ja ma 1.12. klo 18.30 kotonaan Espoo Metro Areenalla olympiahopeamitalisti Ranskan. Susijengin kotiottelu on loppuunmyyty. YLE televisioi molemmat MM-karsintaottelut.

Susijengin pelaajat viime viikolla:

Euroliiga:
Partizan-Fenerbahce 87-99
Miikka Muurinen (Partizan): Ei tehomerkintöjä
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 19 pistettä, 3 levypalloa
Ottelutilastot

Baskonia-Bayern München 95-73
Gordon Herbert (Bayern München, päävalmentaja)
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Mestarien liiga:
Academics Heidelberg-Promitheas 82-62
Daniel Jansson (Heidelberg, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Legia Varsova-Rytas Vilna 77-79
Vesa Vertio (Rytas Vilna, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

FIBA Europe Cup:
Kalev/Cramo-Trefl Sopot 101-83
Severi Kaukiainen (Kalev/Cramo): 8 pistettä, 2 levypalloa, 6 syöttöä, 1 riisto
Anton Mirolybov (Kalev/Cramo, päävalmentaja)
Mikko Larkas (Trefl Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Anwil Wloclawek-Trepca 96-78
Mustapha Amzil (Trepca): 9 pistettä, 7 levypalloa, 4 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot

Espanjan ACB:
Granada-Real Madrid 100-111
Elias Valtonen (Granada): 6 pistettä, 1 levypallo, 1 syöttö
Ottelutilastot

FEB Endesa:
Palencia-Estudiantes 83-52
Sasu Salin (Estudiantes): 5 pistettä, 1 levypallo, 1 riisto
Ottelutilastot

Fuenlabrada-Gipuzkoa 70-87
Alex Murphy (Fuenlabrada): 5 pistettä, 2 levypalloa, 1 riisto
Lassi Nikkarinen (Fuenlabrada): Ei tehomerkintöjä
Ottelutilastot

Zamora-Cartagena 90-71
Teemu Suokas (Cartagena): 6 pistettä, 2 levypalloa, 3 syöttöä
Ottelutilastot

Turkin Süper Ligi:
Fenerbahce-Bursaspor 92-84
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 10 pistettä, 5 levypalloa, 1 syöttö, 2 riistoa
Ottelutilastot

Italian Serie A:
Varese-Udine 59-66
Olivier Nkamhoua (Varese): 12 pistettä, 4 levypalloa, 1 torjunta
Ottelutilastot

Saksan Bundesliiga:
Mitteldeutscher-Academics Heidelberg 85-67
Perttu Blomberg (Mitteldeutscher): 1 piste, 1 levypallo, 1 syöttö
Daniel Jansson (Heidelberg, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Ulm-Bayern München 77-81
Gordon Herbert (Bayern München, päävalmentaja)
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Pohjois-Euroopan ENBL:
Bristol Flyers-Mitteldeutcher 76-93
Perttu Blomberg (Mitteldeutscher): 7 pistettä, 3 syöttöä, 2 riisto
Ottelutilastot

Viron ja Latvian liiga:
VEF Riika-Kalev/Cramo 90-85
Severi Kaukiainen (Kalev/Cramo): 24 pistettä, 2 levypalloa, 7 syöttöä, 1 riistoa
Anton Mirolybov (Kalev/Cramo, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Unkarin liiga:
Szedeak-Kecskemet 68-67
Ilari Seppälä (Kecskemet): 13 pistettä, 5 syöttöä, 1 riisto
Okko Järvi (Kecskemet): 14 pistettä, 8 levypalloa
Ottelutilastot

Belgian ja Alankomaiden liiga:
Oostende-Landstede Hammers 86-73
Erik Sajantila (Landstede): 2 pistettä, 1 levypallo, 1 syöttö
Ottelutilastot

Tshekin liiga:
Pardubice-USK Praha 96-80
Touko Tainamo (USK Praha): 8 pistettä, 6 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Adrianmeren ABA-liiga:
Partizan-University Podgorica 94-72
Miikka Muurinen (Partizan): 4 pistettä, 3 levypalloa, 3 syöttöä
Ottelutilastot

Druga ABA:
Siroki-Skope 85-72
Daniel Dolenc (Siroki): 14 pistettä, 1 levypallo, 1 syöttö
Ottelutilastot

Kreikan liiga:
Panionios-Karditsa 107-105 ja.
Alexander Madsen (Karditsa): 5 pistettä, 8 levypalloa, 1 syöttö, 1 riisto, 1 torjunta
Ottelutilastot

