Virtanen johdattaa Katajan mestaruustaisteluun

2.10.2008 Joensuun Katajan murheellinen pelikausi 2007-08 loukkaantumisineen ja valmentajavaihdoksineen on menneen talven lumia. Petri Virtasen paluu Lappeenrannasta Joensuuhun ja Sami Lehtorannan tervehtyminen on palauttanut Katajan Korisliigan mestarisuosikiksi.

Katajan päävalmentaja Ray Ailus kertoo alkavan kauden kokoonpanon olevan hänelle mieluinen paketti.

– Olemme apuvalmentajani kanssa valinneet pelaajat ja mielestäni olemme onnistuneet varsin hyvin.

Virtasen lisäksi Katajan tulopuolelle merkitään Hongasta saapunut 202-senttinen, 21-vuotias kova-asenteinen laitahyökkääjä Juho Nenonen, jonka odotetaan puhkeavan kukkaan Joensuussa, sekä kovan 1-1-puolustajan ja tarkan kaukoheittäjän maineessa oleva Jussi Eskola. Uusia tuttavuuksia joukkueessa ovat myös amerikkalaiset Ty Harrelson, Jeremiah Wood ja Quinnel Brown, jotka ovat osoittaneet sopivansa Katajan palettiin erinomaisesti.

Viime kauden runkopelaajistaan Kataja on onnistunut säilyttämään kokoonpanossaan Lehtorannan lisäksi loukkaantumisesta toipuvan Anssi Kinnaslammen. Kauden alkaessa Katajalla on käytössään liigan ehkäpä kovatasoisin kahdeksikko.

– Kyllä meidän tavoitteemme on voittaa mestaruus. Meillä on kuitenkin 11 pahinta vastustajaa, joista jokainen pitää hoitaa vuorollaan, toteaa Ailus.

Team Componentassa läpimurtonsa viime kaudella tehnyt Eskola kertoo odottaneensa mahdollisuutta päästä Ailuksen valmennukseen jo vuosia. Eskola kertoo saaneensa Ailukselta juuri sitä, mitä hän on tilannut.

– Reiskan alaisuudessa oleminen on ollut mahtavaa. Hän on hyvällä tavalla vaativa koutsi, joka ei tyydy puolittaiseen suoritukseen.

Vaikka kevääseen on vielä pitkä matka, Ailus on muodostanut jo kuvansa ihanteellisesta finaalivastustajasta.

– KTP monestakin syystä ja Kouvot yhdestä syystä. Mutta finaaleihin pitää mennä ottelu kerrallaan.

LrNMKY:llä takanaan täysremontti

Viimeisen neljän pelivuoden aikana kaksi SM-kultaa, yhden SM-pronssin ja kolme Suomen cupin kultaa haalinut Lappeenrannan NMKY joutui vakavaan paikkaan viime keväällä organisaation taloudellisten epäselvyyksien vuoksi. Menestyksekkäästi FIBA Eurocupissa pelannut LrNMKY joutuikin kesällä lähes täydellisen muutoksen eteen. Maajoukkuemiehet Aki Ulander, Juha Sten ja Petri Virtanen vaihtoivat maisemaa, kuten myös amerikkalaiset Adrian Henning ja Ivan Harris. Ainoa joukkueeseen jäänyt runkopelaaja on 199-senttinen, 33-vuotias taisteluratsu Pasi Riihelä.

Myös mies LrNMKY:n penkin päädyssä vaihtui. Mika Turunen otti vastaan pestin Luxemburgista ja hänen tilalleen palkattiin pitkän päivätyön Tampereen Pyrinnön valmentajana tehnyt Jarmo Laitinen.

– Jokainen lajia seurannut tietää, että henkilökohtaisesti väsyin Tampereella. Vaihtelu on aina tervetullutta ja toistaiseksi kaikki on mennyt Lappeenrannassa hyvin, kertoo Laitinen.

Riihelän lisäksi LrNMKY luottaa vahvasti ulkomaalaiskolmikkoonsa. Amerikkalaiset Jerel Blassingame, HL Coleman ja Demetrius Brown ovat osoittautuneet monipuolisiksi pelimiehiksi, jotka pystyvät Riihelän ohessa palauttamaan LrNMKYn pudotuspelitaisteluun. Elämänsä tilaisuuden saavat myös viime vuosina vähille minuuteille jääneet Viljami Vanjoki, Janne Rekola, Jouko Järvinen ja Tuukka Kulha.

– Meillä on ehkä heikompi lähtötaso kuin edellisinä kausina, mutta joukkueessamme on paljon nälkäisiä kavereita, jotka ovat kuluttaneet perseensä puhki penkillä istuessa. Mielestäni pelimme näyttää erittäin hyvältä siihen nähden, että ollaan oltu vasta viikko kasassa, pohtii Laitinen.

Kokenut Riihelä katsoo Laitisen mukanaan tuoman harjoitteluilmapiirin muutoksen olevan käänne hyvään suuntaan.

