29.1.2017 Tänään uudelleen Latvia-Estonia -liigan ottelussa TTT Rigan Riikassa kohdannut Lappeenrannan Catz sai kokea kovan selkäsaunan kotijoukkueelta, joka jyräsi ”Kissalauman” lopulta lukemin 98-41 (45-20).

Samarie Walker oli Catzin suurin valopilkku. Kuva: Mikko Mäkelä.
Ilman ykköspelintekijäänsä Valencia McFarlandia tähänkin otteluun lähtenyt Catz jäi lähtötelineisiin jo alkuminuuteilla, kun emännät karkasivat 11-2 -johtoon. Catz kävi vielä viiden pisteen päässä avausneljänneksellä, mutta sen jälkeen ottelu oli TTT Rigan näytöstä.
- Eilinen peli antoi uskoa tekemiseemme, mutta tänään meni kuitenkin näin. Energiaa ei ollut riittävästi ja heittopeli oli vaatimatonta. Uskon silti edelleen, että koko joukkueen ollessa kunnossa meillä on mahdollisuus haastaa Riga yksittäisessä ottelussa, Catzin päävalmentaja Mika Haakana pohti.
Kotijoukkueen puolustus laittoi vieraiden hyökkäyspelin ahtaalle ja pakotti vaikeahkoihin rakaisuihin, joissa onnistui vain lähinnä Samarie Walker (15/4). Puoliajalle mentiin 25 pisteen kotijohdossa.
Anda Eibele, Gunta Baško-Melnbārde ja Sydney Carter pitivät huolen, että Catz ei päässyt hätyyttelemään latvialaisten johtoasemaa ottelun jälkimmäisellä puoliskolla, samalla kun emännät lisäsivät vain kaasua.
- Merksin pelit ovat tuloksellisesti tärkeimmät, sillä kilpailu kakkospaikasta Vega1/Liepajan kanssa tulee olemaan kovaa – täytyy muistaa, että hekin ovat saaneet kovaa kyytiä Rigalta, Haakana analysoi ensi viikonloun tulevia koitoksia RSU Merksiä vastaan.
Walkerin lisäksi vierailta kaksinumeroisille pisteille ylsi tupla-tuplan kerännyt Chandrea Jones (13/11).
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.
Koripalloliiton ja Humanan yhteistyö vahvistaa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta suomalaisessa koripallossa – ja alentaa konkreettisesti pelaajien kustannuksia.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.
Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2026 haku on käynnissä 2.3.-30.3.2026. Seuratukea haetaan OKM:n kautta.
Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tämän koulutuskokonaisuuden hyväksytty suorittaminen aikataulussa oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin kaudelle 2026 - 2027. Koulutuksessa on varmasti viisi avointa paikkaa. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 2.3.
Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.