Yllättäjä-Korihait kestomenestyjä Hongan kimppuun

31.3.2011 18:13 Päättynyt runkosarjakausi oli Uudenkaupungin Korihaille historiallinen - seura selvisi ensimmäisen kerran 24 vuoteen pudotuspeleihin kotiedun turvin. Vastaansa Korihait saa kansainvälisessä VTB-liigassa marinoidun Espoon Hongan, joka on viimeisen kymmenen vuoden aikana kerännyt tililleen viisi Suomen mestaruutta ja kaksi cupin kultaa.

Petri Heinosen Korihait saalistaa seuran ensimmäistä välieräesiintymistä sitten vuoden 1995.

Tuomas Iisalo ja Honka ovat Korisliigan ohella tahkonneet VTB-liigan otteluita, jotka ovat uuvuttaneet, mutta myös koulineet.

Honka on sytyttänyt Korihaiden Bojan Sarcevicin, joka on tehnyt espoolaisia vastaan tällä kaudella keskimäärin 16,3 pistettä.

Korisliigan korikuningas Jamar Wilson on Hongasta vastustajien papereissa taatusti merkattu mies. Kuvat: Francios Perthuis.

Vielä kauden alkaessa koripalloväki ei uskaltanut odottaa suuria Korihailta, jonka päävalmentaja Jyri Lehtonen lähti Kouvolan Kouvoihin tehdäkseen tilaa seuran aktiiviselle monitoimimiehelle, mutta valmennustehtävissä kokemattomalle Tom Westerholmille. Kaikkien yllätykseksi runkosarjakausi päättyi historiallisesti, kun 44 ottelustaan 28 voittanut Korihait selviytyi "tosipeleihin" kotiedun turvin ensimmäisen kerran 24 vuoteen.

- Viime kesästä asti tähtäimeen otettiin se, että pudotuspeleihin asti mennään, mutta sijoitusta ei lähdetty vielä siinä vaiheessa arvailemaan. Tarkoitus kuitenkin oli se, että pudotuspeleissä voitaisiin sitten haastaa kenet tahansa, kertoo Westerholm Korihaiden suunnitelmista ennen kauden alkua.

Korihaiden penkin päässä on nähty kauden aikana demokraattinen valmentajakolmikko, jossa Westerholm vetää suuret linjat, Ville Vuorinen keskittyy vastustajan analysointiin ja peliin valmistamiseen ja Petri Helminen toimii pelitilanteissa näkyvimpinä hahmona. Yhtä demokraattisesti Korihait esiintyy kentällä, jossa seitsemän pelaajaa jakaa peliajan melkeinpä tasan.

- Joukkueena on koko kausi pelattu, ja kun pudotuspeleihin mennään, keskitymme ihan samalla tavalla pelaamaan joukkueena ja pysäyttämään vastustajan joukkue, Westerholm linjaa.

Espoon Honkaa analysoidessaan Westerholm ei säästele ylisanoja. Uudessakaupungissa tiedetään, että jos Korihait mielii välieriin ensimmäisen kerran sitten kevään 1995, keskittymisen on oltava täydellistä.

- Hongalta löytyy kokemusta, syvyyttä, taitoa ja kokoa - siellä on kaikkea, mitä hyvässä jengissä täytyy olla. Yhtään tilannetta ei voiteta helpolla tässä otteluparissa.

Salmisen Honka toipuu loukkaantumissumasta

Viime vuosikymmenen menestynein liigajoukkue Espoon Honka on tottunut kuluneella kaudella kovaan ottelutahtiin, sillä 44 liigaottelun lisäksi espoolaiset ovat tahkonneet kymmenen matsin verran kansainvälistä VTB-Liigaa Moskovan TsSKA:n ja Lietuvos Rytas Vilnan kaltaisia eurooppalaisia huippujoukkueita vastaan. Korisliigan runkosarjan loppu sujui espoolaisilta alakanttiin lukuisien loukkaantumisten johdosta, mutta viikon lepo on tehnyt joukkueelle hyvää.

