13.2.2015 Korisliigaa johtava KTP joutui perjantain kotipelissään raatamaan odotettua enemmän, kun vajaamiehinen Joensuun Kataja osoittautui yllättävän sitkeäksi. KTP nousi lopulta voittoon 74-65 (34-33). Kierroksen toisessa ottelussa Kouvot nappasi kotivoiton Salon Vilpasta vastaan.

Brandon Jefferson toimi jälleen KTP:n voiton takuumiehenä.

Ilari Seppälä taas nakkasi kuusi kolmosta ja keräsi 24 pistettä Kouvoille. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.
Kataja joutui peliin ilman liigan pistekunkkua Robert Arnoldia ja sarjan parasta syöttäjää Teemu Rannikkoa.
Kataja antoi silti kärkijoukkueelle kunnon vastuksen ja keikkuivat tasalukemissa vielä päätösjakson alussa. Sen jälkeen vieraiden hyökkäyseväät oli syöty ja KTP pallotteli pisteet kotiin.
- Valehtelisin jos väittäisin, ettei Arnoldin ja Rannikon puuttuminen vaikuttanut joukkueeseemme. Emme päässeet omaan rytmiimme. Puolustus oli ok, mutta hyökkäyspäässä tuli menetyksiä, huonoja heittoja ja muuta sekavuutta. Onneksi kuitenkin vain voitot lasketaan, tokaisi KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
Brandon Jefferson oli KTP:n tehokkain 21 pisteellä. Kauden pienimpään pistemääräänsä jääneestä Katajasta Tom Knight teki 20 ja Ken Horton 19 pistettä.
Kouvoilla ei ollut vaikeuksia jatkaa voitokkaita kotipelejään, kun se kukisti Salon Vilppaan murskaluvuin 105-73 (47-34).
Kovalla prosentilla kotikoreihin osuneesta Kouvoista peräti seitsemän pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Ilari Seppälä nakkasi kuusi kolmosta ja kaikkiaan 24 pistettä. Andre Williamson teki 16 pistettä.
Vilppaasta Killian Larson nosti 16 pistettä ja Sami Ikävalko heitti 15.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.