5.2.2014 Korisliigan kuntopuntarin kärkijoukkueiden joukkoon viime viikkoina kiilannut Lapuan Korikobrat sai keskiviikkona kurinpalautuksen, kun Nilan Bisons jyräsi Pohjanmaalla vajaamiehisenäkin voiton kotiin luvuin 63–93 (32–42). Voittojen makuun pääsivät myös Pyrintö, Honka, Kataja, Korihait sekä KTP.
Ilpo Pehkonen oli Bisonsin jokerikortti Lapualla.
Matti Nuutinen nousi loimaalaisten pisteykköseksi.
Damon Williamsin Pyrintö kaatoi Vilppaan jo neljännen kerran tällä kaudella.
Jaraun Burrowsin Honka runteli Kouvoja Mansikka-aholla.
Jared Newson antoi lentonäytöksen Joensuussa.
Timo Heinonen pussitti KTP:n parhaat pisteet Lappeenrannassa.
Sami Ikävalkon Korihait haki ensimmäisen vierasvoittonsa 11 kuukauteen. Kuvat: Tytti Nuoramo, Matti O. Koskinen, Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Etenkin tulikuuman amerikkalaistroikkansa Kyle Fogg-Lawrence Kinnard-Jesse Perry johdolla tukun makeita voittoja liigan kärkijoukkueista hakenut Lapuan Korikobrat oli loimaalaisvieraitaan vastaan keskiviikkona aseeton.
Bisons puolusti joukkueena yhtenäisenä rintamana ja pakotti Korikobrien avainmiehet taistelemaan jokaisesta sentistä elintilaa kentällä viettämänään aikana. Lapualaisten turhautuessa ja väsyessä Bisons iski nopeilla harppuunahyökkäyksillä ja murjoi taululle 30 pisteen eron.
– Teimme päätöksen sallia Lapualle hyökkäyspäässä muutamia asioita, mutta vastaavasti pidimme huolen siitä, että joissain asioissa he eivät onnistuisi. Erinomaisen joukkuepuolustuksemme ansiosta saimme esimerkiksi Kyle Foggin (13/5/3 syöttöä) pidettyä selkeästi alle pistekeskiarvonsa, iloitsi Bisonsin apuvalmentaja Joonas Iisalo.
Kauttaan edelleen ilman loukkaantuneita Antto Nikkarista ja John Williamsonia jatkavasta Bisonsista esille Lapualla nousivat alkusyksyn sairasteluistaan toipuva Matti Nuutinen (20/5) sekä yhden pääsarjauransa parhaista otteluista pelannut Ilpo Pehkonen (16/2).
– Matti on petrannut koko ajan peliään ja Ipe on ollut todella hatunnoston arvoinen pelaaja Billy Keysin lähdön ja Antto Nikkarisen loukkaantumisen jälkeen, suitsutti Iisalo.
Nuutisen ja Pehkosen lisäksi Frank Robinson (16/8/3 syöttöä/3 blokkia) ja Mikko Koivisto (14/1) olivat loimaalaisten tuotteliaimmat.
Korikobrista Jesse Perry (16/6) oli piste- ja Lawrence Kinnard (11/11) levypalloykkönen.
Tampereen Pyrintö säilytti asemansa Korisliigan kärjessä nokittamalla Salon Vilpasta kotikentällään Pyynikillä pistein 89–78 (43–43).
Avauspuoliskon päätyttyä tasan teki Pyrintö-luotsi Pieti Poikola tarvittavat taktiset viilaukset kolmanteen jaksoon lähdettäessä, ja neljänneksen aikana tamperelaiset esittivät hetkittäin henkeäsalpaavan hyvää joukkuepeliä.
Tilanteessa 47–45 Pyrintö vei kolmeminuuttisen 11-2 ja nousi ratkaisevasti yli kymmenen pisteen johtoon. Vilpas kiilasi vielä viime minuuteilla parhaimmillaan viiden pisteen päähän (83–78), jonka jälkeen Pyrintö meni menojaan.
– Salon hyvä pallonliike sai meidät vaikeuksiin ja he heittivät kovalla prosentilla koriin. Toiselle jaksolle tultaessa katsoimme vähän, mistä Vilppaan tilanteet syntyivät ja pystyimme reagoimaan niihin. Energiatasomme kentällä oli mainio. Hyökkäsimme koria kohti, jolloin heikomman kaukoheittopelin kestää hyvin, Poikola analysoi.
Damon Williams (18/8) oli tasaisen Pyrinnön ykkönen, vanavedessään BJ Raymond (13/3), Antero Lehto (13/0/5 syöttöä), Kelvin Lewis (13/4) ja Petri Heinonen (11/3).
Vilppaasta Joseph Harris (20/5/5 syöttöä) ja Shawn Atupem (20/5/5 syöttöä) pussittivat korkeimmat pisteet ja Mikael Sandberg (14/5) jatkoi hyviä otteitaan.
Kolmannen pelinsä neljän päivän sisään pelannut Kouvot oli kotikentällään Mansikka-aholla puhditon ja vetämätön Tapiolan Hongan saavuttua Kymenlaaksoon vieraisille.
Honka käytti Kouvojen otteluruuhkaa sumeilematta hyödykseen ja sai kouvolalaisten jalat solmuun pakottamalla rakkikoirapuolustuksella Kouvot ylitöihin. Ero kasvoi jo avausneljänneksen loppuun mennessä kymmeneen pisteeseen ja pelin tauottua taululla komeilivat Hongan 78–98 (38–51)-voittolukemat.
Espoolaisten ilotulituksessa Ronnie Clark (21/7), Jaraun Burrows (20/11/3 riistoa), Brady Morningstar (19/5/6 syöttöä/3 riistoa) ja Tuomas Iisalo (12/2) kairasivat kaksinumeroiset pisteet.
Kouvoista Matt Gibson (21/5) ja Gregg Thondique (17/12) nousivat esille. Myös Justin Hawkins (13/3) palasi Kouvo-paitaan muutaman viikon toipilasajan jälkeen.
Kataja Basket on saanut viime viikkoina nautiskella väljästä pelirytmistä sekä kotiotteluiden putkesta ja parantanut joukkuepelaamistaan pikku hiljaa viikkojen edetessä.
Lonkkaleikkauksesta toipunut päävalmentaja Jukka Toijala sai keskiviikkona palata tyytyväisenä penkin päähän, kun Kataja runteli iloisen hyökkäyspään esityksen myötä Kauhajoen Karhun pistein 102–87 (53–43).
Karhu teki Katajalle kiusaa avausneljänneksellä tavaramerkkipuolustuksellaan, mutta toisella neljänneksellä Kataja sai kaasuhanat auki ja tulitti 33 pistettä Mike Morrisonin, Teemu Rannikon ja Petri Virtasen johtaessa showta.
Pelin jälkipuoliskolla Kataja jatkoi Karhun turhauttamista puolustuspelillään ja ilotteli sadan pisteen rajan rikki toisessa päässä kenttää.
Joensuulaisista Petri Virtanen (19/3/4 syöttöä) esitteli kauden parastaan, eivätkä sen kehnommiksi jääneet myöskään Mike Morrison (18/10/2 blokkia), Sami Lehtoranta (14/4/4 syöttöä), Teemu Rannikko (14/0/3 syöttöä), Jared Newson (13/1) ja Alex Wesby (12/2).
Karhusta Andre Williamson (20/7/3 riistoa/2 blokkia) ja Markus Molenius (13/0) pelasivat parhaiten.
Namika Lappeenrannalle merkittiin liigataulukkoon keskiviikkona viides perättäinen tappio, kun KTP-Basket tuli, näki ja voitti karjalaisisännät pistein 68–80 (23–36).
Kotkalaiset hyökkäsivät Lappeenrannassa kuin käsijarru päällä, mutta toisessa päässä kenttää vieraat ajoivat Namikan täysin mukavuusalueiltaan. Namikan onnistumiset jäivät satunnaisiksi ja painottuivat neljänteen jaksoon pelin jo ratkettua, kun KTP keskittyi kohentelemaan voittotiliään.
Timo Heinonen (17/5) ja Ryan Ayers (15/9/2 blokkia) olivat kotkalaisten tuotteliaimmat.
Namikan peli lepäsi Todd Brownin (22/6/4 riistoa) ja Greg Loginsin (16/9) varassa.
Korisliigan jumbojoukkue Uudenkaupungin Korihait vastasi keskiviikkokierroksen yllätyksestä hakemalla komean 90–100 (39–44)-vierasvoiton kovavireisen Namika Lahden kotikentältä Suurhallista.
Edellisen kerran vieraissa 11 kuukautta sitten voittanut Korihait ei vielä avauspuoliskolla esittänyt ihmeitä, mutta oli isäntäjoukkuetta energisempi ja pääsi tauolle viiden pisteen johtoasemassa.
Pelin jälkipuoliskolla Korihailta tuntui löytyvän joka käänteessä nokitus isäntien yrittäessä tasoitus- ja kavennuskoreja, ja neljännen jakson edetessä usko voittoon tarttui vierasjoukkueen jokaiseen pelaajaan.
Vierasvoitto kypsyi lopulta viitisen minuuttia ennen loppua, kun Korihait venytti 71–75-johtonsa hetkessä 11 pisteeseen amerikkalaispelaajiensa onnistumisilla.
Josh Dollard (31/18), Chace Stanback (24/6/3 syöttöä), Sami Ikävalko (16/0/3 syöttöä/3 riistoa), James Padgett (14/5) ja Mikko Jalonen (13/3) olivat kukin mainiolla pelipäällä.
Namikasta Robert Arnold (28/3) nousi tasolleen.
(Basket.fi)
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.