- On tavallaan meidän onnemme, että runkosarjan viides sija varmistui jo viikko ennen runkosarjan loppua, koska sen johdosta pääsimme vähän kierrättämään pelaajia viimeisillä kierroksilla. Nyt tuntuu kuitenkin siltä, että pääsemme parhaalla mahdollisella kokoonpanolla pudotuspeleihin, Salminen arvioi.

Korihait on voittanut Hongan kahdesti alkuvuoden aikana, mutta Salmisen mukaan runkosarjan tapahtumista ei ole syytä vetää liian hätäisiä johtopäätöksiä.

- Pudotuspelit ovat uusi maailma jokaiselle joukkueelle. Meilläkin oli läpi kauden loukkaantumisia, enkö muista, pääsimmekö kertaakaan pelaamaan Korihaita vastaan parhaalla joukkueella.

Salmisen mukaan Korihait joukkueena vahvuuksineen ja heikkouksineen on tuttu. Jos Honka mielii välieriin, on joukkueen voitettava ainakin kerran liigan vaikeimpanakin vieraspelipaikkana tunnetussa Pohitullin palloiluhallissa.

- Pohitulli pelipaikkana vähän huolestuttaa, koska se on paikkana tunnetusti julma vieraille. Muuten meidän on kiinnitettävä huomiomme Korihaiden levypallopelaamiseen ja kentän juoksuun. Emme saa lähteä pelaamaan samanlaista koripalloa kuin naapuri, tai muuten tulee noutaja, päättää Salminen.

Heinonen ja Iisalo luottavat omiinsa

Eräs Korihaiden menestyksen pääsyistä on ollut 207-senttinen, 22-vuotias laituri Petri Heinonen, joka päätyi Uuteenkaupunkiin alkuvuonna 2009 Espoon Hongasta. Heinosen Espoossa viettämä puolitoistakautinen sujui takellellen, mutta Uudessakaupungissa hänestä on kehittynyt eräs liigan parhaista kotimaisista pelaajista.

- Ainahan on kiva pelata entistä seuraa vastaan, mutta ei se mitään ylimääräisiä paineita aseta. Hyvä ja kokenut joukkue vastassa, ja mielenkiintoista pelata tuttuja jätkiä vastaan. Koko kausi on mennyt mukavasti ja siitä jatketaan, miettii Heinonen.

Hongan kulmakiviin kuuluu puolestaan maajoukkuetakamies Tuomas Iisalo, 28, joka metsästää uransa ensimmäistä Suomen mestaruutta. Läpi kauden tasaisen kovilla tehoilla pelannut Iisalo lähtee pudotuspeleihin luottavaisena.

- Kova otteluruuhka on takana ja VTB-liigasta tuli pelkkiä tappioita, mutta saimme koko joukkueena erittäin paljon kokemusta ja osviittaa siitä, mihin suuntaan harjoitteluamme ja pelaamistamme pitää viedä. Olemme päässeet lepuuttamaan avainpelaajiamme nyt parin viikon ajan ja valmistautuneet ottelusarjaan huolellisesti.

Runkosarjan kohtaamiset

29.09.2010 Korihait – Honka 92–82 (42–34)
17.11.2010 Honka – Korihait 84–78 (48–43)
07.01.2011 Korihait – Honka 84–66 (41–34)
19.02.2011 Honka – Korihait 86–100 (49–51)

Keskinäisten otteluiden hahmot

Korihait:
James Reaves: Pts 17,0, Lev 10,8, 2P 48,0 %, 3P 80,0 %
Bojan Sarcevic: Pts 16,8, Lev 3,3, Sy 5,3, Ri 1,5, 2P 50,0 %, 3P 37,5 %, 1P 85,0 %
Nigel Moore: Pts 16,3, Lev 7,0, Sy 2,5, Ri 1,3, 2P 58,1 %, 3P 40,9 %
Lawrence Wright: Pts 14,3, Lev 4,8, Sy 2,0, Ri 1,0, 2P 51,4 %, 3P 41,7 %, 1P 50,0 % 

Honka:
Jamar Wilson (3 ottelua): Pts 20,3, Lev 3,3, Sy 2,7, Ri 2,7, 2P 48,7 %, 3P 33,3 %, 1P 84,2 %
John Williamson: Pts 19,8, Lev 7,3, Sy 1,8, Ri 1,5, 2P 59,6 %, 1P 81,0 %
Tuomas Iisalo: Pts 15,3, Lev 1,8, Sy 1,3, 2P 38,9 %, 3P 46,9 %, 1P 50,0 %
Corey Belser (3 ottelua): Pts 14,7, Lev 6,3, Ri 1,3, 2P 50,0 %, 3P 50,0 %, 1P 69,2 %

Otteluparin tärpit

… Korihait lähtee pudotuspeleihin kotiedun turvin ensimmäistä kertaa sitten kevään 1987. Uusikaupunkilaiset voittivat kauden 44 ottelustaan 28 ja 22 kotiottelustaan peräti 19 (voittoprosentti 86,4 %). Saldollaan Korihait on liigan toiseksi paras kotijoukkue Tampereen Pyrinnön jälkeen.

… Honka pelasi Korisliigan ja Suomen cupin lisäksi kaudella 2010/11 kansainvälistä VTB United-liigaa kymmenen ottelun verran. Hongan vastustajia kovatasoisessa sarjassa olivat mm. kuusinkertainen Euroliigan mestari Moskovan TsSKA, Eurocup-kauden mestarisuosikki Unics Kazan sekä hallitseva Liettuan mestari Lietuvos Rytas Vilna.

… Hongan takamies Jamar Wilson oli paitsi VTB-Liigan, myös Korisliigan runkosarjan paras pisteidentekijä. Wilson ylsi VTB:ssa 18,8 pisteen ja Korisliigan runkosarjassa 22,3 pisteen kokonaissaldoihin.

… Korihaiden 207-senttinen, 22-vuotias Petri Heinonen on kuulunut vuodenvaihteen jälkeen Korisliigan tehokkaimpiin kotimaisiin pelaajiin 14,6 pisteen ja 5,5 levypallon keskiarvoillaan. Heinonen saapui Korihaihin alun perin Hongasta, joka vuokrasi laiturinsa Uuteenkaupunkiin helmikuussa 2009.

… Tammikuun 1992 ja marraskuun 2007 välillä Honka ehti masentaa Korihait kotikentällään hakemalla uusikaupunkilaisista muhkeat 22 peräkkäistä voittoa. Sittemmin puntit ovat tasoittuneet, ja joukkueiden seitsemästä edellisestä Espoossa pelatusta ottelusta Korihait on voittanut neljä.

Otteluparin perustiedot

Lue myös seuraavat

 
11.2.2026 21:14 Korisliiga

Bisons alemman jatkosarjan kärkeen Tevaun Kokon lähes järjettömällä tuplatuplalla – illan muita onnistujia Lahti ja Vilpas

Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.

10.2.2026 20:39 Korisliiga

KTP paineli Seagullsin edelle ylemmässä jatkosarjassa tiukalla otteluvoitollaan

Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.

8.2.2026 18:55 Korisliiga

Lohkojohtaja Katajan etumatka kapenee – isännät vetivät pidemmän korren Kouvolassa

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.

7.2.2026 19:38 Korisliiga

Bisons tarrasi pudotuspelipaikkaan rajulla otteluvoitolla – ylemmässä lohkossa hait karhua vahvempia

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.

6.2.2026 20:44 Korisliiga

Laine ja Palmi jälleen vauhdissa – Pyrintö pitää kynsin hampain kiinni playoff-paikastaan

Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.

6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

Näytä lisää vastaavia