Virtanen tekee seuraa Nenoselle Katajan sairastuvalla

1.11.2011 Korisliigan kärkikahinoissa mukana oleva Joensuun Kataja on saanut jobinpostia. Kataja menettää riveistään maajoukkuekonkari Petri Virtasen vähintään kuukaudeksi murtuneen sormen vuoksi. Virtanen tekee seuraa Katajan sairastuvalla Juho Nenoselle, joka on lonkkavaivaisena sivussa ainakin vuodenvaihteeseen saakka.

Katajan maajoukkuemies Petri Virtanen on alkukaudesta ollut sarjan toiseksi paras syöttäjä ja tarkin vapaaheittäjä. Kuva: Kai Kilappa.

- Kyllähän tämä taas kirpaisee. Pelaamme nyt pitkään ilman kahta maajoukkuetason miestä ja vaikka meillä on edelleen riittävästi hyviä pelaajia terveinä, niin eihän se voi olla näkymättä, sanoo Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

Elo-syyskuisissa EM-kisoissa Suomea edustanut Virtanen on aloittanut kauden 10,9 pisteen ja peräti 5,4 koriin johtaneen syötön ottelukohtaisin keskiarvoin. Viime kaudella Korisliigan kaikkien aikojen syöttötilastoykköseksi siirtynyt Virtanen pitää hallussaan kuluvan kauden syöttötilastossa kakkossijaa.

Lisäksi Virtanen on ollut alkukaudesta sarjan tarkin vapaaheittäjä bonusheittojen upottua naruihin 95,2 prosentin tarkkuudella (20/21).

Virtasen loukkaantumisen myötä Kataja-miehistössä on enää kolme sellaista pelaajaa, jotka ovat pystyneet osallistumaan kauden kaikkiin kahdeksaan liigaotteluun. Vuorollaan lasaretin puolella ovat tähän mennessä käyneet Juha Sten, Sami Lehtoranta, Antti Kanervo, Ville Viita, Ilari Tolvanen ja Nenonen.

- Toivotaan, että pääsisimme heti joulun jälkeen harjoittelemaan ja pelaamaan parhaalla kokoonpanolla, Toijala heittää viestiä Korvatunturin suuntaan.

Kataja pelaa seuraavan kerran keskiviikkona (2.11.) Lahdessa paikallisen Namikan vieraana.

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia