Salon Vilpas teki uusia sopimuksia

5.6.2010 Korisliigakauteen valmistautuva Salon Vilpas on solminut kolme jatkosopimusta kaudelle 2010/11. Vilppaan riveissä jatkavat seuran omat kasvatit Lauri Tiainen, Sami Himberg sekä Jussi Savolainen.

Tässä korille ajava Lauri Tiainen on yksi Vilppaan kolmesta tuoreimmasta sopimuspelaajasta.

Kesänsä Belizen maajoukkueessa viettävä takamies Charlie Burgess on Vilppaan kiikarissa tulevaksi kaudeksi. Kuvat: Francois Perthuis.

Vilppaalla on Tiaisen, Himbergin ja Savolaisen sopimusten jälkeen koossa kahdeksan pelaajasopimusta. Muut pelaajasopimusta ovat seuran riveissä jo viime kaudelta tutut Samu Kaaresvirta, Roope Ahonen ja Tuomas Tenkanen sekä Kouvoista siirtyvät Jukka Kataja sekä Matti Nuutinen.

- Joukkueen kotimainen runko näyttää hyvältä. "Uudet" nuoret sopimuspelaajat tuovat hyvää energiaa joukkueeseen. Pelaajien kannalta on hyvä, että uuden valmentajan myötä kaikilla on mahdollisuus lähteä puhtaalta pöydältä kauteen. Näyttöpaikkoja on pitkälle syksyyn, toteaa Vilppaan päävalmentaja Kimmo Vyyryläinen.

Viime kauden jatkajista Lauri Tiainen siirtyi joulun jälkeen armeijan harmaisiin ja viimeisteli kauden keskiarvoikseen 3,1 pistettä ja 1,2 levypalloa ottelua kohden. Korisliigan piste-ennätyksekseen Tiainen heitti 27 pistettä KTP:ta vastaan. Tiainen on parhaillaan Haminassa Upseerikoulussa, mutta palaa elokuun alussa takaisin Säkylään.

- Potentiaalia löytyy, ja eiköhän armeijatilanne helpota alkusyksystä. Ainakin matkat lyhenevät, Vyyryläinen arvioi.

Sami Himberg sekä Jussi Savolainen pelasivat viime kaudella selkeissä puolustusrooleissa. Savolaisen kausi meni pitkälti pilalle polvivamman johdosta, ja mies pelasikin vain 12 ottelua.

Amerikkalaiset syyniin, Sainio kakkoseksi

Vilppaan amerikkalaispelaajien hankinta on vasta alkuvaiheessa. Amerikkalaiskolmikko on tarkoitus lennättää Salon katukuvaan elokuun lopulla. Viime kauden pelaajista Charlie Burgess on vahvasti mukana seuran suunnitelmissa. Burgess liittyy kesäkuun puolivälissä Belizen maajoukkueen matkaan.

- Olin erittäin tyytyväinen olooni Salossa. Ihmiset olivat mukavia, ja tulen mielelläni takaisin, totesi Burgess viime viestissään.

Vilpas kertoo rekrytoivansa kaksi muuta amerikkalaisvahvistusta pitkään päähän, jos Burgessin kanssa syntyy jatkosopimus. Vyyryläisen suunnitelmissa on selkeä sisäpelaaja ja korintekoon pystyvä yleispelaaja.

Tulevan liigakauden apuvalmentajaksi Vilpas on kiinnittänyt seuran juniorijaostossa pitkään vaikuttaneen ja nykyisin seurasihteerinä toimivan Tommi Sainion. Sainio on suorittanut Suomen Koripalloliiton huippuvalmentajatutkinnon vuonna 2006. Joukkueen huoltajana toimii ensi kaudella Hannu Ervasto.

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia