2.8.2024 11:26 Bisons Loimaa on solminut yhden kauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Victor Iwuakorin kanssa. 24-vuotias Iwuakor saapuu Loimaalle aloittamaan ammattilaisuraansa vietettyään edelliset viisi kautta Yhdysvaltojen yliopistosarjassa NCAA:ssa.

Nigeriasta kotoisin oleva, mutta myös Yhdysvaltojen passin omaava 201-senttinen ja 102-kiloinen Iwuakor on urheilullinen pelaaja, jonka pääasialliset avut löytyvät puolustuspäästä. Isoksi mieheksi jalka liikkuu puolustussuuntaan ihailtavalla tavalla ja hyvin liikkuva pelaaja myös nousee korkealle tarvittaessa. Viimeisellä kaudellaan NCAA:ssa Southern Mississippin yliopistossa pelannut Iwuakor tilastoi huimat 2,3 torjuntaa ottelua kohden.
Kaksi ensimmäistä yliopistokautta Iwuakor vietti Oklahomassa. Kolmannen ja neljännen kauden hän pelasi kovassa UNLV:n yliopistossa. Vastuuta kertyi kasvavissa määrin, kun neljännellä kaudella UNLV:ssä Iwuakor pelasi keskimäärin 17 minuuttia ottelua kohden. Tilastoikseen Iwuakor tehtaili kolme pistettä ja neljä levypalloa ottelua kohti.
Viimeisellä kaudellaan Southern Mississippissä vastuu kasvoi runsaasti. Iwuakor aloitti 27 pelaamastaan 32 ottelusta joukkueen aloitusviisikossa ja peliaikaa kertyi runsaat 26 minuuttia ottelua kohden. Kymmenen pistettä ja kuusi levypalloa tilastoihin nikkaroinut Iwuakor siis pelasi yliopistossa viisi kautta, joka oli mahdollista koronaviruksen aikaan yliopistoissa pelanneille pelaajille.
– Victor halusi viimeiselle kaudelleen isomman vastuun ja sen hän löysi Southern Mississippistä. Puolustuspäähän erikoistunut pelaaja, joka pystyy puolustamaan sekä kaarella että sisällä. Victor tulee meillä pelaamaan pelipaikkoja 4 ja 5 muodostaen Jeremiah Woodin kanssa mielenkiintoisen ja toisistaan hyvin erilaisen etukentän kaksikon. Viimeisellä kaudella myös kolmen pisteen heitto alkoi löytymään hyökkäyspään repertuaarista ja uskomme, että tämä osa-alue kehittyy ensi kauden aikana Victorin kanssa entisestään, Bisonsin päävalmentaja Konsta Mastomäki kertoo seuran uutisessa.
Bisonsin kokoonpano on tämän sopimuksen myötä valmis alkavaan Korisliiga-kauteen. Iwuakorin lisäksi Bisonsin paidassa nähdään Vesa Heinonen, Aapeli Alanen, Tevaun Kokko, Eemeli Hollo, Justus Kilpinen, Elias Pura, Kosmo Erola, Viont’e Daniels, Jeremiah Wood sekä Symir Torrence.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.