19.3.2008 Korisliigan runkosarjan voitto ratkeaa ensi lauantaina pelattavalla päätöskierroksella Lappeenrannan NMKY:n, ToPon ja Kouvojen kesken. Keskiviikon liigakierros ei kärkitaistoon tuonut ratkaisua, mutta pudotuspelijoukkueet se selvitti.
Sarjan kärjessä nipussa ollut kolmikko on samassa tilanteessa keskiviikkokierroksenkin jälkeen, kun LrNMKY otti 108-72 (48-40) -kotivoiton Tampereen Pyrinnöstä, ToPo kukisti kotonaan Namika Lahden 88-74 (45-34) ja Kouvot päihitti niukasti kotonaan Kauhajoen Karhu pistein 82-80 (36-45).
Päätöskierroksella LrNMKY matkustaa Espooseen Hongan vieraaksi, ToPo kohtaa Joensuussa Katajan ja Kouvot Tampereella Pyrinnön. Kouvojen mahdollisuus runkosarjan voittoon piilee siinä, että se voittaa oman pelinsä ja LrNMKY sekä ToPo häviävät omansa.
LrNMKY piti keskiviikkona Pyrinnön helposti takanaan koko pelin. Kotijohto kasvoi suurimmillaan loppuhetkillä 40 pisteeseen.
Kotijoukkue kunnostautui kaukoheitoilla upotettuaan 17 kolmen pisteen koria. Ivan Harris heitti peräti kymmenen kolmosta ja yhteensä 34 pistettä. Adrian Henning säesti 21 pisteellä.
Ilman M.C. Maziqueta pelanneesta Pyrinnöstä Damon Williams teki 19 pistettä ja Antero Lehto sekä Damien Dantzler 18.
ToPo pohjusti voittonsa lahtelaisista vietyään toisen neljänneksen 25-12. Kotijohto pysyi sen jälkeen tasaisesti toisella kymmenellä.
ToPon yhdysvaltalaistrio oli vedossa, kun Josh Gonner teki 23 pistettä, Tyson Patterson 22 ja Takais Brown 20.
Vieraiden tehosta vastasivat Mäkäläisen veljekset Ville 20:llä ja Vesa 19 pisteellä. Namika Lahden amerikkalaispelaajista Pierre Jallow ja Ed Williams olivat sairaslistalla.
Karhu hiosti Kouvoja loppuun asti, kun peli oli vielä puolitoista minuuttia ennen loppua tasatilanteessa 78-78. Jukka Kataja ja Roope Suonio viimeistelivät Kouvojen voittopisteet.
Corey Smith heitti Kouvoille 20 pistettä ja Suonio 19.
Karhusta Eric Washington haali 27 pistettä ja 18 levypalloa. Cedric McGowan pussitti 20 pistettä ja Heikki Saaristo 18.
Karhu jäi sarjataulukon jumboksi, kun Team Componenta otti 84-72 (43-42) -kotivoiton KTP:stä.
Karhu ja Componenta jakavat suoran putoajan ja putoamiskarsintaan joutuvien paikat. Joukkueet kohtaavat lauantaina Kauhajoella, jossa kotivoitto merkitsisi joukkueiden välistä uusintaottelua ja Componentan voitto puolestaan Karhun putoamista ja Componentan karsimista.
Karkkilalainen Componenta kukisti kotkalaiset viimeisen neljänneksen aikana, jolloin tasaisena edennyt peli kallistui kotijoukkueelle.
Chris Hester heitti Componentalle 28 pistettä, Nigel Moore 21 ja Jari Vanttaja 20.
Tappion myötä pudotuspelihaaveensa menettäneestä KTP:stä Steve Smith teki 25 pistettä ja Baboucarr Bojang 16.
Runkosarjan voiton lisäksi viimeisille kierroksille säilyi jännitys myös viimeisistä pudotuspelipaikoista. Korihait varmisti pudotuspelipaikkansa kotona jatkoaikavoitolla 87-78 (68-68, 47-33) Joensuun Katajasta. Katajalta puolestaan tappio vei mahdollisuudet pudotuspeleihin.
Kevään 2008 pudotuspeleissä pelaavat varmuudella LrNMKY, ToPo, Kouvot, Honka, Namika Lahti, Korihait, Tarmo sekä Pyrintö. Lopullinen järjestys ja siten myös puolivälierien taisteluparit selviävät lauantain päätöskierroksella.
Korihait nousi Darius Gloverin korilla jatkoajalle, jota kotijoukkue hallitsi alusta loppuun.
Glenn Stokes heitti Korihaille 30 pistettä ja Glover 25. Jussi Kumpulainen keräsi 15 pistettä ja 17 levypalloa.
Katajaa pitivät voitonsyrjässä Sami Lehtoranta 20:llä ja Louis Hinnant 18 pisteellä.
KTP:n ja Katajan hävittyä varmistivat pudotuspelipaikkansa myös Lappeenrannassa hävinnyt Pyrintö sekä 79-105 (34-54) -kotitappion Hongalle kärsinyt Porvoon Tarmo.
Honka pelasi ilman pohjevammaista Kimmo Muurista, mutta piti silti Tarmon helposti takanaan alusta loppuun. Honka voitti jo ensimmäisen neljänneksen 18 pisteellä, jonka jälkeen Tarmo ei päässyt enää iskuetäisyydelle.
Petteri Koponen nakkasi voittajille 23 pistettä, Matt Williams 20 ja Jukka Matinen 19.
Peräti 27 pallonmenetystä sohlanneesta Tarmosta Mark McCarroll teki 15 pistettä.
(STT – Koris.net)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.