7.9.2017 Kauden ensimmäiset harjoitusottelunsa tulevana viikonloppuna pelaavan joensuulaisen Kataja Basketin miehistö on tuoreen sopimuksen myötä kasassa.
Katajan viimeinen kiinnitys on 25-vuotias amerikkalaispelaaja Daniel Bejarano, joka valmistui Colorado State -yliopistosta vuonna 2015. Kahdella ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 193-senttinen kakkospaikan pelaaja on esiintynyt Meksikossa, Georgiassa ja Ukrainassa. Bejaranon sopimuksessa on koeaika.
Ammattilaisuransa käynnistyi syksyllä 2015 Meksikon LNBP-liigassa (9,3p./3,8 lp.), josta tie vei loppukaudeksi Georgiaan. VITA Tbilisi -joukkue pelasi venäläistä VTB United -liigaa (14,0 p./6,8 lp.), jossa se kohtasi muun muassa Kataja-käskyttäjä Greg Gibsonin tuolloin valmentaman Bisons Loimaan.
Viime kaudella Bejarano nähtiin myös Joensuussa, kun Kataja kamppaili Mestarien liigassa ukrainalaista Khimikiä vastaan. Kaikkiaan 11 BCL-ottelussa hän sai peliaikaa keskimäärin 17 minuuttia ja tilastoihin jäivät merkinnät 6,7 pisteestä, 2,5 levypallosta sekä 46 prosentin tarkkuudella uponneista kolmen pisteen heitoista.
Huhtikuussa takamies piipahti Meksikossa maan CIBACOPA-liigassa, jossa auttoi kahdeksassa ottelussa myöhemmin kesällä mestaruuden voittanutta Rayos de Hermosilloa.
- Daniel on todella hyvä heittäjä ja häneltä löytyy urheilullisuutta esimerkiksi ponnistusvoiman muodossa. Tämä näkyy hänen kyvyssään taistella levypalloista. Sekä pallollisen että pallottoman pelaajan puolustaminen sujuu. Pelitapamme tulee kaudella olemaan nopea ja uskon, että Daniel sopeutuu tähän hyvin, Gibson sanoo.
Kataja Basket pelaa harjoitusotteluja 8. ja 9. syyskuuta Kauhajoella. Vastassa ovat Ruotsin mestari Luleå sekä Jämtland.
Mestarien Liiga -karsinnan ensimmäinen vaihe pelataan 24. ja 26. syyskuuta. Korisliiga-kausi käynnistyy joensuulaisten osalta 4. lokakuuta.
Sekä Bejarano että kotonaan Yhdysvalloissa käymässä oleva Alex Murphy saapuvat Joensuuhun tämän viikon lopulla.
Kataja Basket 2017-18
Takamiehet (5): Daniel Bejarano (USA)*, Emil Djeen, Johannes Lasaroff, Damier Pitts (USA), Ilari Seppälä
Pienet laiturit/yleispelaajat (3): Alex Marzette (USA)*, Jesse Niemi, Wesley Saunders (USA)
Isot laiturit/sisäpelaajat (6): Matthew Hezekiah (USA)**, Tommi Huolila, Mikael Kauhanen, Alex Murphy, Atte Perttu, Vesa Mäkäläinen
Valmentajat: Greg Gibson, Tuomas Oja
* Koeaika 3.10.2017 saakka
** Koeaika 27.9.2017 saakka
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.