18.10.2014 Tampereen Pyrintö kuritti Loimaan Bisonsia 83-71 (49-25), kun Korisliigan viiden edelliskauden mestarit kohtasivat lauantaina Tampereella. Pyrintö pohjusti voittonsa jo ensimmäisellä puoliskolla. Se karkasi ensi neljänneksen lopussa 14 pisteen johtoon.
Antero Lehto puikkelehti Bisons-puolustuksen keskeltä 22 pistettä.
Ilkka Vuori johti Lahden suomalaisosastoa 11 pisteellä. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Toisen jakson kiri kasvatti taukoeron jo 24 pisteeseen. Bisons piristyi toisella puoliskolla, mutta ei päässyt enää kymmentä pistettä lähemmäs.
– Teemamme oli pelkästään puolustuspäässä, jossa onnistuimmekin hyvin. Kun Bisons pisti heittojaan ohi, kasvoi ero noinkin suureksi. Makeaa oli se, että Petri Heinonen ja Mikael Sandberg onnistuivat hienosti ja saimme rotaatioon uutta voimaa, kehui Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Pyrinnöltä löytyivät tutut ratkaisijat, kun Damon Williams heitti 23 ja Antero Lehto 22 pistettä. Bisonsista Aaron Johnson ylsi 19 pisteeseen.
Kierroksen yllätyksestä vastasi Namika Lahti, joka avasi kauden voittotilinsä tappioitta tähän asti edenneen Joensuun Katajan kustannuksella. Namika otti kotivoiton 77-74 (32-40).
Kataja piti johtoa läpi pelin ja oli vielä seitsemän pisteen johdossa kaksi ja puoli minuuttia ennen loppua. Peli kääntyi kun Namika vei lopun 13-3.
- Puolustimme hyvin alusta alkaen, mutta hyökkäyksestä puuttui pitkään tarvittava itseluottamus. Kiitos faneille, joiden tuki kannatteli meitä, kun Kataja vei peliä viimeiseen erään saakka, Lahden päävalmentaja Ilkka Palviainen virkkoi.
Cameron Bennerman heitti Namikalle 22 pistettä ja David Gonzalvez 16. Katajan tehokkaimpia olivat Robert Arnold 19:llä ja Teemu Rannikko 18 pisteellä.
Vielä alkuviikosta sarjaa johtanut Kauhajoen Karhu kärsi toisen peräkkäisen tappion Kymenlaaksossa, kun Kouvot päihitti Karhun 91-83 (38-39). Karhu johti tasaista peliä viimeisen kerran kolmannen jakson lopussa.
Päätösjaksolla Kouvot karkasi Ville Kauniston ja Jason Conleyn koreilla. Conley heitti kaikkiaan 24 pistettä ja Kaunisto 22.
- Voitimme tänään äärimmäisen kovan ja hyvin valmennetun joukkueen. Kauhajoen voittaminen on äärimmäisen vaikeaa. Tämä peli oli hyvää viihdettä ja yleisö oli hienosti mukana, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi.
Gregory Mangano teki Karhulle 19 ja Antti Kanervo 16 pistettä.
Kierroksen suurimman voiton otti Salon Vilpas, joka murskasi kotonaan Lapuan Korikobrat 94-73 (52-33).
Vilpas vei peliä alusta loppuun ja venytti johtonsa suurimmillaan 32 pisteeseen.
- Hyvää oli, että pääsimme tänään juoksemaan. Pattillo ei missään nimessä ollut vielä tänään omalla tasollaan, mutta hänen tulonsa avaa muille enemmän tilaa, koska häntä ei voi jättää huomioimatta rullauksissa, Vilpas-luotsi Mikko Tupamäki kertoi.
Voittajien tehokkaimpia olivat William Walker 27:llä ja Darren Duncan 18 pisteellä. Vilppaan uusi sentteri Juan Pattillo aloitti 13 pisteen teholla.
Vaisun vierailijan teho keskittyi Juho Nenosen (20) ja Paul Carterin (19) käsiin.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.