– Me olemme pelanneet todella puolustusvoittoista koripalloa ja päästy juoksemaan paljon nopeita, joka ei ole Lappeenrannalle ollut viime vuosina ominaista. Jarkki on pistänyt pelaajien aivot toimimaan. Kesän aikana on ollut todella kiva pelata.

Heikentyneestä kokoonpanosta huolimatta Riihelä ei suostu lähtemään kauteen altavastaajana. Lappeenrannassa on totuttu menestymään ja Riihelä odottaa menestystä nytkin.

– Tavoitteet pitää asettaa korkealle, että löytyy tekemisen halua. Pitää kuitenkin olla realisti ja opetella toimimaan uuden joukkueen kanssa yhtenäisesti, olla se joukkue isolla J:llä. Odotamme tietysti kevätkaudesta syyskautta parempaa.

Laitinen jakaa kiitoksia Lappeenrannan aktiiviselle taustaryhmälle, joka murheelliselta näyttäneeltä taloustilanteesta huolimatta pystyi takaamaan LrNMKY:n säilymisen liigakartalla.

– Taustaryhmä on tehnyt ison työn sen eteen, että me voidaan pelata. Meidän on joukkueena taattava se, ettei taustaryhmän työ valu hukkaan. Toistaiseksi kaikki on toiminut oikein hyvin ja minä uskon, että lappeenrantalaisella koripallolla on tulevaisuutta.

Tarmo pyrkii uuteen nousuun talkootyöllä

Porvoon Tarmo käväisi kevään puolivälierissä lähellä suuryllätystä pakottamalla lopulta välieriin edenneen ToPon viiteen täyteen otteluun ennen karsiutumistaan. Jo pudotuspeleihin pääsemistä pidettiin Porvoon ulkopuolella pienoisena yllätyksenä, sillä Tarmo lähti kauteen tarkoituksellisen matalalla profiililla.

– Periaatteessa hoitelemme edelleen menneisyyden häpeällistä taloudenhoitoa ja koetamme selvitä vähällä ja halvalla kaikesta tekemällä samalla mahdollisimman hyvää työtä urheilun saralla, toisen kautensa Tarmon valmentajana aloittava Lars Ekström kertoo.

Syyskaudella 2007 haparoivia otteita esittänyt Tarmo petrasi peliään vahvasti kauden edetessä ja oletettavaa on, että porvoolaiskannattajilla on syytä odottaa vieläkin parempaa alkavalla kaudella. Joukkueen kotimainen runko on pysynyt lähes samana, kotimaisena johtotähtenään monipuolinen laitahyökkääjä Esa Mäki-Tulokas. Myös Mikael Holmeen, Ville-Pertti Lindin, Pasi Pekkolan ja Henri Hirvikosken mestaruussarjakokemus tulee nousemaan tärkeään asemaan kauden aikana.

– Meillä on sellainen porukka, joka on valmis tekemään määrällisesti hirveästi töitä. Kesän aikana ei tarvinnut montaa kertaa käskeä ketään tekemään mitään paremmin. Jokaisen motivaatio oli todella kova, jakaa Ekström kiitosta joukkueelleen.

Taktiikkavelhona tunnetun Ekströmin joukkueet on tunnettu puolustuksestaan ja periksiantamattomuudestaan. Porvoo turvautuu edelleen vanhoihin tuttuihin resepteihin, mutta Ekström on keitellyt vastustajien kiusaksi myös uusia käärmeliemiä.

– Kehittymisen nimissä hyökkäyspelimme on taas jotain ihan muuta kuin aiempina vuosina ja puolustukseenkin on tehty lisäremonttia, kokenut valmentaja virnistää.

– Uusi pelisysteemimme on luovuuteen ja pelaajien vastuuseen sitoutuva. Uskon, että kyseessä on yleisöllekin ihan viihdyttävä pelitapa. Cupin matsissa Katajaa vastaan peli näytti hetkittäin jo ihan kivalta, kertoo Tarmon suomalaisiin profiilipelaajiin lukeutuva Pasi Pekkola.

Tarmo lähtee kauteen kolmen ulkomaalaispelaajan turvin. 208-senttinen Jessan Gray ja kaksimetrinen Mani Messy yrittävät korvata Mark McCarrollin ja Travis Leechin jättämän aukon Tarmon korin alla. Vain 178-senttinen Steve Barnes on vanhan liiton pelinrakentaja, joka keskittyy pitämään huolta pallosta ja avaamaan joukkuetovereilleen hyviä korintekopaikkoja.

– Pyritään uudistamaan ja parantamaan peliämme hiljalleen kauden edetessä ja pitämään virettä yllä siten, että kaikki pelaajat oppivat uutta. Tavoitteenamme on mestaruus ja sen tavoitteen voimme saavuttaa ujuttautumalla salakavalasti playoffseihin ja iskemällä kovaa siellä, lataa Ekström paineita Korisliigan ennakkosuosikkien niskaan.

Lue koko Koris.netin kausiennakkopaketti



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia