Rannikko sai iskun jalkaansa, jätti kentän

19.3.2007 Teemu Rannikko joutui jättämään parketin hampaat irvessä, kun hänen edustamansa Olimpija Ljubljana isännöi Adriatic-liigaa johtavaa FMP Belgradia. Rannikko sai iskun polven yläpuolelle. Ns. puujalka pitää suomalaispelintekijän poissa pelistä viikon päivät. Seuraavassa myös muista suomalaissähkeitä Euroopasta.

Rannikko loukkaantui tilanteessa, jossa hän yritti vastustajalleen hyökkääjänvirhettä. Peli oli ehtinyt vanhentua vasta seitsemän minuuttia. Vastaavanlaisessa tilanteessa Rannikko sai viime syksynä samanlaisen vamman miesten maaottelussa. Tuolloin viikon lepo riitti.  

Ljubljana oli pinteessä ilman suomalaistähteään. FMP voitti viimeisen neljänneksen 24-10 ja koko ottelun 77-59. 

Rannikko ehti ennen loukkaantumistaan heittää kolme pistettä ja antaa yhden syötön. 

Olimpija Ljubljana suuntasi FMP-ottelun jälkeen vajaan viikon harjoitusleirille. Joukkue on hankkinut vielä kaksi uuttaa pelaajaa, montenegrolaissentteri Marco Rakocevicin ja amerikkalaistakamiehen Dwayne Leen. Olimpijalla on ensi viikonloppuna edessään Adriatic-liigan päätöskierros, jonka jälkeen katseet kiinnittyvät Slovenian mestaruustaistoon, johon se astuu mukaan kauden tässä vaiheessa. 

Ljubljana on voittanut Adriatic-liigan 25 ottelustaan 12. Sillä ei ole mahdollisuuksia neljän parhaan pudotuspeleihin.  

Nikkilälle Tshekin cup-mestaruus 

Tshekin liigaa dominoiva Nymburk ei odotetusti kokenut suuria ongelmia, kun ohjelmassa oli maan cup-kilpailun Final Four –lopputurnaus. Maajoukkuesentteri Antti Nikkilän edustama Nymburk raivasi ensin tieltään välierässään BK Prostejovin 84-67. Finaalissa sen rökittämäksi joutui Ostrava, joka hävisi lukemin 63-81. 

Nikkilä pelasi finaalissa 30 minuuttia, kauhoi kahdeksan levypalloa ja teki viisi pistettä. Välierässä Nikkilä kokosi kahdeksassa minuutissa kaksi pistettä ja kaksi levypalloa.  

Nymburkille cup-voitto oli kolmas viimeisen neljän vuoden aikana. Liigamestaruutta puolustava Nymburk on hallinnut tämän vuoden sarjaakin isännän ottein. Se on kauden aikana hävinnyt vain kerran ja parhaillaan sillä on menossa 20 ottelun voittoputki.  

Zalgiris tarrasi jatkosarjan voittoon 

Hanno Möttölän liettualaisjoukkue Zalgiris Kaunas iski kyntensä vahvasti Baltian liigan jatkosarjavoittoon, kun se kukisti Siauliain vieraissa 72-60. Samanaikaisesti Zalgirisin pahin kilpakumppani Lietuvos Rytas kärsi niukan 75-77-vierastappion Ventspilsille. 

Kaunas on jo aiemmin selvittänyt tiensä huhtikuun 20.-21. päivinä Riikassa järjestettävässä Final Four –lopputurnaukseen. Nyt sen tarvitsee vain voittaa jatkosarjan päätösottelussaan Ventspils, niin se pääsee lopputurnaukseen ykkösenä. 

Möttölä pelasi Siauliai-ottelussa 14 minuuttia. Suomalainen ennätti tekemään yhdeksän pistettä, ottamaan kaksi levypalloa ja torjumaan yhden heiton.  

Zalgiris-miehistö jakoi peliminuutit ja pisteet melko tasaisesti. Joukkueesta eniten pisteitä tekivät Tanoka Beard ja Jonas Maciulis, jotka heittivät 12 pistettä mieheen.

Mitteldeutscherin nousuhaaveille kolaus 

Saksan kakkosliigassa pelaava ”suomalaisjoukkue” Mitteldeutscher koki harmittavan tappion viikonvaihteessa. Se hävisi kotikentällään odottamattomasti Hertener Löwenille 80-87.  

