Erik Sajantila on ottanut oppia kokemuksistaan Lahti Basketballissa – ”Uskon, että olemme kaikki kasvaneet paljon haastavien viime vuosien aikana”

25.9.2023 17:00 Lahti Basketballin nuoret suomalaispelaajat ovat jälleen valmiita kovaan työhön. Kotimaisen rungon kovin pisteidentekijä oli viime kaudella Erik Sajantila, joka tahtoo nyt kehittää pallollisia taitoja ja fysiikkaa.

Kuva: Ville Vuorinen

Lahti Basketball on toiminut viime vuosina kotina monelle nuorelle suomalaiselle nousijalle. Siitä huolimatta menestys on ollut vaisua, sillä kaudet ovat päättyneet joko playoffien ulkopuolella tai niiden ensimmäisellä kierroksella.

Viime kaudella kotimaisen nipun kovin pisteidentekijä oli takamies–laituri Erik Sajantila. Ja vaikka koreja syntyikin, joukkueen tulokselliset saavutukset eivät hänenkään mielestään ole vielä olleet sitä, mitä pitäisi.

– Viime kausi oli mitä oli, mutta nyt olemme valmiina uuteen. Otamme oppia niistä asioista, joissa näemme parantamisen varaa, mutta koska meillä on uudistunut kokoonpano, niin pääsemme tuomaan mukaan uusia asioita eikä menneeseen kannata liikaa jumiutua, hän sanoo.

Joukkue todella on kesätauon aikana monilta osiltaan uudistunut, mutta ei ihan kokonaan uusi. Sajantila saa vanhoista pelikavereistaan takaisin jo verrattain kokeneen ja meritoituneen Arttu Saarijärven sekä vielä toistaiseksi edustustasolla vähemmän pelanneet Eetu Lähdetniemen, Ville Tolosen ja Jan Homasen.

Vaikka pelin kehittäminen ja suunnitelmien uudistaminen onkin tärkeää, Sajantila näkee tällaisessa pysyvyydessä kuitenkin paljon positiivisiakin ulottuvuuksia.

– Se helpottaa työtä, kun syksyn käynnistyessä tuntee joukkuekavereitaan ennestään. Vaikuttaa paljon, kun tietää, mitkä ovat kavereiden vahvuudet ja miten he tykkäävät kentällä liikkua.

Apua pysyvyyden kannalta on myös sillä, että työtään jatkaa vanha päävalmentaja Tom Cooman. 

Erik Sajantila kuului kesällä Suomen universiadijoukkueeseen. Kuva: Ville Vuorinen
Erik Sajantila kuului kesällä Suomen universiadijoukkueeseen. Kuva: Ville Vuorinen

Lahti Basketballin viime vuodet ovat olleet sanalla sanoen myrskyisiä. Tavanomaisten pelillisten asioiden lisäksi on koettu kentän ulkopuolisia tragedioita, jotka ovat vaikeuttaneet työtä. Kyse ei ole ainoastaan koronasta ja muista ilmiöistä, jotka ovat koskeneet koko liigaa, vaan vuonna 2021 tapahtui myös auto-onnettomuus, jonka seurauksena seuran ulkomaalaisvahvistusten nippu meni kesken kauden uuteen uskoon.

– Sanotaan näin, että tämä on ollut opettavaista aikaa, Sajantila huokaisee.

– Kun itseä lähellä tapahtui niin vakava onnettomuus, niin siinä alkoi arvostaa muutakin elämää kuin pelkkää koripalloa taas entistä enemmän. Uskon, että olemme kaikki kasvaneet aika paljon näiden haastavien vuosien aikana.

Kaiken kaikkiaan Sajantila on tyytyväinen siihen, että saa jatkaa uraansa juuri Lahdessa ja pääsee vastaisuudessakin työskentelemään joukkueen tason nostamiseksi. Mutta hänellä, kuten jokaisella lupaavalla pelaajalla, on tässä iässä toki muitakin tulevaisuudensuunnitelmia.

