28.11.2009 Namika Lahti haki Korisliigan ainoassa lauantain pelissä täpärän voiton Forssasta, kun se kukisti FoKoPon pistein 82-79 (43-42). Sarjataulukossa tasapisteissä olleiden joukkueiden kohtaaminen eteni tasaisesti, kun johto vaihtui kolmen ensimmäisen jakson aikana 14 kertaa.

Paluun Suomeen tehnyt Ray Nixon heitti Lahdelle ratkaisevan kolmosen FoKoPo:a vastaan. Kuva: Francois Perthuis.
Viimeisellä jaksolla se vaihtui enää kerran. Namika Lahti hallitsi jaksoa, mutta FoKoPo nousi viimeisellä minuutilla pisteen johtoon. Tuon jälkeen Ray Nixon kiskaisi lahtelaisille voittokorin kolmen pisteen kaaren takaa.
FoKoPo vei levypallot selvästi 49-31 ja kahmi peräti 18 hyökkäyspään levypalloa. FoKoPon kohtaloksi koituivat 23 pallonmenetystä, joista osa tuli täpärillä loppuhetkillä.
– FoKoPo pelasi erittäin aktiivisesti ja tulee olemaan kotonaan kova vastustaja vielä monelle joukkueelle. Meillä on parantamista etenkin levypalloissa ja se on seuraavankin videopalaverimme aihe, huomautti lahtelaisvalmentaja Sami Toiviainen.
Ricky Hickman oli voittajien tehokkain 22 pisteellä. Nixon pussitti 21 pistettä.
FoKoPosta Rodrick Stewart teki 27 pistettä ja Kwamena Brace 17.
(STT)
Tänä vuonna Vuoden muuvi -voiton vei Ura Basketin Benjamin Granström muuvilla, jossa yhdistyivät luovuus, rohkeus ja kylmäpäinen viimeistely.
Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan
Tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimetään viisi uutta legendaa.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt vuoden 2026 seuratoiminnan kehittämistukea liikunta- ja urheiluseuroille – mukaan mahtuu myös noin parikymmentä koripalloseuraa eri puolilta Suomea.