11.7.2016 Viime kaudella Tapiolan Hongan miesten I divisioona B:n finaaleihin johdattaneet Jouko Järvinen, 29, sekä Anselmi Vanjoki, 28, ovat solmineet pelaajasopimukset Divari-A:ssa pelaavan Espoo Unitedin kanssa.

Jouko Järvinen jatkaa uraansa Espoo Unitedissa.

Kuten myös Anselmi Vanjoki. Kuvat: Johan Weckström.
Urallaan 25 nuorten maaottelua ja kuusi kautta Korisliigassa pelannut Järvinen viimeisteli viime kaudella 12,1 pistettä ja keräsi 6,9 levypalloa sekä 5,0 syöttöä ottelua kohden. Järvisen palkintokaapista löytyy Suomen cupin mestaruuden (2009) lisäksi Korisliiga-pronssi LrNMKY:n paidasta kaudelta 2007-08.
-Viime kausi oli menestys finaalitappiosta huolimatta ja tuntui luonnolliselta jatkaa samaa projektia hyvässä valmennuksessa ja hyvissä treeniolosuhteissa. Mielenkiinnolla odotan mitä EU-konsepti ja eri lajien välinen yhteistyö tuo mukanaan, Järvinen kertoo seuran tiedotteessa.
Koko ikänsä Honkaa edustanut Vanjoki upotti edelliskaudella 8,6 pistettä sekä poimi 5,0 levypalloa ottelua kohden. Yhteensä 60 maaottelua eri ikäluokissa pelannut Vanjoki on päässyt nostamaan Pantteripatsasta kohti kattoa Espoon Hongan riveissä vuosina 2007 sekä 2008.
- Espoo ja espoolainen urheilu ovat todella lähellä sydäntäni. Olen asunut Espoossa lähes koko ikäni ja edustanut Honkaa 4-vuotiaasta asti, ja vaikka seuran nimi ja logo nyt muuttuvatkin, on kyseessä silti edelleen espoolainen joukkue, Vanjoki valoittaa.
Kesän 2026 3x3 SM-kiertue on täydessä vauhdissa, ja seuraavat tapahtumat tarjoavat niin pelaajille kuin katsojille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea urbaanin koripallon sykkeen keskellä kaupunkien kesätunnelmaa. Kiertue jatkuu Helsingin Narinkkatorilla ja Kotkan perinteikkäillä Meripäivillä ennen huipentumistaan elokuun SM-finaaleihin Espoossa.
Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Koripallon Suomen Cup palaa kilpailuohjelmaan kahden vuoden tauon jälkeen kaudeksi 2026–27, kun naiset sekä miehet pelaavat cup-mestaruudesta kotiyleisön edessä.
Naisten Korisliiga-kevään hopeajuhliin päättänyt Suomen Olympiakomitean, pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhean ja Koripalloliiton yhteinen pelaajahautomo HBA-Märsky lähtee eurokentille. Pääosin nuorten EM-mitaleja viime vuosina voittaneista lukioikäisistä pelaajista koostuva HBA-Märsky pelaa syksyllä Naisten Korisliigan lisäksi Euroopan toiseksi korkeatasoisinta kansainvälistä seurajoukkuekilpailua, Eurocupia.
Hollannin liigaan saatiin keskiviikkoiltana suomalaismestari. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Erik Sajantilan edustama Landstede Hammers päihitti finaalisarjan neljännessä osaottelussa ennakkosuosikki ZZ Leidenin lukemin 90-74 (46-47) ja otti siten mestaruuteen tarvittavan kolmannen finaalivoittonsa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.