– Totta kai ulkomaankentät minuakin kutsuvat. Isot areenat ovat pienestä pitäen olleet unelmani ja urheilullinen tavoitteeni. Toistaiseksi kauheasti mitään konkreettista sen osalta ei kuitenkaan ole tapahtunut, vaan juuri nyt minun on keskityttävä kehittymään Korisliigan parhaimmistoon ennen kuin voin alkaa keskittyä seuraavaan vaiheeseen.

Miten seuraava vaihe sitten saavutetaan? Miten Sajantila pystyy eniten auttamaan Lahti Basketballia aiempaa korkeammille sijoille tulevalla Korisliiga-kaudella?

– Heittäminen ja pelinymmärrys ovat omasta mielestäni suurimmat vahvuuteni, mutta näen, että minun on kehitettävä yleisesti pallollisia taitojani, sillä niissä ei ikinä voi olla liian hyvä. Tässä viime vuosina olemme joukkueen sisällä myös panostaneet fysiikkaani todella paljon. Koen, että kun saan sitä korkeammalle tasolle, niin muut taidot seuraavat väistämättä perässä. Sanotaanko näin, että uskoakseni minulta löytyisi taitoa enemmän kuin mitä nykyinen fysiikkani mahdollistaa.

Lahti Basketball 23-24 pähkinänkuoressa

Henkilöt

 
5.12.2023 10:00 Korisliiga

Seagullsin Mar’Qualen Grant Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Voitosta voittoon marraskuussa marssineen Helsinki Seagullsin Mar’Qualen Grant on valittu kuukauden parhaaksi pelaajaksi.

2.12.2023 21:28 Korisliiga

Mikael Aalto ja Topias Palmi ottivat mittaa pistekarkeloissa – Korihait vei voiton tuplajatkoajan jälkeen

Otteluvoittoja miesten Korisliigassa juhlivat tänään sarjataulukon kärkikolmikko Korihait, Helsinki Seagulls ja BC Nokia.

1.12.2023 20:28 Korisliiga

Kultaranteinen Koivisto siivitti Vilppaan jälleen yhteen vierasvoittoon – Mäntynen Kouvojen voitto-ottelun pistehai

Miesten Korisliigassa Salon Vilpas ja Kouvot saivat kumpikin vierasvoiton.

1.12.2023 20:04 Suomen Cup

Suomen Cupin rankingit vahvistettu – Final Fourin aikataulu julkaistu

Naisten ja miesten Suomen cupin Final Four -joukkueet ja tammikuussa Urhea-hallissa pelattavien välierien aikataulut ovat nyt vahvistettu.

29.11.2023 20:29 Korisliiga

Kataja lunasti viimeisen lipun Suomen Cup -välieriin – Pyrintö yllätti Kauhajoen

Miesten Korisliiga-illan voitot merkittiin Tampereen Pyrinnölle, Kouvoille ja Kataja Basketille, joka ansaitsi samalla paikan miesten Suomen Cupissa.

28.11.2023 20:43 Korisliiga

Korisliigan kärkipäässä käy kova kuhina – Seagulls taivutti Korihait, mutta Nokia pysyy kannoilla

Miesten Korisliigassa otteluvoittoja keräsivät Helsinki Seagulls, BC Nokia ja Salon Vilpas.

25.11.2023 19:00 Korisliiga

Korihait epäsi Pyrinnöltä ensimmäisen vierasvoiton – Kataja ja Bisons kamppailivat kalkkiviivoille asti

Miesten Korisliigassa nähtiin kaksi kotivoittoa, kun Korihait ja Kataja Basket puolustivat onnistuneesti kotikenttiään.

24.11.2023 20:47 Korisliiga

Kobrat tyly vieras Nokialla – Mäntysen tehoilta ei riittänyt Seagullsia vastaan

Miesten Korisliigan otteluvoitot merkittiin Kobrille ja Helsinki Seagullsille.

22.11.2023 20:47 Korisliiga

Tyree Eady ratkoi voiton Vilppaalle virhevaikeuksien täyttämästä trilleristä

Miesten Korisliigassa Salon Vilpas taivutti Lahti Basketballin niukalla piste-erolla.

