12.11.2013 21:00 EuroChallenge-kauden 2013/14 syyskauden yllätykset jatkuivat keskiviikkona Tanskan Aarhusissa, kun Ville Tuomisen valmentama Tanskan liigakärki Bakken Bears jylläsi vakuuttavaan voittoon joensuulaisesta Kataja Basketista. Tyrmäystippoja jo heti kättelyssä joensuulaisille tarjonnut Bears vei ottelun pistein 101–91 (51–43).

Ville Tuominen komensi Bakken Bearsin EuroChallenge-lohkonsa kärkeen.

Petri Virtanen oli Katajan parhaimmistoa Aarhusissa. Kuvat: Tytti Nuoramo & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Kataja kiskaisi hetkessä taululle 2-6-lukemat, jonka jälkeen joensuulaisten peli lukkiutui täydellisesti.
218-senttinen jättiläinen Chris Christofferssen korinalustansa muurina onnistui Bears pakottamaan Katajan joukkuehyökkäyksen pois vahvuusalueeltaan. Toisessa päässä kenttää Bears sai itseluottamuksen kohdilleen ja johti kahdeksan pelatun minuutin jälkeen jo 27–11.
Toisen kymmenminuuttisen alussa Kataja oli vähitellen saamassa puolustuspäässä rivinsä kasaan shokkialun jälkeen, kunnes joukkuetta odotti uusi shokki Teemu Rannikon loukattua jalkaansa. Bakken piti lankoja käsissään Thomas Laerken onnistuneilla heitoilla ja lähti tauolle 51–43-johdossa.
Kolmannesta jaksosta alkaen Kataja teki odotetun ryhtiliikkeen ja sai 1,250-päisen kotiyleisön puremaan kynsinauhojaan rynnimällä hyökkäyslevypalloihin ja saamalla Petri Virtasen johdolla vastapallokolmosensa upotettua.
Andreas Jakobsen säkitti kuitenkin kolmannen jakson päätteeksi haamukolmosen viitoittaen suuntaa päätösneljännekselle, jonka aikana Bears otti joensuulaisilta luulot pois onnistuneilla heitoillaan aina Katajan pyrkiessä tuntumaan.
Bakken Bears jatkaa näin EuroChallengen G-lohkon kärjessä kahdella voitollaan, perässään Kataja Basket. Katajan viime viikolla kaatama Cholet haki keskiviikkona avausvoittonsa jyräämällä ZZ Leidenin 74–52.
Bearsin päävalmentaja Ville Tuominen kuvaili 101 pisteen iltaa ja toista EuroChallenge-voittoa ”lumipalloefektiksi” – onnistumiset kasvattivat itseluottamusta, ja itseluottamuksen kasvu tuotti lisää onnistumisia.
– Lähdimme peliin pitämään vauhtia ja menemään ryminällä joka tilanteeseen. Olimme todella aggressiivisia ja kun saimme heitot putoamaan alusta alkaen sekä yleisön mukaan peliin, oli helppo pelata, Tuominen suitsutti.
– Tavoitteemme oli pakottaa Katajan pelinrakentajilta pallo pois ja pakottaa laiturit ottamaan nopeita ratkaisuja, mikä ei ole heidän ominta peliään. Katajan laadun useimpiin tanskalaisvastustajiimme nähden huomasi parhaiten siinä, miten he onnistuivat vielä tulemaan jäätävällä rutiinilla peliin takaisin.
Ilonaiheen Tuomiselle tuottivat myös Bearsin kokeneet heittäjät, jotka hyydyttivät Katajan kirin ratkaisuhetkillä.
– Andreas Jakobsen ja Thomas Laerke eivät välttämättä olleet parhaimmillaan viime viikolla Leideniä vastaan, mutta tiesin heidän osuvan, kun he saavat heittää syötöstä. Pojat tiesivät, että Kataja ottaa korinalustaa pois ja osuivat kiitettävästi silloin kun tarvittiin, kehui Tuominen.
Renaldo Major (21/9/3 syöttöä), Petri Virtanen (19/3) ja Mike Morrison (17/11/3 blokkia) olivat joensuulaisten parhaat.
Kataja: Renaldo Major 21/9/3 syöttöä, Petri Virtanen 19/3, Mike Morrison 17/11/3 blokkia, Brian Greene 13/3/3 riistoa/2 blokkia, Juho Nenonen 9/3/3 syöttöä, Sami Lehtoranta 6/2, Antti Kanervo 3/1, Teemu Rannikko 3/0/3 syöttöä, Juho Lehtoranta 0/4, Jesse Niemi, Kalle Naapi, Vesa Mäkäläinen.
Bakken: Kenny Barker 20/3/8 syöttöä, Thomas Laerke 20/1/4 syöttöä, Brandon Penn 14/12/2 blokkia, Andreas Jakobsen 12/2/5 syöttöä, Chris Christofferssen 11/5/3 syöttöä.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Miesten I divisioona B:ssa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros, kun taas miesten I divisioona A:ssa puolivälierät ovat jo täydessä vauhdissa. Naisten I divisioonassa runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Olympiakomitea ja opetus- ja kulttuuriministeriö järjestävät yhdessä webinaarin, jossa julkaistaan digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin. Suositukset koskevat vapaa-ajan käyttöä ja niiden tavoitteena on tukea lasten tasapainoista elämää. Ilmoittaudu ja tule kuulolle!
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden tulevat karsintaottelut järjestetään WWF:n One Planet -kestävyyskriteeristön mukaisesti. Vastuullisuustyö on osa Koripalloliiton strategiaa ja kriteeristö tukee sen käytännön toteutusta urheilutapahtumien tuotannossa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.