29.5.2007 Nuorten maajoukkueista viime kausien aikana tutuiksi tulleet Jari Vanttaja ja Turo Lehtonen ovat solmineet vuoden mittaiset sopimukset Korisliigan karkkilalaisjoukkue Team Componentan kanssa. Vanttaja siirtyy Componenta-paitaan Baylorin yliopistosta, Lehtonen puolestaan Forssan Koripojista.
20-vuotias Oulun NMKY:n kasvatti Vanttaja pelasi kaudella 2004-05 Korisliigassa 27 ottelua Hongan joukkueessa, jonka jälkeen hän siirtyi kahdeksi vuodeksi Bayloriin. Aiemmin toukokuussa Vanttaja ilmoitti jättävänsä Baylorin ja palaavansa Suomeen.
Peräti 207-senttinen Vanttaja on esiintynyt kahdesti miesten maajoukkueessa sekä pelannut 75 nuorten maaottelua.
Turo Lehtonen on helsinkiläisseura ToPon kasvatti, joka esiintyi toissa kaudella 31 kertaa Korisliigassa kasvattajaseuransa väreissä sekä kaksoislisenssillä 18 ottelussa I divisioonan Rekolassa. Kuluneella kaudella 21-vuotias ja 187-senttinen takamies keräsi kokemusta Forssan Koripoikien joukkueessa I divisioonassa tehtaillen keskiarvoikseen 5,3 pistettä ja 1,3 levypalloa. Lehtoselle nuorten maaotteluita on kertynyt 38.
Team Componentalla on nyt koossa kuusi pelaajasopimusta. Aiemmat sopimukset on tehty Jussi Eskolan, Tuomas Järvisen, Jarkko Kyllösen sekä Sami Syrjälän kanssa. Joukkuetta valmentaa Eero Nikkarinen.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.