22.11.2023 20:45 FIBA Europe Cup

Katajalle avausvoitto FIBA Europe Cupin lohkovaiheen päätösottelussa

Suomalaisjoukkueiden tie FIBA Europe Cupissa päättyi keskiviikkona lohkovaiheeseen. Kataja Basket kaatoi slovakialaisen Levicen päätösottelussa. Kauhajoki puolestaan taipui kotikentällään kyproslaiselle AEK Petrolinalle.

22.11.2023 13:55 Suomen Cup

Naisten ja miesten Suomen Cupin Final Four -joukkueet selviävät marraskuun lopussa

Suomen Cupin huipennukseen selviytyy molempien sarjojen rankingin neljä parasta joukkuetta. Final Four -turnaus järjestetään 19.–21. tammikuuta Urhea-hallissa, Helsingissä.

18.11.2023 20:41 Korisliiga

Korihait juhlisti vanhoja mestareita voitolla – Kobrat vei derbyn nimiinsä

Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Seagulls, BC Nokia, Kobrat ja Korihait.

17.11.2023 21:00 Korisliiga

KTP vaisun alun jälkeen 24 pisteen voittoon – Pyrintö jumiutunut sarjataulukon pohjalle

Korisliiga-illan ainoa ottelu päättyi KTP-Basketin kotivoittoon.

15.11.2023 21:48 FIBA Europe Cup

Kauhajoki taipui loppuhetkillä Bundesliiga-joukkue Rostockille – Kataja ei onnistunut nappaamaan avausvoittoaan

Suomalaisjoukkueet pelasivat keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkojen viidennet ottelut. Ilta ei kasvattanut suomalaisjoukkueiden voittosarakkeita.

15.11.2023 20:41 Korisliiga

Teemu Suokkaan tehoilta johti Vilppaan voittoon

Salon Vilpas haki vierasvoiton Loimaalta. Teemu Suokas pommitti kaukaa ja jakoi ahkerasti syöttöjä.

14.11.2023 13:51 Pääjuttu

Jussi Laakso Saksan Bundesliigan Crailsheimin päävalmentajaksi

Korisliigan hallitseva vuoden valmentaja, viime keväänä Helsinki Seagullsin Suomen mestariksi valmentanut riihimäkeläislähtöinen Jussi Laakso, 47, on allekirjoittanut loppukauden kestävän päävalmentajasopimuksen Saksan Bundesliigaa pelaavan Crailsheim Merlinsin kanssa. Sopimus on Laakson ensimmäinen valmentajapesti Suomen ulkopuolella.

11.11.2023 20:13 Korisliiga

Fortsonilla ja Palmilla jyvä kohdallaan – alkukaudesta yskähdellyt Kauhajoki miltei 50 pisteen voittoon

Miesten Korisliigan otteluvoitot menivät tänään Kauhajoelle, Helsinki Seagullsille ja Kataja Basketille.

10.11.2023 22:30 Korisliiga

Both Gachin triplatupla johti Nokian voittoon – Korihait kaatoi KTP:n

BC Nokia ja Korihait saivat sarjapisteitä miesten Korisliigassa.

9.11.2023 12:00 Korisliiga

Lokakuun pelaaja Erik Sajantila: ”Joutuu kysymään itseltään, miten voisi auttaa joukkuetta enemmän”

Lahti Basketballin vaikeasta kaudenalusta huolimatta seuran riveistä on erottunut yllättäen tähdeksi syttynyt 22-vuotias Erik Sajantila. Hänet palkittiin lokakuun 2023 parhaana pelaajana.

8.11.2023 21:25 FIBA Europe Cup

Katajalle ja Kauhajoelle kirvelevät tappiot eurokentillä

Suomalaisjoukkueet taipuivat niukasti keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkovaiheen otteluissa. Kataja Basket hävisi kotikentällään lohkon kärkijoukkue Legia Varsovalle 85–89, kun taas Kauhajoki taipui jatkoajan jälkeen Jonavalle CBetille 94–98.

Näytä lisää vastaavia