19.5.2023 13:34 Swans Gmundenin Itävallan liigan runkosarjan voittoon johdattanut Anton Mirolybov on valittu sarjan vuoden valmentajaksi. Mirolybovin apuvalmentajana toimii Aleksi Koskinen.

Aleksi Mirolybov (kesk.) valittiin jälleen vuoden valmentajaksi. Apuvalmentajana toimii Aleksi Koskinen (vas.). (Kuva: OCS Swans Gmunden)
Valinnan suorittivat valmentajat ja joukkueiden kapteenit. Huomionosoitus oli Mirolyboville uran toinen, sillä hän sai palkinnon myös kaudella 2020-21.
- Olen valinnasta erittäin otettu. Ottaen huomioon myös taistelun kentän ulkopuolella, niin totta kai se lämmittää. Tietysti on fakta, että ilman pelaajia ei ole valmentajaa, ja myös Aleksin todella iso panos on merkittävä.
- Haluan kiittää omia pelaajiani, organisaatiota ja erityisesti Aleksia siitä panostuksesta ja uskosta mitä he ovat osoittaneet tähän meidän yhteiseen proggikseen, Mirolybov kiittelee.
Swans on suomalaiskaksikon johdolla raivannut tiensä myös Itävallan liigan finaaleihin, jossa se kohtaa hallitsevan mestari BC Viennan. Swans jahtaa samalla hattutemppua, sillä joukkue on voittanut tällä kaudella jo Supercupin sekä Itävallan cupin. Siitä huolimatta Mirolybov heittää paineet vastustajan niskaan.
- Vaikka me olemme pelanneet hyvin ja pärjänneet Viennaa vastaan, niin asettaisin ennakkosuosikin viitan heille. Vienna on rakennettu isolla budjetilla voittamaan mestaruus. Tulee tosi kova taistelu, sillä pelit alkavat jo lauantaina.
Kokonaisuudessaan Mirolybov odottaa tasaisista ja mielenkiintoista finaalisarjaa.
- Kysymys on, että kumpi joukkueista pystyy pelaamaan omalla temmollaan ja uskon, että jos me pystymme pelaamaan omalla temmollamme, niin olemme vahvoilla. Toisaalta, jos menemme Viennan temmon mukaan, niin he tulevat olemaan vahvoilla.
- Muuten finaaleista tulee toivottavasti mielenkiintoinen ja hyvätasoinen tapahtuma. Lähdemme tappelemaan altavastaajana, mutta tekemään kaikkemme siihen, että saisimme kolme voittoa kasaan.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
NBA:ssa Utah Jazz säkitti uskomattoman pistemäärän Salt Lake Cityssä, kun Indiana Pacers kaatui loppunumeroin 152-128. Lauri Markkanen säkitti 35 pistettä.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.
Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.