7.9.2017 Kauden ensimmäiset harjoitusottelunsa tulevana viikonloppuna pelaavan joensuulaisen Kataja Basketin miehistö on tuoreen sopimuksen myötä kasassa.

Katajan viimeinen kiinnitys on 25-vuotias amerikkalaispelaaja Daniel Bejarano, joka valmistui Colorado State -yliopistosta vuonna 2015. Kahdella ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 193-senttinen kakkospaikan pelaaja on esiintynyt Meksikossa, Georgiassa ja Ukrainassa. Bejaranon sopimuksessa on koeaika.
Ammattilaisuransa käynnistyi syksyllä 2015 Meksikon LNBP-liigassa (9,3p./3,8 lp.), josta tie vei loppukaudeksi Georgiaan. VITA Tbilisi -joukkue pelasi venäläistä VTB United -liigaa (14,0 p./6,8 lp.), jossa se kohtasi muun muassa Kataja-käskyttäjä Greg Gibsonin tuolloin valmentaman Bisons Loimaan.
Viime kaudella Bejarano nähtiin myös Joensuussa, kun Kataja kamppaili Mestarien liigassa ukrainalaista Khimikiä vastaan. Kaikkiaan 11 BCL-ottelussa hän sai peliaikaa keskimäärin 17 minuuttia ja tilastoihin jäivät merkinnät 6,7 pisteestä, 2,5 levypallosta sekä 46 prosentin tarkkuudella uponneista kolmen pisteen heitoista.
Huhtikuussa takamies piipahti Meksikossa maan CIBACOPA-liigassa, jossa auttoi kahdeksassa ottelussa myöhemmin kesällä mestaruuden voittanutta Rayos de Hermosilloa.
- Daniel on todella hyvä heittäjä ja häneltä löytyy urheilullisuutta esimerkiksi ponnistusvoiman muodossa. Tämä näkyy hänen kyvyssään taistella levypalloista. Sekä pallollisen että pallottoman pelaajan puolustaminen sujuu. Pelitapamme tulee kaudella olemaan nopea ja uskon, että Daniel sopeutuu tähän hyvin, Gibson sanoo.
Kataja Basket pelaa harjoitusotteluja 8. ja 9. syyskuuta Kauhajoella. Vastassa ovat Ruotsin mestari Luleå sekä Jämtland.
Mestarien Liiga -karsinnan ensimmäinen vaihe pelataan 24. ja 26. syyskuuta. Korisliiga-kausi käynnistyy joensuulaisten osalta 4. lokakuuta.
Sekä Bejarano että kotonaan Yhdysvalloissa käymässä oleva Alex Murphy saapuvat Joensuuhun tämän viikon lopulla.
Kataja Basket 2017-18
Takamiehet (5): Daniel Bejarano (USA)*, Emil Djeen, Johannes Lasaroff, Damier Pitts (USA), Ilari Seppälä
Pienet laiturit/yleispelaajat (3): Alex Marzette (USA)*, Jesse Niemi, Wesley Saunders (USA)
Isot laiturit/sisäpelaajat (6): Matthew Hezekiah (USA)**, Tommi Huolila, Mikael Kauhanen, Alex Murphy, Atte Perttu, Vesa Mäkäläinen
Valmentajat: Greg Gibson, Tuomas Oja
* Koeaika 3.10.2017 saakka
** Koeaika 27.9.2017 saakka
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt vuoden 2026 seuratoiminnan kehittämistukea liikunta- ja urheiluseuroille – mukaan mahtuu myös noin parikymmentä koripalloseuraa eri puolilta Suomea.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Kevään 2026 ensimmäinen viikko huipentui Pälkäneelle
Vuoden muuvi -äänestys on nyt käynnissä Koripalloliiton Instagram-tilillä! Käy antamassa oma äänesi ja vaikuta siihen, mikä kruunataan tämän kauden hienoimmaksi muuviksi.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.