29.5.2019 12:00 Alanen löi päättyneellä kaudella itsensä kaikkien tietoisuuteen BC Nokian paidassa, kun hän tilastoi 14,3 pistettä ottelua kohden. Samuli Vanttaja ja Valtteri Mervola puolestaan tekivät jatkosopimukseen joensuulaisseuran kanssa.
(Kuva: Ville Vuorinen)
23-vuotias Alanen oli yksi viime kauden kovimmista läpimurron tehneistä pelaajista. Lahtelaislähtöinen Alanen kirjautti 14,3 pistettä ja 5,8 levypalloa ottelua kohden päättyneellä kaudella.
Ennen päättynyttä kautta 201-senttisen Alasen paras kausi oli pisteiden valossa toissa kausi, jolloin hänen pistekeskiarvonsa oli 7,3.
Alanen oli runkosarjan toiseksi paras kotimainen pistemies päättyneellä kaudella edellään vain Katajan Topias Palmi.
Alasen sopimus Katajan kanssa on kaksivuotinen.
– Aapeli on monipuolinen itsensä likoon pistävä kaveri, joka tulee ottamaan jatkossakin uusia harppauksia urallaan, kommentoi Katajan päävalmentaja Juha Sten seuran tiedotteessa.
– Onkin todella hienoa, että hän kokee juuri Katajan olevan jatkossa paras paikka pelata ja kehittyä, Sten jatkaa.
Samalla seura kertoi tiedotteessaan tehneensä jatkosopimukset 28-vuotiaan Samuli Vanttajan sekä 17-vuotiaan joensuulaistakamies Valtteri Mervolan kanssa. Mervolan sopimus on vuoden mittainen, Vanttajan kaksivuotinen.
Kataja Basketin päävalmentaja jatkaa Juha Sten apunaan Petri Virtanen.
Kataja Basketilla on sopimus kolmikon lisäksi kapteeni Matias Ojalan kanssa. Korisliigan parhaalla kotimaisella pistemiehellä Topias Palmilla on puolestaan omassa sopimuksessaan ulkomaanoptio, mutta mikäli se jää käyttämättä, kuuluu myös hän ensi kaudella Kataja-miehistöön.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.