28.11.2009 Namika Lahti haki Korisliigan ainoassa lauantain pelissä täpärän voiton Forssasta, kun se kukisti FoKoPon pistein 82-79 (43-42). Sarjataulukossa tasapisteissä olleiden joukkueiden kohtaaminen eteni tasaisesti, kun johto vaihtui kolmen ensimmäisen jakson aikana 14 kertaa.

Paluun Suomeen tehnyt Ray Nixon heitti Lahdelle ratkaisevan kolmosen FoKoPo:a vastaan. Kuva: Francois Perthuis.
Viimeisellä jaksolla se vaihtui enää kerran. Namika Lahti hallitsi jaksoa, mutta FoKoPo nousi viimeisellä minuutilla pisteen johtoon. Tuon jälkeen Ray Nixon kiskaisi lahtelaisille voittokorin kolmen pisteen kaaren takaa.
FoKoPo vei levypallot selvästi 49-31 ja kahmi peräti 18 hyökkäyspään levypalloa. FoKoPon kohtaloksi koituivat 23 pallonmenetystä, joista osa tuli täpärillä loppuhetkillä.
– FoKoPo pelasi erittäin aktiivisesti ja tulee olemaan kotonaan kova vastustaja vielä monelle joukkueelle. Meillä on parantamista etenkin levypalloissa ja se on seuraavankin videopalaverimme aihe, huomautti lahtelaisvalmentaja Sami Toiviainen.
Ricky Hickman oli voittajien tehokkain 22 pisteellä. Nixon pussitti 21 pistettä.
FoKoPosta Rodrick Stewart teki 27 pistettä ja Kwamena Brace 17.
(STT)
16-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään Espoonlahden urheiluhallilla, kun EBT voitti Tapiolan Hongan 67-44 (35-20) toisessa finaaliottelussa. EBT voitti täten finaalit suoraan 2-0.
16-vuotiaiden poikien Suomen mestari selvisi tänään, kun HNMKY/ Black voitti Tapiolan Hongan 59-72 (31-38). HNMKY voitti finaalit suoraan otteluvoitoin 2-0.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Mikael Jantusen edustama Fenerbahce aloittaa Euroliigan mestaruuden puolustamisen puolivälieräsarjalla hallitsevaa Liettuan tuplamestaria Zalgiris Kaunasta vastaan. Fenerbahce päätti Euroliigan runkosarjan vierasvoittoon ranskalaisesta ASVELista yltäen neljännelle sijalle ja puolivälierien kotietuun.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Verkosto on täydennyskoulutusohjelma HKVT:n suorittaneille valmentajille ja se korvaa aikaisemman JVV-ohjelman. Koulutus on kohdennettu ennen kaikkea niille valmentajille, jotka haluavat auttaa toisia valmentajia kehittymään paremmiksi mentoroinnin ja vertaispalautteen avulla. Koulutuksessa on vielä 6 vapaata paikkaa.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.