10.10.2010 Korisliigassa ainoana joukkueena ilman voittoa oleva Porvoon Tarmo pääsi sunnuntain ainoassa liigapelissä lähelle avausvoittoaan. Espoon Honka käänsi kuitenkin tasaisen pelin lopussa 83-79 (46-46) -kotivoitokseen.

Tuomas Iisalo ratkaisi kolmosellaan voiton Hongalle. Kuva: Francois Perthuis.
Tarmo on hävinnyt kauden viidestä pelistään jo neljä täpärästi vain 1-4 pisteen erolla.
Espoossa Tarmo kärkkyi yllätystä lähes loppuun asti, kun se johti viimeisen minuutin alettua 78-77. Tuomas Iisalon kolmonen 44 sekuntia ennen loppua käänsi johdon Hongalle, joka teki viimeiset pisteensä vapaaheitoilla.
- Otimme taas taisteluvoiton. Olen ylpeä tavasta, jolla pystyimme kääntämään ottelun eduksemme. Paikkapuolustuksemme toimi ja se oli yksi ratkaisutekijöistä, sanoi Hongan valmentaja Pekka Salminen.
Hongan tehokkaimpia olivat Jamar Wilson 23:lla ja Iisalo 19 pisteellä.
- Olemme hävinneet pienten virheiden takia. Niukoista tappioista huolimatta usko ei ole kuitenkaan vielä mennyt, vakuutti puolestaan Tarmon valmentaja Jouni Grönroos.
Tarmosta Jonathan Heard heitti 22 pistettä. Jerrah Young keräsi 21 pistettä ja 18 levypalloa.
(STT)
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.