Ari Tammivaaran ja hänen apunaan toimivan Anton Mirolybovin valmentama sekä Juha Stenin edustama Mitteldeutscher on jahdannut jo pidemmän aikaa kakkosliigassa sarjakärki Göttingeniä. Löwen-tappion myötä ero venähti jo kahdeksaan pisteeseen, joka ilman ihmeitä on liikaa. Vain kakkosliigan voittajaa odottaa nousu Bundesliigaan. 

Sten ei pelannut Löwen-ottelussa. Myös Iiro Tenngren oli sivussa, kun hänen edustamansa USC Freiburg voitti Mainzin vieraissa 103-84.  

Sarjakärki liian vahva Kotille ja kumppaneille

Italian kakkosliigassa Tuukka Kotin joukkue Castelletto Ticino oli vailla mahdollisuuksia, kun se vieraili sarjakärki Casertan kotihallissa. Caserta korjasi sarjapisteet 82-65-voitollaan. Kotti pelasi 24 minuuttia, teki kahdeksan pistettä ja poimi kaksi levypalloa.

Gordon Herbertin Pau-Orthez kärsi Ranskan liigassa yllätystappion kotonaan Hyères-Toulonille. Menneellä viikolla Euroliigan puolivälierätoiveensa hautaamaan joutunut Pau hävisi lukemin 84-98.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
15.5.2026 06:53 WNBA

Lynx kalkkiviivoilla Wingsiä parempi – Kuierille kuusi minuuttia

WNBA:ssa Dallas Wings hävisi kotikentällään Minnesota Lynxille 90-86 (40-48). Awak Kuier haki Wingsille yhden levypallon kuuden minuutin peliajalla.

13.5.2026 07:01 WNBA

Wingsille niukka tappio Dreamia vastaan – Kuier 6 pistettä ja 4 levypalloa

WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.

11.5.2026 23:21 Suomalaiset ulkomailla

Anissa Poundsin kausi päättyi välieriin

Anissa Poundsin kausi Iso-Britannian Superleaguessa tuli päätökseen. Oaklands Wolvesin taival katkesi välieriin. Lilli Onnela loisti jälleen Serie A2:n pudotuspeleissä.

11.5.2026 23:11 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil aloitti finaalisarjan tupla-tuplalla – Olivier Nkamhoualle 30 pistettä

Mustapha Amzil loisti Kosovon liigan finaalien avauksessa autettuaan Trepcan voittoon. Olivier Nkamhoua oli huippuiskussa, kun Italian Serie A1:ssä saatiin runkosarja päätökseen hänen heitettyään 30 pistettä.

11.5.2026 10:19 Susijengi

Lassi Tuoville jatkoa Yokohama B-Corsairsin päävalmentajana

Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.

10.5.2026 11:02 WNBA

Wings voittoon Feveristä WNBA-kauden avauspelissään – Kuierilla maltilliset minuutit

WNBA käynnistyi eilen illalla Suomen aikaa Dallas Wingsin osalta, kun joukkue voitti Indiana Feverin 107-104. Viime viikonloppuna Yhdysvaltoihin saapunut Awak Kuier tilastoi yhden levypallon, syötön ja riiston kahden minuutin peliajalla.

10.5.2026 08:42 Suomalaiset ulkomailla

Vesa Vertio ja Rytas Vilna juhlivat FIBA:n Mestarien liigan mestaruutta

Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.

9.5.2026 11:13 Susijengi

Jantusen Fenerbahce Euroliigan Final Fouriin, Kaukiainen taas Viron finaaleihin

Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.

8.5.2026 10:55 WNBA

WNBA-kausi 2026 pyörähtää käyntiin viikonloppuna – Awak Kuier nähdään Dallas Wingsissä kahden kauden tauon jälkeen

Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.

8.5.2026 06:49 Suomalaiset ulkomailla

Vesa Vertion Rytas Vilna FIBA Mestarien liigan finaaliin

Vesa Vertion yhdessä Giedrus Zibenasin kanssa valmentama Lietuvos Rytas Vilna teki historiaa kukistamalla torstai-iltana La Laguna Tenerifen selkeästi 87-69 (40-34) ja jyräämällä ensimmäistä kertaa seuran historiassa FIBA:n Mestarien liigan finaaliin.

Näytä lisää vastaavia