13.2.2015 Korisliigaa johtava KTP joutui perjantain kotipelissään raatamaan odotettua enemmän, kun vajaamiehinen Joensuun Kataja osoittautui yllättävän sitkeäksi. KTP nousi lopulta voittoon 74-65 (34-33). Kierroksen toisessa ottelussa Kouvot nappasi kotivoiton Salon Vilpasta vastaan.

Brandon Jefferson toimi jälleen KTP:n voiton takuumiehenä.

Ilari Seppälä taas nakkasi kuusi kolmosta ja keräsi 24 pistettä Kouvoille. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.
Kataja joutui peliin ilman liigan pistekunkkua Robert Arnoldia ja sarjan parasta syöttäjää Teemu Rannikkoa.
Kataja antoi silti kärkijoukkueelle kunnon vastuksen ja keikkuivat tasalukemissa vielä päätösjakson alussa. Sen jälkeen vieraiden hyökkäyseväät oli syöty ja KTP pallotteli pisteet kotiin.
- Valehtelisin jos väittäisin, ettei Arnoldin ja Rannikon puuttuminen vaikuttanut joukkueeseemme. Emme päässeet omaan rytmiimme. Puolustus oli ok, mutta hyökkäyspäässä tuli menetyksiä, huonoja heittoja ja muuta sekavuutta. Onneksi kuitenkin vain voitot lasketaan, tokaisi KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
Brandon Jefferson oli KTP:n tehokkain 21 pisteellä. Kauden pienimpään pistemääräänsä jääneestä Katajasta Tom Knight teki 20 ja Ken Horton 19 pistettä.
Kouvoilla ei ollut vaikeuksia jatkaa voitokkaita kotipelejään, kun se kukisti Salon Vilppaan murskaluvuin 105-73 (47-34).
Kovalla prosentilla kotikoreihin osuneesta Kouvoista peräti seitsemän pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Ilari Seppälä nakkasi kuusi kolmosta ja kaikkiaan 24 pistettä. Andre Williamson teki 16 pistettä.
Vilppaasta Killian Larson nosti 16 pistettä ja Sami Ikävalko heitti 15.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.