22.3.2015 Helsinki Seagulls varmisti Korisliigassa pudotuspelipaikkansa otettuun 76-65 (34-34) -kotivoiton Kouvoista. Kierroksen toisessa ottelussa KTP-Basket palasi sarjakärjeksi voittamalla Namika Lahden.

Deremy Geiger ja Seagulls varmisti, että helsinkiläisjoukkue nähdään tällä kaudella pudotuspeleissä.

LaMonte Ulmer ja KTP taas nousivat takaisin sarjakärkeen. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Seagullsin pudotuspelipaikka oli jo aiemmin käytännössä varma, mutta sunnuntainen voitto varmisti lopullisesti sen, etteivät pudotuspeliviivan alla olevat joukkueet tavoita enää helsinkiläisiä.
Deremy Geiger heitti koko toisen puoliskon johtaneelle Seagullsille 28 pistettä ja Justin Stommes 15. Kouvoista Jason Conley ja Andre Williamson päätyivät 19 pisteeseen.
Myös Namika Lahdella oli tilaisuus löydä lopullinen sinetti pudotuspelipaikalleen, mutta joukkue ei siinä onnistunut, kun KTP haki Lahdesta 83-73 (35-32) -voiton.
Sarjataulukon kärkeen palannut KTP venytti Namika Lahden tappioputken jo kuuden pelin mittaiseksi.
- Pääsimme hyvään johtoon, mutta lopetimme sen jälkeen pelaamisen. Toinen puolisko oli aika tasainen. Onneksi Jukka Matinen sai viimeisellä jaksolla Ryan Wrightin kuriin, tuumaili KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
LaMonte Ulmer teki KTP:lle 20 pistettä ja Brandon Jefferson 18. Namikan ykkönen oli Ryan Wright 27 pisteellä.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.