Kosovon liiga:
Sigal Pristina-Trepca 75-80
Mustapha Amzil (Trepca): 10 pistettä, 10 levypalloa, 3 syöttöä, 1 riisto, 1 torjunta
Ottelutilastot

Islannin liiga:
Keflavik-Alftanes 101-90
Shawn Hopkins (Alftanes): 5 pistettä, 2 levypalloa
Ottelutilastot

Puola liiga:
Trefl Sopot-King Szczecin 84-74
Mikko Larkas (Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Australian NBL:
Cairns Taipans-New Zealand Breakers 96-102
Petteri Koponen (NZ Breakers, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Liettuan liiga:
Jonava-Rytas Vilna 71-105
Vesa Vertio (Rytas, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Slovakian liiga:
Patrioti Levice-Kosice Wolves 103-73
Pieti Poikola (Kosice, päävalmentaja)
Ottelutilastot

 
15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

3.12.2024 12:12 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uuden äärellä Romaniassa – ”Kokemus ollut tosi positiivinen”

Sasu Salin, 33, otti kesällä uuden suunnan urallaan, kun yhdeksän Espanjassa vietetyn vuoden jälkeen hän siirtyi Romanian suurseura Cluj-Napocan joukkueeseen. Salin on ollut maisemanvaihdokseen tyytyväinen.

11.11.2024 16:23 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni ottanut jälleen askeleen eteenpäin – ”Seuralla on isot suunnitelmat”

Edon Maxhuni, 26, teki täksi kaudeksi sopimuksen Ranskan suurseuroihin lukeutuvan SIG Strasbourgin kanssa. Strasbourg on jälleen yksi askel eteenpäin Maxhunin nousujohteisella uralla.

28.10.2024 14:48 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen näyttänyt kyntensä Euroopan huipulla – ”Kaikki lähtee siitä päivittäisestä työstä”

Mikael Jantunen on aloittanut toisen kautensa ranskalaisseura Paris Basketballin riveissä. Jantunen on osoittanut pystyvänsä loistamaan myös Euroopan kirkkaimmissa valoissa.

24.2.2023 08:52 Susijengi

Max Besselink: ”Tää matka on vasta alussa”

Helsingin NMKY:ssa koripallo-oppinsa saanut ja viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Max Besselink, 20, pelaa tänään perjantaina ensimmäisen arvokisakarsintaottelunsa Susijengin paidassa. Jo pitkään lupauksia herättäneen Besselinkin kokoonpanopaikan taustalla on nousujohteinen tulokaskausi Saksan Bundesliigan BC Göttingenissä.

22.2.2023 10:09 Susijengi

Mikael Jantunen: ”Olen nykyään rennompi pelaajana”

Mikael Jantunen sai koripalloammattilaisuralleen lentävän lähdön voittamalla Belgian mestaruuden sekä Belgian ja Alankomaiden yhteisliigan parhaan kuudennen pelaajan palkinnon Filou Oostendessa. Kuluvalla kaudella Jantunen, 22, on jatkanut tasaista kehityskäyräänsä Italian Serie A:ssa Basket Trevison paidassa.

21.2.2023 09:56 Susijengi

Edon Maxhuni: ”Tavoitteena on ottaa seuraava steppi”

Yksi seurajoukkuekauden 2022-23 suurimpia suomalaismenestyjiä on ollut esikoiskauttaan Saksan Bundesliigassa pelaava Susijengin aloittava pelinrakentaja Edon Maxhuni, 24. Aiemmin ammattilaisurallaan mm. Virossa ja Hollannissa pelannut Maxhuni teki itsestään nimen viime vuoden EM-kisoissa ja on jatkanut Crailsheimissa siitä, mihin Prahassa ja Berliinissä jäi.

30.9.2019 09:51 Susijengi

Petteri Koponen puolustamaan Bundesliigan mestaruutta

Saksan Bundesliigan kausi alkaa Petteri Koposen, 31, ja Bayern Münchenin osalta maanantaina. Bayern lähtee kauteen hallitsevana mestarina ja Bundesliigan lisäksi joukkue tähyää menestystä myös Euroliigassa.

18.2.2019 12:06 Susijengi

Jamar Wilson valmis antamaan kaikkensa Susijengille

Miesten koripallomaajoukkueella on edessään kohtalon hetket tällä viikolla, kun MM-karsinnat saadaan päätökseen. Susijengin väkkärämäinen takamies Jamar Wilson on valmis jättämään kaikkensa kentälle.

Näytä lisää vastaavia