Honka hiillosti Unicsia 25 minuuttia Kazanissa

16.3.2011 Venäjän kärkijoukkue Unics Kazan osoittautui Hongalle odotetusti liian vaikeaksi vastustajaksi koripallon VTB United-liigan lohkovaiheen päätöskierroksella. Kivenkova Kazan kukisti ensimmäisellä VTB-kaudellaan voitoitta jääneen espoolaisvieraansa numeroin 95-62.

Jukka Matinen heitti Kazanissa 18 pistettä.

Illan kuningas oli kotijoukkueen Maciej Lampe (36/15).

Honka-luotsi Pekka Salminen arvostaa VTB-savotan korkealle. Kuvat: Francois Perthuis & FIBA Europe / Ciamillo-Castoria.

Honka taisteli kuitenkin pitkään ja kunniakkaasti Euroopan yhden tasokkaimman seurajoukkueen kanssa, sillä tauolle lähdettiin kotijoukkueen niukassa 46-44 -johdossa. Kazanin irtiotto tapahtui 15 minuuttia ennen loppua, kun joukkueen tähtitakamies Marko Popovic (8/-) tuuletti onnistunutta kolmen pisteen heittoaan lukemissa 58-48.

Hongan valot sammuivat lopullisesti päätöskympillä, jonka Unics tyylitteli nimiinsä murhaavasti 26-6. Honka pystyi tekemään ainoastaan 14 pistettä viimeisten 15 minuutin aikana.

- Saimme kontrolloitua ottelun alkupuolella tapahtumia, mutta kun ote lähti käsistämme, niin olimme kieltämättä melkoisessa liemessä. Pitää kuitenkin muistaa, että vastassamme oli jälleen todellinen huippujoukkue. Nostan Unicsin omassa rankingissani Euroopan kymmenen parhaan joukkoon, totesi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

Vaikka Honka hävisikin VTB-liigassa kaikki kymmenen otteluaan ja urakka oli muiltakin osin todella raskas, niin Salminen nautti joukkoineen upeasta tilaisuudesta täysin rinnoin.

- Tämä oli sellainen kokemus, jonka soisin kaikille muillekin. Toivon mukaan Honka on mukana myös ensi kaudella tässä liigassa. Suomalainen koripallo tarvitsee näitä otteluita Euroopan huippujoukkueita vastaan. Hongalla oli rohkeutta lähteä kansainvälisille kentille ja se on hienoa asia, tähdensi Salminen.

Lampe liikaa Hongalle 

Ennakkoluulottomasti otteluun lähtenyt ja Jukka Matisen (18/2) kolmosilla kotijoukkuetta järkyttäneen Hongan ensimmäisen puoliskon tukalimmat hetket osuivat toisen neljänneksen puolivälin tuntumaan, kun Maciej Lampe (36/15) mätti ja Petr Samoylenko (6/1) säesti kauempaa Kazanin 11 pisteen johtoon.

Honka ei kuitenkaan tuosta hätkähtänyt, vaan tuli terävästi uudelleen iskuetäisyydelle.

Tauolle siirryttiin isäntien kahden pisteen johdossa sen jälkeen, kun vieraiden Corey Belser (8/2) oli käynyt nostamassa riistonsa jälkeen pallon pussiin. Tilanne olisi saattanut olla ensimmäisten tehokkaiden 20 minuutin jälkeen jopa toinenkin, mikäli Honka ei olisi sortunut 50-prosenttiseen työskentelyyn vapaaheittoviivalla.

Etsikkoaika oli tavallaan hukattu ja sitä puolustustaan tiivistänyt Kazan ei jättänyt rankaisematta ottelun toisella puoliskolla 210-senttisen sentterinsä Lampen johdolla.

- Kyllähän sen näkee kaikesta, että kaveri on pelannut NBA:ta myöten. Ei muuten yhtään hassumpi mies tänään puolustuksessaan, muotoili Salminen.

Hongan kovimmista tehoista vastasi Matisen ohella jälleen kerran ahnaasti korille ajanut pelintekijä Jamar Wilson (19/2). John Williamson sai kokoon saldon 12/9 Lampen ja Vladimir Veremeenkon (19/8) puristuksessa.

Kazan kahmi levypallot nimiinsä 39-25. Hyökkäyspäässä voittajien näppeihin jäi 13 irtopalloa.

Honka oli matkassa vajaamiehisenä vain kahdeksalla pelaajalla, sillä riveistä puuttuivat loukkaantuneiden kirjoissa olevat Tuomas Iisalo ja Anselmi Vanjoki sekä ylioppilaskirjoituksiin keskittynyt Villematti Kopio.

- Hyvä taistelu tähänkin nähden. Eipä silti, kyllä me väsähdimme lopussa täydellisesti, tuumi Salminen.

Honka siirtää VTB-urakan päättymisen myötä nopealla tahdilla katseensa ja tavoitteensa Korisliigaan, jonka puolivälieriin se lähtee runkosarjan viidenneltä sijalta. Honka palaa kotiyleisönsä eteen lauantaina, jolloin Joensuun Kataja saapuu runkosarjan kolmanneksi viimeisen kierroksen merkeissä Tapiolaan.

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

7.4.2026 10:58 Seurauutinen

GameOn - Markkinoinnin mestariksi -koulutus seuroille

Koulutus tukee seuroja ja liikunta-alan yrityksiä markkinoinnin ja myynnin kehittämisessä sekä opettaa tekoälyn käyttöä arjessa. Koulutus toteutetaan oppisopimuskoulutuksena yhteistyössä Business College Helsingin kanssa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

Näytä lisää vastaavia