Vilpas jatkoi Hongan alamäkeä

10.12.2014 Tapiolan Honka hävisi keskiviikkoiltana jo kuudennen ottelunsa putkeen Korisliigassa. Nyt espoolaisia kuritti Salon Vilpas, joka haki Tapiolasta vierasvoiton lukemin 85–71 (36–40) ja nousi samalla sarjataulukossa kahdeksanneksi juuri Hongan ohi.

Samu Kaaresvirta ja Vilpas voittivat Tapiolan Hongan vieraissa.

Tuukka Kotti ja Bisons taas vei Pyrintö kotonaan. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

Honka aloitti ottelun huomattavasti Vilpasta vahvemmin, mutta vierasjoukkue sai hiljalleen juonesta kiinni. Viimeisellä neljänneksellä Vilpas oli jo suorastaan ylivoimainen voittaen kymmenminuuttisen 30–16.

 

– Ensimmäinen puoliaika oli meiltä aika kuritonta peliä molemmissa päissä. Tauolla palautettiin mieliin sitten joukkueen pelisuunnitelmaa, Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki kertoi.

 

Hongan selkeä ykköspelaaja oli Ike Udanoh (16/17). Hän sai parhaiten tukea Okko Järveltä (15/8). Pitkän loukkaantumisen jälkeen kentille palannut huippulupaus Anton Odabasi keräsi kauden ensimmäisessä ottelussaan saldon 8/8.

 

Salolaisten ja samalla koko kentän näkyvin hahmo oli Juan Pattilo (27/15). Darren Dunacanin saldo oli 16/4 ja William Walkerin 12/16.

 

Valmentaja Tupamäki kiitteli myös Vilppaan vaihtopelaajien panosta.

 

– Saimme onnistumisia laajalla rintamalla. Kun pääsimme karkumatkalle neljännen jakson alussa, meillä oli sillä hetkellä kentällä kolme vaihtopelaajaa.

 

 

Pyrintö hävisi taas vieraskentällä

 

Loimaan Bisons nappasi keskiviikkona 78–71 (42–29) -kotivoiton Tampereen Pyrinnöstä.

 

Bisons oli kahden kansainvälisillä kentillä ahkeroineen, mutta Korisliigassa odotettua vaisummin esiintyneen ryhmän kohtaamisessa parempi etenkin pallovarmuudessa ja kolmen pisteen heitoissa. Pyrintö menetti pallon peräti 16 kertaa, kun Bisons selvisi yhdeksällä menetyksellä. Kolmoskaaren takaa Bisons saalisti 15 pistettä Pyrintöä enemmän.

 

Kotivoitto oli Bisonsille kauden viides kuudessa Korisliigan kotiottelussa. Hallitseva mestari Pyrintö on sen sijaan voittanut vain yhden seitsemästä vierasottelustaan.

 

Loimaalaisten parhaita olivat Tuukka Kotti (15/6) ja Anthony Hillard (14/11).

 

Pyrinnön ykkönen sekä pisteissä että levypalloissa oli Damon Williams (16/14). Tupla-tuplaan ylsi myös Will Harris (11/11).

 

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia