24.3.2015 Naisten I-divisioonan finaalit polkaistaan käyntiin huomenna, 25.3., Vantaalla, kun runkosarjavoittaja emännöi runkosarjassa toiseksi sijoittunutta Espoo Basket Teamia. Finaalit pelataan välierien tapaan paras viidestä -systeemillä.

Lotta Aaltoselta löytyy uraltaan kaksi SM-kultaa, nyt tähtäimessä on Divarin mestaruus. Kuva: Matti Koskinen.
Molemmat joukkueet selvisivät välieristä finaaleihin puhtaasti 3-0. Puhuttaret kukisti Helmi Basketin ja EBT puolestaan BC Nokian. Runkosarjassa joukkueiden kohtaamiset menivät vierasvoitoilla tasan 1-1.
Puhuttarien ehdoton syömähammas on ollut kaksi SM-kultaa omaava Lotta Aaltonen, joka on heiluttanut korisukkaa 19,1 pisteen keskiarvolla ja kauhonut yhdeksän levypalloa ottelua kohden. Aaltosen lisäksi joukkueelle tehoja ovat kiitettävästi tuoneet Janika Sundström (11,1/3,9), Petra Noponen (12,3/3,1) sekä Emmi Järn (12,1/10,1).
Espoolaisten neljän pääkategorian tehokkain on ollut amerikkalaislaituri Amy Kame (17,4/8,9/2,7 syöttöä / 4,8 riistoa), jonka lisäksi tarkkakätinen 18-vuotias Helena Sivula on upottanut keskimäärin 12,2 pistettä ja kerännyt 7,1 levypalloa. Joukkueen tärkeimpiin pelaajiin on kuulunut ehdottomasti myös 8,6 pistettä ja 8,7 levypalloa ottelua kohden kauhonut Anni Kärkkäinen.
ke | 25.3. | Puhuttaret - EBT |
| 18.30 | Martinlaakson koulu |
|
pe | 27.3. | EBT - Puhuttaret |
| 18:30 | Espoonlahden urheiluhalli |
|
ma | 30.3. | Puhuttaret - EBT |
| 18:30 | Martinlaakson koulu |
|
to | 2.4. | EBT - Puhuttaret | * | 19:30 | Espoonlahden urheiluhalli |
|
la | 4.4. | Puhuttaret - EBT | * | 15:00 | Martinlaakson koulu |
* = 4. ja 5. finaali tarvittaessa
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt vuoden 2026 seuratoiminnan kehittämistukea liikunta- ja urheiluseuroille – mukaan mahtuu myös noin parikymmentä koripalloseuraa eri puolilta Suomea.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Kevään 2026 ensimmäinen viikko huipentui Pälkäneelle
Vuoden muuvi -äänestys on nyt käynnissä Koripalloliiton Instagram-tilillä! Käy antamassa oma äänesi ja vaikuta siihen, mikä kruunataan tämän kauden hienoimmaksi muuviksi.