Damier Pitts ja Alex Marzette Katajan riveihin

21.8.2017 Hallitseva Korisliigan mestari Kataja Basket on kiinnittänyt ensimmäiset ulkomaalaispelaajansa.

Teemu Rannikon jättämiä pelintekijän saappaita saapuu täyttämään 177-senttinen amerikkalaistakamies Damier Pitts, 27, joka on pelannut kaksi edellistä kautta Latviassa. Viisivuotisen ammattilaisuransa muita stoppeja ovat olleet Italian, Turkin ja Islannin liigat.

196-senttinen Alex Marzette, 24, aloittaa Joensuussa kolmannen kautensa ammattilaisena. Tätä ennen hän on esiintynyt Portugalissa sekä kotimaassaan Yhdysvalloissa. Marzetten sopimuksessa on koeaika.

Damier Pitts edusti viime kaudella latvialaista BK Valmiera/ORDOa. 40 pääsarjaottelussa hänelle kirjattiin keskiarvot 14,6 pistettä, 2,8 levypalloa, 5,6 syöttöä ja 1,5 riistoa. Hän upotti kahden pisteen heitot 49-prosenttisesti, kolmoset 31 % ja vapaaheitot 85 %. Baltian liigan 14 ottelussa jälki oli lähes identtistä 14,1 pisteen, 3,8 levypallon, 5,1 syötön ja 1,4 riiston myötä.

– On selvää, että täytettävänä ovat poikkeuksellisen suuret saappaat, päävalmentaja Greg Gibson sanoo seuran tiedotteessa.

– Ei ole realistista vaatia uutta kaveria täyttämään ne heti sataprosenttisesti, tuskin siihen kukaan pystyisi. Damier on kuitenkin kova kaveri, joka johtaa joukkuetta esimerkillään: pelaa kovaa, taistelee. Hän ei kokonsa puolesta ole huomattava, mutta ”en pelkää ketään” -asenteensa yhdistettynä nopeuteensa, korintekokykyynsä ja syöttötaitoonsa ovat kiinnittäneet huomioni. Voimaakin hänellä on, enemmän kuin moni ehkä ensin kuvitteleekaan.

Koeajalle saapuvan Alex Marzetten reitti ammattilaiseksi ei ole ollut se kaikkein tavallisin. Hän edusti jokaisena yliopistovuotenaan (2011-15) eri opinahjoa kattojärjestöjen NJCAA, NCAA ja NAIA alla.

Marzette valmistui NAIA:n II divisioonaan kuuluvasta Robert Morris University Illinoisista keväällä 2015. Hänet valittiin konferenssinsa ykköstähdistöön ja ehdolle NAIA All-American -kunniamaininnan saajaksi. Monipuolisen pelaajan tilastot näyttivät lukemia 18,1 pistettä, 7,3 

levypalloa, 1,7 syöttöä, 1,8 riistoa ja 2,3 torjuntaa.

Euroopassa Marzette nähtiin ensi kertaa viime kaudella, kun Portugalin pääsarjaseura CAB Madeira tarjosi työpaikan. Portugalissa tilastonsa olivat 36 ottelussa keskimäärin 16,7 pistettä, 4,8 levypalloa, 2,4 syöttöä, 1,4 riistoa ja 0,6 torjuntaa. Kahden pisteen heitot upposivat 53-prosenttisesti, kolmoset 33-prosenttisesti ja vapaaheitot 77-prosenttisesti.

Kataja Basketissa Marzetten rooli tulee olemaan joukkueen vahvistaminen ensisijaisesti eurokentillä.

– Alexin tarina on kiinnostava. Hän valitsi aikanaan pieniä kouluja, vaikka olisi mielestäni voinut suunnata suurempiinkin, Gibson toteaa.

– Kyseessä on todella kova harjoittelija, oikea ”salirotta”. Atleettinen, pelaa kovalla energialla. Katsoin erityisesti hänen otteitaan Benficaa vastaan ja vakuutuin hänen potentiaalistaan. Virheitä tulee vielä ja sen suhteen olemme valmiit tekemään töitä. Uskon, että jos kaikki menee hyvin, hänestä voi tulla vaikka ”salainen aseemme”, aivan kuten JB (Jarekious Bradley) viime kaudella. Aika näyttää.

Kataja Basketin sopimustilanne:

Takamiehet: Emil Djeen, Johannes Lasaroff, Damier Pitts (USA), Ilari Seppälä

Pienet laiturit: Jesse Niemi, Alex Marzette (USA)*

Isot laiturit/sisäpelaajat: Tommi Huolila, Mikael Kauhanen, Alex Murphy, Atte Perttu, Vesa Mäkäläinen

Valmentajat: Greg Gibson, Tuomas Oja

Asiat

 
13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

13.1.2026 13:13 Yhteistyökumppanit

We deliver -rahaston haku on käynnistynyt – hae tukea 1.2. mennessä

Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo 19. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaihin 1. helmikuuta mennessä.

13.1.2026 09:49 NCAA

Miro Little palasi parketille 20 pisteen voimin NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.

13.1.2026 09:07 NBA

Jazz ohitti Cavsin toisella puoliajalla – Markkanen 28 pistettä, 12 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.

13.1.2026 08:21 Susijengi

Lauri Markkanen yhdeksättä kertaa vuoden koripalloilija

Susijengin ja Suomi-koriksen kiintotähti Lauri Markkanen, 213 cm ja 28 vuotta, on valittu urallaan jo yhdeksännen kerran vuoden koripalloilijaksi Suomen urheilutoimittajien vuosiäänestyksessä. Jyväskyläläisen HoNsUn kasvatteihin lukeutuva Markkanen hallitsee nyt yksinoikeudella kaikkien aikojen eniten vuoden koripalloilijan nimityksiä voittaneiden pelaajien listaa.

11.1.2026 12:12 3x3

3x3 mukana SM-viikolla – SM-kiertueen finaalit Espoossa 1.8.

Kesän 3x3-koripallokiertueen päätöspiste on Espoo, kun Leppävaaran urheilupuisto isännöi 3x3 SM-kiertueen finaaliturnauksen perjantaina 1. elokuuta. Uutta tänä vuonna on se, että finaaliturnaus on osa monilajista SM-viikkoa – ensimmäistä kertaa 3x3-koripallon historiassa.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

Näytä lisää vastaavia