Viikon tauko tervetullut pudotuspelien joukkueille

21.3.2005 Koripallon Sparliigan pudotuspelipaikkansa runkosarjan viimeisellä kierroksella varmistanut Espoon Honka on toipumassa sitä kohdanneesta rajusta flunssa-aallosta. Viikon tauko ennen puolivälierien alkua on tervetullut myös muilla pudotuspelipaikkakunnilla.

Hongan kapteeni Olli Nikitin joutui seuraamaan ratkaisevaa kotiottelua Namika Lahtea vastaan Tapion Urheiluhallin lehtereiltä, kun kuume oli noussut sunnuntaiaamuna äkillisesti 39 asteen tuntumaan.

Nikitinin ohella Hongan kokoonpanosta runkosarjan ratkaisevalla päätöskierroksella puuttui Petteri Koponen. Syy oli sama, eli flunssa. Lisäksi Donald Williams pelasi keskenkuntoisena, oltuaan flunssan kourissa torstaista lähtien.  

- Nyt tuntuu jo paremmalta. Kuume on laskenut, joskin olo on tietenkin vielä flunssainen. Onneksi ensimmäinen puolivälieräottelu Lappeenrannan NMKY:tä vastaan pelataan vasta ensi sunnuntaina (27.3.). Minulla ja samalla koko joukkueella riittää siis aikaa toipumiseen, kiteytti Nikitin sanoman, joka sopisi joukkueelle kuin joukkueelle. 

Honka ei nimittäin ole pudotuspelijoukkueista ainoa, jolle viikon tauko runkosarjan päätöksen ja puolivälierien alun välissä tekee hyvää. Flunssiaan ja erilaisia vaivojaan ovat parannelleet mm. Lappeenrannan NMKY:n Chanan Colman ja Matthew Williams sekä Pasi Riihelä, KTP Basketin Pasi Heinonen ja Ronald DeGray, Namika Lahden Monte Cummings ja Tom Gustafsson, Aura Basketin Juha Sten.

Nähtäväksi jää, ketkä miehistä toipuvat täyteen pelikuntoon, kun ensimmäisissä puolivälierissä isketään yhteen sunnuntaina 27.3.

Sparliigan puolivälierissä kohtaavat otteluparit Lappeenrannan NMKY - Honka, Namika Lahti – Joensuun Kataja, Aura Basket – Porvoon Tarmo ja Pussihukat – KTP Basket. Tulevan sunnuntain lisäksi muut pelipäivät ovat 30.3. ja 1.4. sekä tarvittaessa 3.4. ja 4.4. Välieriin selviää kolmella voitolla.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/pudotuspelien_ohjelma/
 
16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

Näytä lisää vastaavia