21.6.2022 13:00 Henrik Dettmannin viimeisin, yhtäjaksoisesti kahdeksantoista vuotta kestänyt aikakausi Suomen miesten koripallomaajoukkueen päävalmentajana on tullut päätökseensä. Susijengin valmennusjohtoon lähes vuosikymmenen ajan kuulunut, SIG Strasbourgia Ranskan liigassa valmentava Lassi Tuovi, 35, ottaa joukkueen komentoonsa.
Virallisesti Tuovin aikakausi Susijengin päävalmentajana käynnistyy sunnuntaina 26.6. Kuva: Ville Vuorinen
Lassi Tuovin pestistä Susijengin päävalmentajana tästä kesästä alkaen uutisoitiin ensimmäisen kerran marraskuussa 2021. Kuukausia kestäneet valmistelutyöt tulivat päätökseensä toukokuun lopussa, kun Tuovin valmentaman SIG Strasbourgin seurajoukkuekausi päättyi Ranskan Pro A:n puolivälieriin.
- Nykymaailmassa kaikki tapahtuu nopeasti ja yksilön pitää olla alati valmis siirtymään uuteen projektiin tai peliin, kommentoi Tuovi.
- Pelit Strasbourgin kanssa päättyivät tältä kaudelta yllättävän aikaisin, mutta nyt on käännettävä uusi sivu. Koimme, että tämä on Susijengin kannalta paras ajoitus ja nyt tehtäväni on omaksua uusi rooli, jota on kuitenkin valmisteltu joukkueen ja staffin kannalta jo loppusyksystä asti.
Virallisesti Tuovin aikakausi Susijengin päävalmentajana käynnistyy sunnuntaina 26.6., kun vuosien 2021–23 MM-karsintojen kolmas ikkuna pyörähtää käyntiin. Ikäänsä nähden huomattavan kokenut lappeenrantalaislähtöinen valmentaja kertoo saapuvansa uuteen pestiinsä opinhaluisena, nöyränä ja itsevarmana.
- Kun saa tilaisuuden astua näin hyvin hoidettuun taloon, kannattaa korkeintaan tehdä pientä pintaremonttia, jos sitäkään. Pieniä korjausliikkeitä on vuosien aikana tietenkin tehty ja tehdään jatkossakin, hän jatkaa.
- Erityisen kiitollinen olen siitä, että käsillämme on aikataulun kannalta sellainen kesä, jonka kuluessa pystyy pitkästä aikaa rakentamaan ja kehittämään joukkuetta. Karsintaikkunavalmennus on kuitenkin pitkälti kiinni terveystilanteesta ja päivän kunnosta, tänä kesänä päästään tekemään ajan kanssa töitä yhdessä.
Euroopan MM-karsintojen C-lohkossa Susijengillä on alkulohkon viimeiseen karsintaikkunaan lähdettäessä vahva asetelma. Joukkue päihitti hallitsevan Euroopan mestarin, viime kesän olympiakisoissa pronssiotteluun edenneen Slovenian sekä koti- että vieraskentällä ja petasi siten itselleen lohkon piikkipaikan.
Paikka syksyllä ja talvella pelattaviin MM-jatkokarsintoihin on siis tukevasti Susijengin tassuissa, mutta ei kuitenkaan täysin, sillä tiiviissä lohkossa on edelleen mahdollista sekin, että jumbopaikkaa pitävä Kroatia kohoaisi kärkeen.
Susijengi hakee karsintaikkunan avausottelussaan torstaina 30.6. revanssia Ruotsista, joka päihitti marraskuussa suomalaisvieraansa Globenissa kymmenellä pisteellä. Karsintojen ensimmäinen vaihe huipentuu sunnuntaina 3.7. Rijekassa, missä NBA-miehistöllään vahvistunut Kroatia hakee raivoisaa nousua lohkojumbon asemasta.
- Ruotsi näpäytti meitä karvaasti karsintojen ensimmäisessä ottelussa. Meidän on lähdettävä yhteen otteluun kerrallaan ja valmistauduttava siihen, että onnistumme Ruotsia vastaan paljon paremmin kuin viimeksi, Tuovi arvioi lohkoasetelmaa.
- Joukkueen valmistelu on tehtävä huolellisesti, koska alla on pitkä seurajoukkuekausi, muutamien pelaajien kausi on päättynyt maaliskuussa ja toiset ovat pelanneet vielä pari viikkoa sitten. Lähdetään päivä kerrallaan hakemaan oikeaa formia joukkueena.
Aihetta tyytyväisyyteen tuo lähestyvien karsintaotteluiden ajankohta.
Keskikesän ottelut mahdollistavat Susijengille parhaan mahdollisen miehistön käyttöönoton. Suomalaiset eurokenttien kärkinimet Sasu Salinista Elias Valtoseen ja Mikael Jantuseen ovat tutusti matkassa mukana, mutta maaotteluiden ajankohta mahdollistaa myös Yhdysvalloissa uraa tekevien susien mukanaolon aina Lauri Markkasesta (Cleveland Cavaliers, NBA) Olivier Nkamhouaan (Tennessee, NCAA).
MM-karsintojen nyt huipentuva ensimmäinen vaihe on samalla laajemmassa mittakaavassa osa prosessia, jossa alkuperäisen Susijengin (n. 1976–1991 syntyneet) sukupolvi ojentaa soihtua nuoremmalle sukupolvelle.
- Susijengin kantilta joukkueen uusiutumisprosessi on ollut käynnissä viimeisen muutaman vuoden MM- ja EM-karsintojen ajan. Samaan aikaan olemme saaneet lisää virtaa nuoremmasta sukupolvesta ja käyneet läpi Stankovic Cupin (2019) ja Okinawan turnauksen (2021) kaltaisia kokonaisuuksia, joissa olen saanut itse olla mukana, Tuovi pyörittelee.
- Kaikkinensa koen tuntevani tämän nuoremman ikäpolven pelaajat paremmin kuin moni luulisi, mikä helpottaa omaa työtäni ja päävalmentajanurani ensimmäisiä kuukausia. Isommassa mittakaavassa kesä-heinäkuun MM-karsintaikkuna on ensimmäinen etappi merkittävimmässä suomalaisessa maajoukkuekoriskesässä viiteen vuoteen, mikä on valmentajan kannalta unelma-asetelma.
Lassi Tuovin valmennusjohtoon kesä-heinäkuun 2022 MM-karsintaikkunassa kuuluvat lisäksi Hanno Möttölä, Mikko Larkas ja Jussi Hirvonen. Heinäkuun lopulla valmennusjohtoon liittyy myös Teemu Rannikko.
Susijengiä vuosina 1992–97 ja 2004–22 valmentanut Henrik Dettmann jatkaa Koripalloliiton valmennuksen johtajana.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Susijengin avausvastustajaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva, ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaava Ruotsi on julkaissut kesän maajoukkuerinkinsä. Päävalmentaja Mikko Riipisen nimeämän kuudentoista pelaajan ryhmän tähtinä kimmeltävät Miami Heatissa mainion tulokaskauden pelannut Pelle Larsson sekä jo vuosikymmenen päivät Espanjassa pelannut pelinrakentaja Ludvig Håkanson.
4Stars Basketball Camp -koripalloleirin nuoret ja muut vetäjät Kisakalliossa kokivat leirin päätöspäivänä ikimuistoisen yllätyksen, kun tiistaina Ranskan mestaruutta juhlinut Mikael Jantunen ilmestyi kaikkien yllätykseksi leirin päätöspäivälle keskiviikkona.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Lipunmyynti elo-syyskuun vaihteessa pelattaviin koripallon EM-kotikisoihin vetää ja Suomen otteluihin lehterit täyttyvät tasaisesti. Susijengin isännöimälle Tampereen kisaviikolle on myyty yli 70 000 pääsylippua.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.