Namika Lahdelle täpärä voitto Forssasta

28.11.2009 Namika Lahti haki Korisliigan ainoassa lauantain pelissä täpärän voiton Forssasta, kun se kukisti FoKoPon pistein 82-79 (43-42). Sarjataulukossa tasapisteissä olleiden joukkueiden kohtaaminen eteni tasaisesti, kun johto vaihtui kolmen ensimmäisen jakson aikana 14 kertaa.

Paluun Suomeen tehnyt Ray Nixon heitti Lahdelle ratkaisevan kolmosen FoKoPo:a vastaan. Kuva: Francois Perthuis.

Viimeisellä jaksolla se vaihtui enää kerran. Namika Lahti hallitsi jaksoa, mutta FoKoPo nousi viimeisellä minuutilla pisteen johtoon. Tuon jälkeen Ray Nixon kiskaisi lahtelaisille voittokorin kolmen pisteen kaaren takaa.

FoKoPo vei levypallot selvästi 49-31 ja kahmi peräti 18 hyökkäyspään levypalloa. FoKoPon kohtaloksi koituivat 23 pallonmenetystä, joista osa tuli täpärillä loppuhetkillä.

– FoKoPo pelasi erittäin aktiivisesti ja tulee olemaan kotonaan kova vastustaja vielä monelle joukkueelle. Meillä on parantamista etenkin levypalloissa ja se on seuraavankin videopalaverimme aihe, huomautti lahtelaisvalmentaja Sami Toiviainen.

Ricky Hickman oli voittajien tehokkain 22 pisteellä. Nixon pussitti 21 pistettä.

FoKoPosta Rodrick Stewart teki 27 pistettä ja Kwamena Brace 17.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
6.5.2026 17:00 Pirkka Street Basket

Aurinkoinen Pirkka Street Basket-tapahtuma Turussa

Vuoden hauskin koulupäivä saapui Turkuun

6.5.2026 12:49 3x3

Nopea, fyysinen ja urbaani 3x3 valtaa kesän – Koripalloliitto mukana kasvattamassa ilmiötä

3x3-koripallo ei ole vain pelimuoto, vaan oma kulttuurinsa, joka on syntynyt kaupungeissa ja kasvanut osaksi kansainvälistä urheilukenttää. Se yhdistää koripallon perusarvot, urbaanin ympäristön ja tapahtumamaisen tunnelman tavalla, joka tekee lajista ainutlaatuisen sekä pelaajille että katsojille. 

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

5.5.2026 18:17 Pirkka Street Basket

Kevään 2026 Pirkka Street Basket -kiertue lähti käyntii Lahdesta

Tämän vuoden ensimmäinen PSB -tapahtuma oli Lahdessa

4.5.2026 23:24 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela siivitti Faenzan jatkoon Italiassa

Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.

4.5.2026 09:19 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket tulee taas toukokuussa – luvassa jälleen vuoden hauskimpia koulupäiviä

Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Ouluun saakka 15 tapahtuman voimin.

3.5.2026 20:42 14-vuotiaiden SM

14-vuotiaiden Suomen mestaruudet tytöissä Helmi Basketille ja pojissa LePy Oranssille

14-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-sarjat huipentuivat viikonloppuna Kisakallion Susi Training Centerissä. Tyttöjen Suomen mestaruuden voitti Helmi Basket, pojissa taas LePy Oranssi.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

1.5.2026 10:18 Susijengi

Jantunen johti Fenerbahcen voiton päähän Final Fourista

Mikael Jantunen teki täydellistä työtä upottamalla vappuaattoiltana kaikki yhdeksän heittoaan , kun hallitseva mestari Fenerbahce peittosi Zalgiris Kaunasin näytöstyyliin 86-74 (51-33) Euroliigan toisessa puolivälieräottelussa. Fenerbahce johtaa puolivälieräsarjaa voitoin 2-0 ja on yhden voiton päässä paikasta Euroliigan Final Fourista.

Näytä lisää vastaavia