11.12.2003 Kun KTP:n Roope Mäkelä rikkoi SM-Koriksen runkosarjassa viime kierroksella 1.000 koriinjohtaneen syötön rajan, niin keskiviikkona saman teki Kouvojen Jukka Toijala. Toijala antoi ottelussa Joensuun Katajaa vastaan neljä syöttöä.
Keskiviikon ”namupasseilla” 31-vuotiaan Toijalan kaikkien aikojen kokonaismäärä nousi tasan tuhanteen syöttöön. Syksyllä 1993 ensimmäisen SM-sarjapelinsä pelanneen Toijalan ottelukohtainen syöttökeskiarvo on 3,36.
Kaikkien aikojen syöttötilaston kärjessä on nyt todellinen tungos. Kärkipaikkaa pitää edelleen aktiiviuransa päättänyt Kari-Pekka Klinga 1.016 syötöllään. Lähituntumassa seuraavat Roope Mäkelä (1.004), valmennushommiin jo siirtynyt Gerald Lee (1.000) ja Jukka Toijala (1.000).
Keskiviikon kierroksella nähtiin toinen tasalukuylitys, kun KTP:n Markus Myllylä rikkoi 1.000 levypallon rajan napsimalla Lappeenrannassa neljä levyriä. Hänen SM-runkosarjauransa yhteinen levypallomäärä on nyt 1003 ja ottelukohtainen keskiarvo 3,9.
Myllylä pelasi ensimmäisen mestaruussarjaottelunsa 10.10.1994 ottelussa Namika Lahti-KTP. Hänellä on menossa kymmenes SM-kausi, kaikki KTP:n edustusasussa.Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.