6.11.2021 19:38 Titaanien taisto päättyi paalupaikan vaihtoon. Miesten Korisliiga-illan voittoja juhlivat Seagulls, Kouvot, Bisons ja Lahti.

Petteri Koponen pommitti lokit voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Helsinki Seagulls nousi sarjataulukossa tasapisteisiin Kauhajoen kanssa ja keskinäisen voiton turvin edelle. Seagullsin 84–75-kotivoitto oli samalla Kauhajoelle koko kauden ensimmäinen tappio.
Kiihkeässä kamppailussa saatiin nauttia erityisesti kahden kovan kotimaisen takamiehen pistenokittelusta. Lopulta Petteri Koponen kuitenkin vei Henri Kantosesta voiton – sekä korinteossa että otteluvoiton muodossa.
Penkiltä peliin tulleen Koposen tilastoihin merkittiin 21 pistettä ja neljä koriin johtavaa syöttöä. Kolmen pisteen heitot upposivat suhteessa 5/7.
Kantosella puolestaan oli koko ottelun läpi vaikeuksia kaaren takaa – kahdeksasta yrityksestä osui vain yksi – mutta pisteitä kertyi kuitenkin 14 ja koriin johtavia syöttöjä löysi perille yhteensä viisi.
– Erittäin hieno matsi, jossa oli kaksi korkealuokkaista joukkuetta vastakkain. Meidän pelaajamme ovat sisäistäneet pelisysteemin. Kovan puolustuksemme ansiosta Karhu sai vain 75 pistettä, iloitsi Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso.
Lahti Basketballin ja Kataja Basketin kohtaaminen venyi kalkkiviivoille asti, mutta lopulta kotijoukkue Lahti puristi voiton tiukoin luvuin 84–80. Illan alkajaisiksi nähtiin myös tunteikas seremonia, kun puolustusekspertti Vesa Mäkäläisen paita nousi hallin kattoon.
Ottelun sankarinviittaa kantoi vasta hiljattain joukkueeseen liittynyt Korisliiga-konkari Antonio Ballard. Kovalle korinalusjyrälle merkittiin pelistä huimat 26 pistettä ja kymmenen levypalloa.
– Hieno joukkuevoitto. Olimme suurimman osan pelistä tappiolla, mutta emme luovuttaneet ja taistelimme itsemme takaisin. Varsinkin tälläisena päivänä, kun Vesan paita nostettiin kattoon, on hienoa, että haimme voiton. Se tekee erittäin hyvää joukkueelle, kommentoi Ballard.
Katajan puolellakaan ei jääty tuleen makaamaan, vaan muiden muassa Christopher McKnight pisti kaikkensa peliin ja keräsi tilastoihin sitäkin huimemmat 33 pistettä ja seitsemän levypalloa.
Tiukkaa teki myös Nokialla, jossa Kouvot kiilasi isäntien edelle kuuden pisteen turvin. BC Nokia joutui taipumaan kotikentällään luvuin 77–83.
Isoimmat onnistumiset ottelutilastoissa olivat ulkomaalaisvahvistusten käsissä. Kouvojen kovin pistenikkari oli Isiah Osborne 18:lla ja Nokian puolestaan Kahron Ross 25:llä.
Voittajajoukkueen puolella suomalaisia nimiä nähtiin levypallotilastojen kärjessä – Hannes Pöllä kahdeksalla pisteellä ja kahdeksalla levyllä – sekä syöttötilastojen kärjessä – Tuomas Hirvonen 11 pisteellä ja kuudella syötöllä.
Bisons Loimaa venytti Korihaiden tappioputkea. Isännän roolissa pelanneet uusikaupunkilaiset taipuivat luvuin 53–73.
Bisonsin tahtipuikkoa ottelussa heilutti tuttuun tapaan Zach Thomas, joka tilastoi varsin vakuuttavat 22 pistettä ja 14 levypalloa. Korihailla puolestaan kovin pistesuoritus nähtiin Jalen Jacksonilta, joka keräili niitä 15.
Otteluvoitto oli Bisonsille vasta kauden toinen. Korihait puolestaan on yhä nollilla.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.