Tunnelma katossa Pyynikillä

8.5.2010 Tampereen Pyrinnön seurahistorian ensimmäinen koripallon miesten SM-kulta nostatti Pyynikin palloiluhallille ennennäkemättömän hurmoksen. Pyrinnön riveissä ei ollut yhtäkään pelaajaa, joka olisi päässyt nauttimaan miesten mestaruudesta, ja huuto oli sen mukainen.

Tätä hetkeä Pyrintö-kapteeni Antero Lehto ei unohda koskaan.

Damon Williams halusi mestaruushumussa korostaa joukkueensa yhtenäisyyttä.

Damon Williamsin (keskellä) ohella Suomen mestaruuden arkkitehteihin lukeutuivat Chris Hester (vas.) ja Kenneth Lowe (oik.).

Juhlan keskellä Pyrintö muisti kiittää arvokasta tukea niin kotikentällä kuin vieraissa antaneita tamperelaisfanejaan.

Mestaruusrituaaleihin kuului luonnollisesti valmentajan mestaruussuihku, johon Pieti Poikola revittiin kesken MTV3:n haastattelun.

Poikola (vas.) otti kippari Lehdon (oik.) tarjoilemasta suihkusta kaiken irti.

Näihin riehakkaisiin Pyrintö-juhliin päättyi koripallokausi 2009-10. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo & Matti Koskinen.

Kultamitalien jaon jälkeen Pyrinnön kapteeni Antero Lehto, 26, sai toimia seremoniamestarina ja pokata Pantteri-patsaan joukkueelleen. Pyrinnön mestaruusjuhlien ensitahdit löi myös parketilla Lehto, joka muutaman vaisumman heittoillan jälkeen tälläsi kaksi ensimmäistä kolmostaan pohjaan.

- Aivan mahtava fiilis. Mikään ei ole tuntunut niin hyvältä, kun Pantterin nostaminen tämän fantastisen yleisön edessä, Lehto riemuitsi.

- Ei tästä voisi päivä paremmaksi muuttua. Tämä on ollut fantastinen vuosi, sellainen, jonka muistaa koko elämänsä, hymyili Lehto kyynel silmäkulmassa kiillellen.

- Meillä ei ollut kauden alkua mitään muuta tavoitetta kuin Suomen mestaruus. Amerikkalaisvahvistukset pysyivät samana ja Pietin (Poikola) pelifilosofia oli taas vähän tutumpi. Tällaisen puolustuksen saa aikaiseksi ainoastaan, jos kaikki jätkät tuntevat toisensa niin hyvin kuin tänään, Lehto jatkoi.

Jo kolmannen kautensa Pyrinnön punapaidassa pelannut Kenneth Lowe oli mestaruuden ratkettua muun joukkueensa tavoin yhtä hymyä. Lowe saapui ensimmäisen kerran Tampereelle kaudella 2005-06, jolloin Pyrintö oli vielä kaukana mestaruuskamppailuista.

- On ollut hienoa nähdä, kuinka tamperelaiset ovat ottaneet koripallon omakseen viimeisten vuosien aikana. Viime vuoden välierätappion jälkeen jokaiselle jäi jotain näytettävää. Palkitsimme yleisömme, joka on ollut hienosti takanamme koko kauden ylä- ja alamäissä, veisteli Lowe.

Neljännen finaalin loppuvaiheilla uskomattomia koreja ToPo-puolustuksen yli lingonnut Lowe uskalsi puhua juhlahumun keskellä jo jatkostaan.

- Minä rakastan Tamperetta. Tahdon ehdottomasti tulla tänne takaisin ensi kaudella ja kokea saman uudestaan.

"Me olemme joukkue"

Neljännen ja viidennen ottelun henkilökohtaiseksi temmellyskentäkseen ottanut Damon Williams oli mestaruushetkellä vaiti ja liikuttunut. Edes yleisön "MVP"-huutojen keskeltä Williams ei tahtonut ottaa kunniaa mestaruudesta.

- Me olemme joukkue. Näethän, miten jätkät leikkaavat korisukkaa kukin vuorollaan tuolla takana? Monet puhuvat siitä, että minä, Kenny (Lowe) ja Chris (Hester) olemme ratkaisijoita, mutta emme olisi tässä ilman Antero Lehtoa, Joni Harjulaa, Olli Ahvenniemeä, Jesse Niemeä, puhumattakaan Pieti Poikolasta, kiitteli Williams.

- Media tahtoi puhua vain siitä, että tämä on Hanno Möttölä-Damon Williams-finaali, mutta heiltä jäi huomaamatta kokonaan nämä muut hienot pelaajat.

Kiitoksiaan halusi jakaa myös Poikola.

- Erityinen hatunnosto pelaajille ja apuvalmennukselle, sillä minun oli hirveän helppo johtaa joukkuetta, kun kentällä on johtajahahmoja ja valmennusringissä on takanani kavereita, jotka kertovat, mitä tapahtuu.

Pyrinnön yllätyskortti finaaleissa oli 193-senttinen, 20-vuotias Jesse Niemi, jonka uhrautuvainen terrieripuolustus piti Hanno Möttölän pitkälti ilman palloa kahdessa viimeisessä mestaruusottelussa. Niemi kohautteli hartioitaan toimittajien kysyessä Möttölän puolustamisesta.

- Puolustimme Hannoa kuin ketä tahansa oman joukkueensa tähteä. Tahdottiin pitää hänet ilman palloa ja onnistuimme. Eikä tämä vain Hannon puolustukseen ratkennut - Obie Trotter ja Corey Smith saatiin aika hyvin ulos tänään.

Punapaidoista ehkä värikkäimmin mestaruutta juhli Suomessa aiemmin Porvoon Tarmoa ja Team Componentaa edustanut Chris Hester, joka liittyi Pyrintöön kesken kauden 2008-09. Hester syöksyi kentän laidalla halaamassa yleisön edustajia ja tallensi digitaalikamerallaan tunnelmia parketilta käsin.

- Me määrättiin tahti ensimmäisestä peliminuutista alkaen. Tämä matsi oli kuin kausi pienoiskoossa: selvä johto alkuun, pieni horjunta puolivälissä ja älytön itsevarmuus lopussa, summasi Hester.

Vaikka Hesterin amerikkalaiskollegat Lowe ja Williams ilmoittivat jo mestaruushumun keskeltä palaavansa Pyrintöön ensi kaudeksi, laittoi Hester tähtäimen jo pelikauteen 2015-16.

- Tarkoituksena on pelata seuraavat pari vuotta vähän isommissa liigoissa Euroopassa. Sen jälkeen ryhdyn mielihyvin Damon Williamsiksi ja tulen takaisin Tampereelle päättämään urani, Hester ilakoi.

Lue myös seuraavat

 
29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

Näytä lisää vastaavia